- Oroszország két cirkálórakétával támadta meg Nyugat-Kijevet Antonio Guterres ENSZ-főtitkár Ukrajna fővárosában tett látogatása idején. Két hangos robbanás rázta meg Kijevet csütörtök este, miután Guterres felkereste a város szélén elkövetett tömegmészárlások és tömegsírok helyszínét. Ukrajna elnöke, Volodimir Zelenszkij azt mondta, a csapások „közvetlenül azután történtek”, hogy megbeszélést folytatott az ENSZ-főnökkel.
- A központi Sevcsenkivszkij kerületet sújtó robbanásban tízen megsérültek, az ukrán állami katasztrófavédelem közlése szerint hárman kórházba kerültek. Egy 25 emeletes lakóépület részben megsemmisült.
- Zelenszkij legutóbbi beszédében a Kijev elleni csapásról beszélt, mondván, Ukrajnának továbbra is ébernek kell lennie. ”Moszkva azt állította, hogy állítólag beszüntették a tüzet Mariupolban. De a város védőinek bombázása folytatódik” – mondta.
- Az Egyesült Királyság 8 ezer katonát küld Kelet-Európába úgynevezett kiterjesztett gyakorlatokra az orosz agresszió leküzdésére. Ez a hidegháború óta az egyik legnagyobb bevetés. Április és június között több tucat harckocsit telepítenek Finnországtól Észak-Macedóniáig.
- Joe Biden óriási, 33 milliárd dolláros katonai és gazdasági segélycsomagot ad Ukrajnának, amelynek értéke több mint a kétszerese az Egyesült Államok eddigi támogatási szintjének. A csomag több mint 20 milliárd dollár értékű katonai segélyt tartalmazna, beleértve a nehéztüzérséget és páncélozott járműveket, a nagyobb hírszerzési adatok megosztását, a kiberhadviselés eszközeit és még sok más páncéltörő és légvédelmi rakétát. „Nem támadjuk meg Oroszországot. Segítünk Ukrajnának megvédeni magát az orosz agresszióval szemben” – mondta Biden.
- Megöltek egy brit állampolgárt Ukrajnában, egy másik pedig eltűnt – erősítette meg a külügyminisztérium, miközben a hírek szerint mindketten önkéntesek voltak, akik harcolni indultak az országba. A brit, aki meghalt, Scott Sibley volt, egy korábbi brit katona, aki Irakban szolgált.
- Az orosz erők az eddigi legsúlyosabb csapásokat mérték az ostromlott ukrajnai Mariupolban található Azovstali acélműre – közölte egy helyi tisztviselő.
Eközben egy magas rangú amerikai védelmi tisztviselő azt mondta, hogy az Egyesült Államok úgy látják, mintha egyes orosz erők elhagynák Mariupolt, és észak-nyugat felé mozdulnak. - Guterres, az ENSZ főtitkára kijelentette, hogy az ENSZ „mindent megtesz” annak érdekében, hogy evakuálja az embereket az ostromlott ukrán Mariupol városában található Azovstal acélműből. „Szükségük van egy menekülési útvonalra az apokalipszisből” – mondta Guterres.
- A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) azt mondta, hogy vizsgálja azt a jelentést, amely szerint egy rakéta közvetlenül egy atomerőmű felett repült el, hozzátéve, hogy ez „rendkívül súlyos” lenne, ha igaz lenne. A NAÜ főigazgatója, Rafael Grossi elmondta, hogy Kijev hivatalosan közölte az ügynökséggel, a rakéta április 16-án repült át a dél-ukrajnai üzem felett.
- Az ENSZ közgyűlése május 11-én szavaz arról, melyik ország váltja fel Oroszországot a világszervezet vezető emberi jogi testületében, miután felfüggesztették az orosz katonák által Ukrajnában elkövetett jogsértések vádja miatt. A közgyűlés szóvivője, Paulina Kubiak elmondta, hogy Csehország az egyetlen jelölt a 47 tagú emberi jogi tanács helyére.
- Ukrajna főügyésze megnevezett tíz orosz katonát, akik állítólag emberi jogi visszaélésekben vettek részt Bucsa egy hónapja tartó megszállása során. Az ügyészség szerint 8653 állítólagos háborús bűnt követtek el a nyomozás alatt .
- Guterres a háborút a 21. század "abszurditásának" minősítette, amit a Kijeven kívüli civil gyilkosságok helyszínén tapasztalt. Guterres az invázió kezdete óta megtett első ukrajnai látogatásán Borodiankán járt, ahol az orosz erőket a civilek lemészárlásával vádolják a kivonulásuk előtt.
- Nicu Popescu, Moldova miniszterelnök-helyettese kijelentette, hogy az ország „nagyon veszélyes új pillanat előtt áll”, mivel meg nem nevezett erők igyekeznek szítani a feszültséget a héten a Transznisztria szakadár régiójában történt robbantássorozat után. Popescu kijelentette, hogy kormánya az elmúlt napokban a helyzet súlyos romlását tapasztalta a térségben történt támadások közepette.
- Az Európai Unió a szankciók megsértésének tekinti, ha az európai energiacégek teljesítik Moszkva azon követelményét, hogy rubelben fizetési számlát nyissanak a Gazprombanknál – figyelmeztettek uniós illetékesek. Az EU "nem tudja elfogadni", hogy az orosz gázért euróban történő fizetést Moszkva csak azután tekintse teljesítettnek, miután azokat rubelre váltja – mondta egy tisztviselő.
- A NATO kijelentette, kész fenntartani Ukrajna támogatását az Oroszország elleni háborúban éveken át, hogy a szovjet korszak fegyvereiről a modern nyugati fegyverekre és rendszerekre váltson. „Hosszú távra kell felkészülnünk” – mondta Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára egy brüsszeli csúcstalálkozón. "Teljesen fennáll annak a lehetősége, hogy ez a háború elhúzódik, s hónapokig, évekig tart."