Angolagate: Mitterand fia is vádlott
Megkezdődött a párizsi büntetőbíróságon hétfőn a kilencvenes évek állítólagos illegális angolai fegyverszállításai ügyében indított per, amelyben 42 személynek, köztük Jean-Christophe Mitterand-nak, a néhai köztársasági elnök fiának és Charles Pasqua volt belügyminiszternek kell a bíróság előtt felelnie.
Néhány órával korábban az angolai államügyész, Francis Teutgen tudatta: az afrikai állam külföldi ország "védelmi titkának tiszteletbe tartására" hivatkozva eljárást kíván indítani avégett, hogy a francia sajtóban csak Angolagate-ként emlegetett pert ne lehessen lefolytatni.
Az "Angolagate" középpontjában Pierre Falcone francia üzletember és társa, az orosz-izraeli állampolgárságú Arcady Gaydamak áll. A vád szerint a két vállalkozó az illetékes francia hatóságok engedélye nélkül adott el Oroszországból származó fegyvereket - többek között 420 harckocsit, 12 helikoptert, 6 hadihajót - 1993 és 1998 között a polgárháború sújtotta Angolának, mintegy 790 millió dollár értékben.
Velük együtt összesen 42 személynek kell a büntetőbíróság előtt felelnie, akik közül többet jelentős kenőpénzek elfogadásával (a két fő vádlottól), valamint befolyással való üzérkedéssel vádolnak. A 790 millió dollár mintegy fele volt a tiszta haszon, amelynek egy részét a két üzletember újra elosztotta franciaországi befolyásának biztosítására: a Falcone tulajdonában lévő Brenco társaság bőkezű jutalékokat számlázott jobb- és baloldali politikusoknak egyaránt.
A volt jobboldali belügyminisztert, Charles Pasquát és egyik fő tanácsadóját, Jean-Charles Marchianit, Var megye egykori prefektusát azzal vádolja az ügyészség, hogy több százezer dollárt fogadtak el angolai érdekek melletti lobbizásért. Jacques Attali, a néhai szocialista köztársasági elnök, Francois Mitterrand és a jelenlegi államfő, Nicolas Sarkozy tanácsadója 160 ezer dollárért elsimította Falcone és Gaydamak vállalkozásának kérdéses adóügyeit. A néhai elnök elsőszülött fia, Jean-Cristophe a vád szerint kiterjedt kapcsolatrendszerét használta fel az üzlet előmozdításához, Paul-Loup Sulitzer írót pedig a média befolyásolásáért "jutalmazták" a fő vádlottak. Ugyanakkor az előzetes vizsgálat során korruptnak talált angolai vezetőket, köztük José Eduardo Dos Santos államfőt a vizsgálóbíró végül nem küldte a büntetőbíróság elé.
A márciusig tartó per 58 kitűzött tárgyalásának legelejétől kezdve a közel hatvan ügyvéd legfőbb érve az, hogy a per nem lenne lefolytatható, hiszen a fegyverszállítás nem Franciaországon keresztül történt; az kizárólag Oroszországot és Angolát érinti. Ezt az álláspontot képviseli Hervé Morin francia védelmi miniszter is.
Nappal politizálnak, este ágybabújnak
Francia-német barátság kell a válság megoldásához
Párizs lélekben felkészült a mélypontra
MTI