Készül Trump viaszmása Madama Tussaud híres londoni panoptikumában. A britek alig várják, hogy eredetiben is láthassák. Fotó: EPA / Will Olivier |
Theresa May brit miniszterelnök mai útja Washingtonban újabb bizonyítékát fogja adni annak, hogy a kontinentális Nyugat-Európának immár egyedül kell boldogulnia, mert Trump Amerikájára nem számíthat. May tíz nappal ezelőtti, hard-Brexitet bejelentő, öntudatos beszéde már éreztette Brüsszellel, hogy London gazdasági és politikai szövetségre akar lépni Trump Amerikájával. Hogy félreértés se legyen, a beszédében az Egyesült Államokat London „legjobb barátjának és szomszédjának” titulálta. Az „angloszféra” iránti érdeklődés, „Anglo-Amerika” eszméje a brit konzervatívok gondolkodásában valójában mindig is megkülönböztetett jelentőséget kapott, s Donald Trump eddigi állásfoglalásai csak felerősítették az ehhez fűzött reményeiket.
London céljai
Nem véletlen, hogy a napokban Elmar Brok, az Európai Parlament külügyi bizottságának vezetője annak az aggodalmának adott hangot, hogy „az Egyesült Királyság Washington Trójai falova” lesz. A brit nagypolitikát mindenesetre most két cél hajtja. Nemzetállamként tető alá hozni az amerikaiakkal azokat a szabadkereskedelmi egyezségeket, melyeket az EU-nak az Obama-adminisztráció minden igyekezete ellenére sem sikerült a transzatlanti kereskedelmi és befektetési partnerség (TTIP) égisze alatt; illetve eltántorítani Trumpot az orosz kapcsolatok normalizálásától. Ez utóbbi jegyében karácsony előtt a brit vezérkar főnöke, Sir Stuart Peach is látogatást tett a tengerentúlon.
London azzal áltatja magát és a Brexit híveit, hogy mostantól megnyílik a világ a brit exportőrök előtt. Kár, hogy az egyik fő célpont, Peking éppen Trump támadásainak célkeresztjében van, így már középtávon ütközések lesznek a két angolszász főváros között.
Brüsszel már figyelmeztette Londont, hogy törvénytelen kereskedelmi tárgyalásokba kezdenie, mielőtt elhagyná az Uniót – amely folyamat márciusban kezdődhet és legalább két évig tart. De Liam Fox brit kereskedelmi miniszter erre fittyet hány és már átnyújtott dokumentumokat Washingtonnak, amelyek lefektetik, hogy milyen szektorok – így a pénzügyi szolgáltatások és a közbeszerzés – legyenek része a jövőbeli brit-amerikai megállapodásnak. Washington kész azonnal megkezdeni a tárgyalásokat és Trump csapatának reményei szerint azokat akár egy éven belül tető alá hozni.
Nyugat-Európa sem hagyja magát. A Reuters értesülései szerint a német pénzügyi felügyelet (Bafin) képviselői jövő hétfőn 20 nagybank képviselőivel kezdenek egyeztetéseket arról, milyen lépéseket kell tenniük ahhoz, hogy tevékenységük egy részét Londonból Frankfurtba költöztethessék. A hírek szerint az utóbbi időben Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter is egyre inkább támogatja Frankfurt erőfeszítéseit, amelyekkel Londonból megpróbálja átcsábítani a Brexit miatt távozni készülő pénzintézeteket.
Bannon az EU szétverése mellett
Káncz Csaba |
Trump a maga részéről mindent megtesz a stratégiai kapcsolat összeforrasztására. Fehér Házi irodájába visszaállíttatta Churchill szobrát – amelyet Obama eltávolított –, és úton-útfélen dicséri a Brexitet, miközben ócsárolja az EU-t. De nemcsak szavakban ássa alá Brüsszel tekintélyét. Most azt a Ted Malloch-ot (egyben Theodor Roosevelt, az USA 26. elnökének leszármazottját) nevezi ki EU-nagykövetének, aki szerint az euró az elkövetkező 12-18 hónapban össze fog omlani és az EU-ra sem vár jobb sors.
Trump környezetében Steve Bannon főstratéga - egyben az amerikai nacionalizmus prédikátora - tolja az új amerikai kormányzatot konfrontációs kurzusra Brüsszellel, többek között ő szervezte meg pár hete Marine Le Pen látogatását is a Trump Towerbe.
Káncz Csaba jegyzete