4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

London a nemzetközi jogot megsértve kezd tárgyalásokat Washingtonnal kétoldalú kereskedelmi egyezség megkötéséről - úgy tesznek, mintha már nem is lennének tagjai az Európai Uniónak. Trump környezetében Steve Bannon főstratéga fűti az EU-ellenes érzelmeket. Trump új EU-nagykövete szerint az euró 18 hónapon belül összeomlik.
Készül Trump viaszmása Madama Tussaud híres londoni panoptikumában. A britek alig várják, hogy eredetiben is láthassák. Fotó: EPA / Will Olivier

Theresa May brit miniszterelnök mai útja Washingtonban újabb bizonyítékát fogja adni annak, hogy a kontinentális Nyugat-Európának immár egyedül kell boldogulnia, mert Trump Amerikájára nem számíthat.  May tíz nappal ezelőtti, hard-Brexitet bejelentő, öntudatos beszéde már éreztette Brüsszellel, hogy London gazdasági és politikai szövetségre akar lépni Trump Amerikájával. Hogy félreértés se legyen, a beszédében az Egyesült Államokat London „legjobb barátjának és szomszédjának” titulálta. Az „angloszféra” iránti érdeklődés, „Anglo-Amerika” eszméje a brit konzervatívok gondolkodásában valójában mindig is megkülönböztetett jelentőséget kapott, s Donald Trump eddigi állásfoglalásai csak felerősítették az ehhez fűzött reményeiket.

London céljai

Nem véletlen, hogy a napokban Elmar Brok, az Európai Parlament külügyi bizottságának vezetője annak az aggodalmának adott hangot, hogy „az Egyesült Királyság Washington Trójai falova” lesz. A brit nagypolitikát mindenesetre most két cél hajtja. Nemzetállamként tető alá hozni az amerikaiakkal azokat a szabadkereskedelmi egyezségeket, melyeket az EU-nak az Obama-adminisztráció minden igyekezete ellenére sem sikerült a transzatlanti kereskedelmi és befektetési partnerség (TTIP) égisze alatt; illetve eltántorítani Trumpot az orosz kapcsolatok normalizálásától.  Ez utóbbi jegyében karácsony előtt a brit vezérkar főnöke, Sir Stuart Peach is látogatást tett a tengerentúlon.

London azzal áltatja magát és a Brexit híveit, hogy mostantól megnyílik a világ a brit exportőrök előtt. Kár, hogy az egyik fő célpont, Peking éppen Trump támadásainak célkeresztjében van, így már középtávon ütközések lesznek a két angolszász főváros között.

Brüsszel már figyelmeztette Londont, hogy törvénytelen kereskedelmi tárgyalásokba kezdenie, mielőtt elhagyná az Uniót – amely folyamat márciusban kezdődhet és legalább két évig tart. De Liam Fox brit kereskedelmi miniszter erre fittyet hány és már átnyújtott dokumentumokat Washingtonnak, amelyek lefektetik, hogy milyen szektorok – így a pénzügyi szolgáltatások és a közbeszerzés – legyenek része a jövőbeli brit-amerikai megállapodásnak. Washington kész azonnal megkezdeni a tárgyalásokat és Trump csapatának reményei szerint azokat akár egy éven belül tető alá hozni.

Nyugat-Európa sem hagyja magát. A Reuters értesülései szerint a német pénzügyi felügyelet (Bafin) képviselői jövő hétfőn 20 nagybank képviselőivel kezdenek egyeztetéseket arról, milyen lépéseket kell tenniük ahhoz, hogy tevékenységük egy részét Londonból Frankfurtba költöztethessék. A hírek szerint az utóbbi időben Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter is egyre inkább támogatja Frankfurt erőfeszítéseit, amelyekkel Londonból megpróbálja átcsábítani a Brexit miatt távozni készülő pénzintézeteket.

Bannon az EU szétverése mellett

Káncz Csaba

Trump a maga részéről mindent megtesz a stratégiai kapcsolat összeforrasztására. Fehér Házi irodájába visszaállíttatta Churchill szobrát – amelyet Obama eltávolított –, és úton-útfélen dicséri a Brexitet, miközben ócsárolja az EU-t. De nemcsak szavakban ássa alá Brüsszel tekintélyét. Most azt a Ted Malloch-ot (egyben Theodor Roosevelt, az USA 26. elnökének leszármazottját) nevezi ki EU-nagykövetének, aki szerint az euró az elkövetkező 12-18 hónapban össze fog omlani és az EU-ra sem vár jobb sors.

Trump környezetében Steve Bannon főstratéga - egyben az amerikai nacionalizmus prédikátora - tolja az új amerikai kormányzatot konfrontációs kurzusra Brüsszellel, többek között ő szervezte meg pár hete Marine Le Pen látogatását is a Trump Towerbe.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
Makro / Külgazdaság Most London mutatott fityiszt a Karmelitának
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 08:42
Egy hellyel hátrébb került Magyarország lapunk szerda reggel kiadott európai inflációs rangsorában, miután a britek is nyilvánosságra hozták a maguk rátáját.
Makro / Külgazdaság Ennek láttán aligha emeli meg a kalapját Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 08:16
A magyarok több mint háromnegyede előnyösnek tartja az EU-tagságot.
Makro / Külgazdaság Lecsapja Magyar Péter az Orbán Viktor által feladott magas labdát?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 05:43
Az éves infláció márciusban tovább csökkent, ám az előző havinál mindössze 0,1 százalékponttal alacsonyabb érték nem indokolja Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kommentárját. Hiszen még így is több európai ország fogyasztóiár-indexe lett alacsonyabb, mint ahányé magasabb. Hogy pontosan hol is áll Magyarország e rangsorban, valamint a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében, az kiderül lapunk legfrissebb Privátbanki Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Bóka János az uniós pénzekről
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 13:46
Az Európai Bizottság (EB) és az Európai Parlament (EP) nyers politikai nyomásgyakorlásra használják a Magyarország elleni uniós eljárásokat, amihez a magyar baloldal tevőlegesen hozzájárult - közölte az Országgyűlés európai ügyek bizottsága keddi ülésén az európai uniós ügyekért felelős miniszter.
Makro / Külgazdaság Vaskos meglepetést okozott az óriás
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 09:02
A várt 4,8 százalékkal szemben 5,3 százalékos pluszt ért el a kínai gazdaság. 
Makro / Külgazdaság Fontos üzenet jött Németországból
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 08:28
Az Európai Unió ugyan finomabban próbálja lazítani tagországai függését a kínai gazdaságtól, mint az USA kormánya, ám a német vállalati vezetők úgy látják, hogy nem kéne elkapkodni ezt a dolgot.
Makro / Külgazdaság A legérzékenyebb ponton támadhatja Oroszországot az ukrán sereg?
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 07:55
Egy neves brit Kelet-Európa-szakértő szerint Vlagyimir Putyin rezsimje egyre inkább egy náci rendszerre emlékeztet, amit nem lehet szabályos keretek között legyőzni.
Makro / Külgazdaság A város, ahol bárki nyer, mindig elmarad a felvirágzás
Vég Márton | 2024. április 16. 07:07
A közlekedés romokban, rossz a közbiztonság, nagyobb beruházásról nem hallani. A lakosság pedig egyre fogy. Új polgármestert keres a megyeszékhely.
Makro / Külgazdaság Enyhült a német ipar ellátási hiánya
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 17:06
Csaknem a Covid előti szintre jutott vissza.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG