3p
Nem túl bizalomgerjesztő a fizetési fegyelem Európában és hazánkban sem: bár az átlagos fizetési idő rövidül, a leírási veszteségek növekednek, s a cégvezetők szerint egyre többen nem azért nem fizetnek időben, mert nincs miből - derült ki az Intrum Justitia felméréséből

Az uniós országokban az összesített bruttó hazai termékhez (GDP) mérve 3-ról 3,1 százalékra, 360 milliárd euróra nőtt az idén a leírási veszteség az egy évvel korábbihoz képest – mondta Felfalusi Péter, az Intrum Justitia Zrt. vezérigazgatója, a cégcsoport által hagyományosan elkészített Európai Fizetési Kockázati Index vizsgálatának eredményeiről. Hazánkban a a leírási veszteség egy év alatt 4-ről 4,3 százalékra nőtt és elérte a 1250 milliárd forintot, ugyanakkor a veszélyesnek minősített kategórián belül nálunk egyedül nem nőtt a kockázati index értéke, az továbbra is 175 ponton áll. A legjobb adatot közlő Finnország és Norvégia 126-os kockázati index szinten áll, míg a felmérésben legrosszabbul teljesítő Görögország 195-ös értéket. (Az Intrum Justitia fizetési kockázati indexe a fizetési határidők betartását, a leírási veszteséget és a várakozást méri, az index értéke 100 és 200 pont közötti sávban lehet.

A leírási veszteségek a balti országokban és Lettországban a legmagasabbak, őket a többi balti állam, a visegrádi országok követik és Portugália és Írország mellett meglepetésre Nagy-Britannia követi. Egy évvel ezelőtthöz képest Norvégia nagyban javítani tudott a leírási veszteségek terén, a legkomolyabban ugyanakkor az orosz cégek fizetési leírása nőtt.

A késedelmes fizetések terén a 2011-es csúcs óta szépen jönnek vissza a határidők, már most az Intrum átlaga messze jobb, mint a válság előtt volt (az akkori 42-69 napos szektoronkénti átlag 34-58 naposra szelidült), ami jelzi: a cégek bizalma még mindig távoli, nem szívesen hiteleznek sokáig vevőiknek. Magyarországon a fogyasztói szektorban 28, a kereskedelmi szektorban 41, a közszférában 54 napos az átlagos fizetési idő, azaz az uniós szinteknél jobban állunk. Az EU-ban működő vállalkozások átlagosan 86 helyett már csak 80 napot várnak mielőtt kintlévőségét követeléskezelőnek adja át – mondta Felfalusi Péter, megjegyezve, hogy Magyarországon az átlagos várakozási idő még mindig 89 nap. A késedelmes fizetés okai között az objektív tényezők (a vevő fizetésképtelensége) mellett stabilan tartja magát a második helyen az a szempont, hogy a vevő nem is akar rendesen fizetni – hazánkban az elmúlt év alatt 35-ről 40 százalékra nőtt az ezt választók .

A megkérdezett európai vezetők 40 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a késedelmes fizetés miatt nem vesz fel új munkavállalókat. Minden negyedik vezető viszont a fizetési késedelem miatt elbocsátásokra kényszerül. Elmaradna a fejlesztések, a cég csak az alaptevékenység végzésére kényszerül.

A megkérdezett 500 magyar vezető 66 százaléka csökkenő árbevételről számolt be, 59 százalékuk a túlélésért küzd. A vezetők 44 százaléka nem tervez munkaerő felvételt, 32 százalékuk elbocsátással számol, 95 százalékuk nem vár pozitív változást.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG