Hétfőn megkezdődött a virtuális formában tartott 4 napos Demokrata Konvenció, amely formálisan is kijelöli az elnök és alelnök-jelöltet a november 3-i elnökválasztásra.
Kezdésnek Michelle Obama fogalmazott meg komoly kritikát Trumpról, a népszerű ex-first-lady beszállása a kampányba bizonyos etnikai csoportokban komoly hatást fejthet ki.
Bernie Sanders szerint kulcsfontosságú választás jön, ahol „a demokratáknak harcolniuk kell a mohóság, az oligarchák és a tekintélyelvűség ellen”.
Kutyát sem érdekli a szociális bomba
A konvenció egy perces néma csenddel emlékezett meg a rendőri brutalitás következtében elhunyt George Floyd haláláról. Nemcsak Floyd testvére, hanem Eric Garner édesanyja is szót kapott – Garner 2014-ben lett a rendőrök áldozata.
De ezen témák túlhangsúlyozása kétélű kard, amit mutat az is, hogy a felmérések szerint csökkent Joe Biden előnye – a nyári folyamatos zavargások, és a nagyvárosokban elszabadult lövöldözések miatt a rend iránti igény nő, ez pedig kedvez a jelenlegi elnöknek.
Bár a Demokrata Párt saját önmeghatározása szerint is baloldali platformon áll, a konvención eddig egyetlen szó sem hangzott el az egyre feszítőbb szociális problémákról.
Holott a koronaválság által elindult súlyos recesszió miatt hónapok alatt 30 millióan vesztették el állásukat, a családokat szorongatják az emelkedő élelmiszerárak, és a szövetségi munkanélküliségi támogatások kifutása.
Márpedig ha másra nem is, a demokraták igazán felkaphatták volna a fejüket a Wall Street Journal vasárnapi írására.
Nem a demokratáktól, hanem a pénztőke vezető lapjából kellett ugyanis megtudnunk, hogy júliusban az amerikai felnőttek 12,1 százaléka olyan háztartásban élt, ahol a megelőző héten legalább egy alkalommal nem volt mit enni – ez az arány május elején még csak 9,8 százalékon állt.
A fiatal gyermekes anyák ötöde azt állította, hogy a családjának nincsen elég ennivalója – ez a mutató június elején még csak 17 százalékon állt.
A kínai kommunista párt szócsöve rögtön le is ütötte a magas labdát, kijelentve, hogy Washington előbb emelje ki a saját népének millióit az éhezésből, mielőtt mindenbe beleütné az orrát a világban.
Virágzanak a jachteladások
Mindeközben a Vanity Fair folyóirat színes háttérbeszámolót közölt az amerikai milliárdosok életéről. A koronavírus járvány hidegen hagyja a szupergazdagokat, akik bérelt kisgépekkel röpködnek az ország azon részeibe, ahol éppen nincsen járvány. Az ilyen szolgáltatást végző NetJets forgalma egy év alatt 195 százalékkal ugrott meg, míg a jachtok értékesítése májusban 51 százalékkal haladta meg az áprilisi értéket.
Akárcsak 2008-ban, úgy a jelenlegi válságban is a FED pénzcunamija főként a legfelső rétegekhez áramlik, így a milliárdos polgárok vagyona a járvány kezdete óta (!) 20 százalékkal nőtt.
Itt kiemelendő, hogy az amerikaiak 10 százaléka tulajdonolja a részvénytőke 90 százalékát.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)