A vád szerint a Nemzeti Tömörülés (korábban Nemzeti Front) 2004 és 2016 között az európai parlamenti asszisztensekre fordítható összeget használta olyan alkalmazottak fizetésére, akik a pártnak dolgoztak. Az uniós törvények tiltják, hogy ezt a forrást pártköltségek finanszírozására fordítsák.
Az ügyben tizenegy európai parlamenti képviselő – köztük Marine Le Pen, valamint édesapja, Jean-Marie Le Pen – és tizenhárom asszisztens érintett. A párt és Le Pen is tagadja a jogsértést – írja a The Guardian.
A kérelmet, amelyet a bírák elbírálnak, egy hét évig tartó vizsgálat után tették közzé, amely szerint az akkor még Front Nationalnak nevezett párt uniós parlamenti asszisztenseknek szánt pénzt használt fel a párt 2004 és 2004 között a pártnál dolgozó alkalmazottak fizetésére.
Az EU törvényhozóinak forrásokat juttatnak a kiadások fedezésére, beleértve az asszisztenseiket is, de azt nem fordíthatják a pártok költségeire. A szabályok kimondják, hogy az Európai Parlament által fizetett asszisztenseknek közvetlenül a strasbourgi parlamenti ügyeken kell dolgozniuk.
Az ügyben 11 európai parlamenti képviselő érintett, köztük Le Pen és 95 éves édesapja, Jean-Marie Le Pen volt pártvezető, valamint 12 parlamenti asszisztens és négy pártmunkatárs. Magát a pártot is vádolják a jogsértés eltitkolásával.
Az Európai Parlament 2018-ban úgy becsüli, hogy 2009 és 2017 között 6,8 millió eurót (5,9 millió font) sikkasztottak el Marine Le Pen-ék.
Az ügyészség szerint, ha bizonyításra kerülnek a vádak, Le Penre akár tízéves börtönbüntetést, valamint egymillió euró pénzbírságot is kiszabhatnak.