7p

Törvényhozási választásokat tartanak ma az Egyesült Államokban, a felmérések a republikánusok egyértelmű sikerét valószínűsítik. A magas infláció, a nagyvárosok romló közbiztonsága és az elnök egészségi állapota körüli kételyek mind a jobboldal malmára hajtották a vizet az elmúlt hónapokban. Trump a sikert meglovagolva jövő héten bejelentheti indulási szándékát a 2024-es elnökválasztáson.

„Nem fogom most megmondani. (…) Megígérem nektek, hogy nagyon, nagyon, nagyon rövid időn belül nagyon boldogok lesztek” – így csigázta fel Donald Trump hívei érdeklődését szombaton az Arnold Palmer regioniális repülőtéren, Latrobe közelében.

Az amerikai exelnök hivatalosan azért érkezett a pennsylvaniai kisváros repterére, hogy – három nappal a képviselőházi és szenátusi választások előtt – kampányoljon a republikánus jelöltek mellett.

Ugyanakkor nem állta meg, hogy elhintsen néhány utalást a saját terveiről – mindenekelőtt arról, hogy ismét harcba akar-e szállni a Fehér Házért 2024-ben.

Hívei mindenesetre már a helyszínen véleményt mondtak a kérdésben. „Trump" 2024 feliratú zászlókkal, valamint „Trump nyert” és „Oroszlánok, nem bárányok” feliratú sapkákkal és pólókkal fejezték ki támogatásukat a 76 éves politikus mellett, aki a 2020-as vereségét feledtetve venné vissza az elnöki széket Joe Bidentől.

Donald Trump egy republikánus kampánygyűlésen a pennsylvaniai Latrobe-ban 2022. november 5-én. Fotó: EPA/JIM LO SCALZO
Donald Trump egy republikánus kampánygyűlésen a pennsylvaniai Latrobe-ban 2022. november 5-én. Fotó: EPA/JIM LO SCALZO

Amerikai sajtóhírek szerint a hivatalos megerősítésre sem kell már sokat várni: Trump belső köre azt fontolgatja, hogy a választások után szűk egy héttel, november 14-én jelentik be elnökválasztási kampányának kezdetét. Az időpont természetesen nem véletlen: a republikánus fenegyerek azonnal meglovagolná a sikert, amelyet az előrejelzések szerint a párt jelöltjei aratnak majd a mai választáson.

Republikánus fölény

De mi is a tétje a mai voksolásnak, és miért áll a zászló a republikánusoknak?

A „félidős" választásokat – ahogy angol elnevezéséből (midterm elections) is kiderül – az elnöki terminus közepén tartják az első novemberi hétfő utáni kedden, azaz a választók gyakorlatilag ítéletet mondanak a mindenkori elnök első szűk két évéről. Igaz, itt általában alacsonyabb a részvétel, mint az elnökválasztásokon, és míg általában a hatalmon lévő párt általában gyengül, addig az ellenzékben lévő párt erősödik – ez történt például 2010-ben, 2014-ben és részben 2018-ban is.

A 435 fős Képviselőházat teljes egészében újraválasztják, míg a Szenátusban a 100 képviselői hely mintegy harmadáért (idén 35-ért) folyik majd a harc. A választók tehát teljes egészében átírhatják az erőviszonyokat a törvényhozásban, és így nehéz helyzetbe hozhatják a regnáló elnököt.

Számos közvéleménykutatás, például a New York Times és a Siena College felmérése szerint is republikánus fölény valószínűsíthető: a választók 49 százaléka szavazhat Trump pártjának a jelöltjeire, és 45 százalék a demokratákéra.

Míg a nőknél kiegyenlített a két párt támogatottsága (47-47 százalék), addig a férfiaknál egyértelmű a republikánusok fölénye (50-45). Az egyéb jellemzőket tekintve a jobboldal a 45-64 év közöttiek (59-38), a fehérek (55-40) és a felsőfokú végzettséggel nem rendelkezők körében (54-39) népszerűbb, míg a baloldal a 18-29 év (52-40) és a 30-44 év közöttiek (50-41), a latinók (60-34) és a feketebőrűek (78-18), valamint a felsőfokú végzettségűek (55-41) között.

A republikánusoknak kedvez az is, hogy mintegy 10 százalékpontos előnyre tettek szert a nem elkötelezett, bizonytalan szavazók körében.

A demokratáknak jelenleg csak minimális többségük van a Képviselőházban (220-212), míg a Szenátus teljesen kiegyenlített – ha bejönnek az előzetes jóslatok, a republikánusok mindkét házban átveszik a hatalmat.

Népszerűtlen Biden

Ami az okokat illeti, az egyik tényező, hogy Joe Biden elfogadottsági indexe (ez az úgynevezett approval rating, amely azt mutatja meg, hogy jól vagy rosszul látja el feladatát az elnök az amerikaiak szerint) csaknem 60-ról 40 százalékra esett az elnökségének kezdete, 2021. január és 2022. október között a Gallup Intézet felmérése szerint. Az októberinél alacsonyabb értéket, 38 százalékot csak egyetlen hónapban, idén júliusban mértek.

Joe Biden elfogadottsági indexének alakulása. Fotó: Gallup Intézet/printscreen
Joe Biden elfogadottsági indexének alakulása. Fotó: Gallup Intézet/printscreen

Elnökségének hetedik negyedévét, a július-október közötti időszakot tekintve sem sokkal jobb Biden mutatója (42 százalék). Igaz, a Gallup szerint ez átlagos értéknek számít a korábbi elnökökhöz viszonyítva Jimmy Carterig visszamenőleg, Donald Trumpot is beleértve.

Az intézet az okokra utalva megjegyzi, hogy az elmúlt negyedévet továbbra is magas infláció és gázár jellemezte. Bár a gázár csökkent a június közepi csúcshoz képest, továbbra is meghaladja az egy évvel ezelőtti szintet. Igaz, a munkaerőpiac továbbra is jól teljesít, a munkanélküliségi ráta a legalacsonyabb 1969 óta.

Összességében ugyanakkor az amerikaiak még mindig inkább negatívan, semmint pozitívan ítélik meg Biden elnöki munkáját, népszerűtlensége pedig valószínűleg csökkenti majd a demokratapárti jelöltek esélyeit a mostani választásokon, írja a Gallup.

Infláció, bűnözés

Ami az inflációt illeti, bár a szeptemberi 8,2 százalékos érték alacsonyabb, mint számos más nyugati országban, az elmúlt másfél évben így is jelentős és csaknem folyamatos emelkedés figyelhető meg. Az albérleti díjak és az élelmiszerárak növekedése pedig szinte minden amerikait érzékenyen érint.   

Ez, ahogy arra a Gallup is utalt, politikai szinten is lecsapódik: a Pew Research felmérése szerint a gazdaság továbbra is a legfontosabb téma a választók szemében.

Tíz megkérdezettből nyolc mondta azt, hogy a gazdasági feltételek rosszak vagy közepesek, és mindössze kettő tartotta azokat jóknak vagy kiválóknak.

A gazdaság után a demokrácia jövője, az oktatás, az egészségügy, az energiapolitika és a bűnözés a legfontosabb téma a választók szemében. A bűnözés kérdését például 10-ből 6 választó tartja nagyon lényegesnek a szavazata szempontjából.

Az éves statisztikák szerint 2021-ben 16,5 erőszakos cselekmény jutott 1000 amerikai, 12 évnél idősebb lakosra, ami megegyezik az előző évi adattal, és alacsonyabb a Covid-válságot megelőző évek rátáinál.            

Ugyanakkor a legsúlyosabb bűncselekmény, a gyilkosságok száma jelentősen emelkedett a pandémia idején, és az előzetes adatok szerint ez a tendencia tavaly is folytatódott. A nagyvárosokban pedig az idei első félévben növekedett a rablások és a súlyos támadások száma.

Biden botlásai

Mindemellett – tesszük hozzá – a 83. évében járó elnök megítélésének az sem tesz jót, hogy viselkedésén egyre inkább meglátszik a kora, gondoljunk csak a rendszeres tartalmi és nyelvi tévesztésekre beszédeiben, valamint mozgásorientációs problémáira. (Ezeket például a Sky News Australia szokta rendszeresen szemlézni.)

Az aggályokra Biden két hete azt mondta: elég egészséges ahhoz, hogy egy második elnöki ciklust is bevállaljon, de azok a demokraták, akik aggódnak a kora miatt, választhatnak más jelöltet.

Érdekesség, hogy szinte napra pontosan ötven évvel (!) ezelőtt, 1972. november 7-én tartották azt a választást Delaware államban, amelyen Biden legyőzte a republikánus Caleb Boggsot (ő 1993-ben elhunyt). Ezzel akkor először került be a Szenátusba, amelynek 38 évig tagja volt.

Összegezve: a „félidős” választások esélyesei a republikánusok.

Valószínűsíthető sikerük jelentősen megnehezíti majd Biden következő két évét a törvényhozásban, és egyben megágyazhat Trump bejelentésének a Fehér Ház visszavételére tett kísérletről.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor váratlanul felhívta Szijjártó Pétert, miközben interjút készítettünk a külügyminiszterrel
Csabai Károly - Wéber Balázs | 2024. március 27. 16:22
Nagyinterjút adott a Privátbankárnak a külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ilyet is ritkán látni a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:50
Az egyik drágul, a másik olcsóbb lesz.
Makro / Külgazdaság Hasít a svéd H&M ruházati cégóriás
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:20
Megugrott a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), a világ második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja a február végével záródott negyedévben.
Makro / Külgazdaság Ez történne, ha nálunk is euró lenne
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 13:27
Márciusban javult, három havi csúcsot ért el a gazdasági hangulatindex mind az EU-ban, mind az euróövezetben, a foglalkoztatási kilátások mutatószáma pedig magas szinten stabilan tartotta magát az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Bécs? Budapest? Vagy Bukarest? Érdekes rangsor készült
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 11:12
A világ nagyvárosai éles versenyt vívnak azért, hogy magukhoz vonzzák a kezdő vállalkozásokat, amelyek nagyra nőve országaik gazdaságának jelentős szereplői és nem mellesleg adóalanyai lehetnek.
Makro / Külgazdaság Új típusú atomrakéták szegeződnek ezentúl Kínára
Káncz Csaba | 2024. március 27. 09:10
Új-Delhi egyre inkább úgy érzi, hogy Kína jobban fenyegeti, mint tradicionális riválisa, Pakisztán. Gyorsan fejlődő nukleáris fegyverzetét látva India gyanítja, hogy Pekingnek eltitkolt szándékai vannak. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság A februári munkanélküliségi adatok a kormányt sem boldogítják
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 08:30
A februári munkanélküliségi ráta 4,6 százalék volt, ami több mint a 4,5 százalék januárban. A foglalkoztatottság közben tovább nőtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG