4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Egyesült Államok segítséget ajánl Kínának, ahol szakértők szerint 2023-ban egymillió ember halhat meg a Covid-ban. Ilyen, amikor a kínai fagyi visszanyal: a sokáig alkalmazott zéró-Covid politika hirtelen eltörlése többet árthat, mint használhat.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tanácsadója, de számtalan egészségügyi szakember szerint is túl korai kihirdetni globálisan a Covid veszélyhelyzetének végét a Kínában várható pusztító hullám miatt.

A szakértők véleménye jelentős elmozdulást mutat azóta, hogy Kína a múlt héten megkezdte zéró Covid-politikájának lebontását a példátlanul nagy nyilvános tiltakozások után, miközben a fertőzések száma növekvőben van.

Az előrejelzések szerint a világ második legnagyobb gazdasága 2023-ban több mint egymillió halálesettel nézhet szembe a hirtelen irányváltást követően.

Ahogy eltörölték a szigorú szabályokat, a hullám új erőre kapott. Fotó: Depositphotos
Ahogy eltörölték a szigorú szabályokat, a hullám új erőre kapott. Fotó: Depositphotos

A kínai zéró Covid-megközelítés viszonylag alacsonyan tartotta a fertőzések és halálozások számát az 1,4 milliárd fős lakosság körében, de a szabályok lazítása megváltoztatta a globális képet – mondják a hozzáértő szakemberek.

"A kérdés az, hogy mindez nevezhető-e poszt-pandémiának, amikor a világ jelentős része valójában még csak a következő hullámba lép be. Egyértelmű, hogy a járvány egészen más szakaszában vagyunk, mint az elején, de véleményem szerint ez a függőben lévő kínai hullám még mindig egy durva dolog” - mondta Marion Koopmans holland virológus, aki annak a WHO-bizottságnak a tagja, amely feladata a Covid helyzetével kapcsolatos tanácsadás.

A WHO vezetője, Tedros Adhanom Ghebreyesus még szeptemberben úgy fogalmazott, hogy „már látszik a járvány vége”. Múlt héten még Genfben is azt mondta újságíróknak, „reménykedik”, hogy valamikor 2023-ban végetér a vészhelyzet – emlékeztet a The Guardian az előzményekre.

A legtöbb ország időközben eltörölte a Covid-korlátozásokat, mivel a vírus veszélyes új változatainak fenyegetése vagy a fertőzések újjáéledése 2022 második felében megszűnt. De Tedros korábbi megjegyzései valóban felkeltették azt a reményt, hogy az ENSZ hamarosan eltávolíthatja a Covidra vonatkozó legmagasabb riasztási fokozatot, amely 2020 januárja óta van érvényben.

Koopmansnak és a WHO többi tanácsadó bizottságának január végén kell megtennie a riasztási szintre vonatkozó ajánlását, de végül a szervezet vezetője, Tedros hozza meg a végső döntést, aki nem köteles követni a bizottság ajánlását.

Kedden Kína-szerte a városok lóhalálában igyekeztek kórházi ágyakat telepíteni és lázszűrő állomásokat építeni, mivel a hatóságok újabb öt halálesetről számoltak be, miközben azzal is szembesültek, hogy a nemzetközi aggodalmak egyre nőnek Peking meglepő döntése miatt, miszerint elengedi a vírust.

A Kínát fenyegető kockázatok mellett egyes globális egészségügyi adatok is arra figyelmeztetnek, hogy a vírus belföldi terjedése újabb esélyt ad a vírusnak a mutálódásra is, ami akár egy új veszélyes változat kialakulásához is vezethet.

Jelenleg a WHO-val és a GISAID vírusadatbázissal is megosztott Kínából származó adatok azt mutatják, hogy az ott keringő variánsok a globálisan domináns omikron és annak ágai, bár a kép hiányos a kínai adatok hiányosságai miatt.

"Jelenleg még mindig nem világos, hogy a kínai hullámot egy koronavírus-változat vezérli, vagy csak az elszigetelődés feloldása miatti kis felfutás jellemzi" - mondta Tom Peacock, a londoni Imperial College virológusa.

Az Egyesült Államok kedden jelezte, hogy kész segíteni Kínának a rohamosan terjedő járvány mefékezésében, figyelmeztetve arra, hogy az országban ellenőrizetlenné váló fertőzés terjedése következményekkel járhat a világgazdaságra nézve.

„Felkészültünk arra, hogy továbbra is támogassuk a világ országait, köztük Kínát, illetve más, a Covid-dal kapcsolatos egészségügyi segítséget nyújtsunk. Számunkra ez nem politikáról, de geopolitikáról sem szól” - mondta Ned Price, a külügyminisztérium szóvivője.

Arra a kérdésre, hogy az Egyesült Államok felajánlotta-e Kínának az oltóanyagokkal való ellátását, Price azt mondta: „Nem fogok magánbeszélgetésekbe bocsátkozni, de sokszor hangoztattuk nyilvánosan, hogy mi vagyunk a Covid-19 vakcinák legnagyobb adományozója a világon.

„Azt is megjegyezzük, hogy ami Kínában történik, annak a globális gazdaságra is van hatása. Azt is tudjuk, hogy amikor a vírus ellenőrizetlen módon bárhol széles körben el kezd terjedni, fennáll annak a lehetősége, hogy újabb változatai jelennek meg” – tette hozzá a szóvivő.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG