A miniszter az atv.hu-nak interjúban többek között elmondta: szerinte nagyon sok beavatkozási kísérletet és nyomásgyakorlás volt az elmúlt két évben. A nyomásgyakorlási kísérletek szinte kivétel nélkül Amerikából indultak. A kitiltási lista a nyomásgyakorlás egy példája – utalt Szijjártó. „De máskor is gondosan ügyeltek arra, hogy bíráljanak minket hol egy elnöki beszédben, hol egy amerikai külügyminisztériumi megnyilvánulásban, hol egy multilaterális rendezvényen” – tette hozzá.
Szijjártó úgy látja, nagyon sok Magyarország elleni támadásban, nagyon sok Magyarországgal szembeni nyomásgyakorlásban ott van Soros György, "ott van az ő kapcsolatrendszere, ott van az ő tőkéje".
Arra a kérdésre, hogy milyen pozitív történéseket vár a miniszter, miután Donald Trump lett az Egyesült Államok a miniszter azt felelte, jó esély és remény van rá, hogy Amerika külpolitikája jóval racionálisabb lesz, mint most, és nem a demokráciaexportot, nem a különböző országok, köztük szövetségesek és barátok megleckéztetését helyezi fókuszba, nem emocionális alapon megy előre és nem kever bajt a világ számos pontján.
Hogy Magyarország mit tud majd profitálni abból, hogy Clinton adminisztráció helyett Trump adminisztráció lesz, Szijjártó azt válaszolta: nem lesz nyomásgyakorlás, nem fogják Magyarországot ok nélkül rossz színben feltüntetni, alaptalanul vádolni.
Veszekedések Nulanddal
Szijjártó az interjúban elismerte, hogy nagyon rossz beszélgetéseik voltak és kiabált Victoria Nuland külügyi helyettes államtitkárral.
„Az első alkalommal, amikor találkoztunk, egy kétoldalas dokumentumot dobott le elém az asztalra, és közölte, hogyha ezeken a dolgokon változtatunk, akkor van remény arra, hogy a kétoldalú kapcsolatokat javítsuk. Na most, ezen a papapíron olyan elvárások voltak, amikhez az Egyesült Államoknak semmi köze nincs. Hogy Magyarországon milyen belső jogi szabályozások vannak, akár az Alkotmánybíróságra, akár a médiára, akár a választásra vonatkozólag. (…) Én kikértem magamnak azt, hogy ő folyamatosan vádolja Magyarországot, sötét színben tünteti fel, gátlástalan rágalmakat fogalmaz meg velünk szemben, miközben egyetlen konkrétumot sem mond. Később egyszer jelezték, hogy ő szívesen találkozna velem, de azt már visszautasítottam. Azt mondtam, hogy szerintem semmi értelme ennek. Tehát igen, nagyon rossz viszony volt köztünk, ez kétségtelen” – mondta az atv.hu-nak.
A miniszter egyúttal kitért arra is, hogy Colleen Bellel jó kapcsolatot ápolt, és azt is javasolja, hogy kapjon egy komoly kitüntetést mielőtt távozik. „Ha nem ő lett volna az amerikai nagykövet, akkor a mostaninál sokkal rosszabb magyar-amerikai viszony alakult volna ki” – tette hozzá Szijjártó.
Szijjártó Péter és Colleen Bell amerikai nagykövet koccint, középen Peter Nolan, az amerikai Becton Dickinson elnöke Budapesten, 2016.11.23-án. Fotó: MTI/Máthé Zoltán |
Orbán megy, Putyin jön
Hogy Trump invitálására Orbán Viktor miniszterelnök mikor látogat a Fehér Házba, a miniszter a jövő évet jelölte meg. „Ez nagy dolog, mert az elmúlt hat évben nemhogy ilyen szándék nem volt bennük, de világosan megmondták, hogy ilyen találkozó nem lesz soha, amíg demokrata kormány van, amíg mi nem hajtjuk végre, amit ők akarnak. Ezt világossá tették. Ezt olyan nagyon nem vettük a lelkünkre, de most mindenképpen jó hír, hogy van politikai szándék a találkozóval kapcsolatban” – mondta.
Arra a kérdésre pedig, hogy igaz-e a hír, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök jövő februárban újra Budapestre jön, és mi a látogatásának célja, a miniszter azt válaszolta: egy hivatalos elnöki-miniszterelnöki és egy hivatalos külügyminiszteri találkozó lesz, amelyet várhatóan a külügyminiszterek 3-4 további munkamegbeszélése egészít majd ki.