A DIW kutatója Ferdinand Fichtner elmondta, hogy az év közepétől gyorsuló lendületnek köszönhetően 2013-ra már 2,2 százalékos GDP-növekedéssel számolnak, erre azonban csak abban az esetben kerülhet sor, ha az elkövetkező hónapokban a politika megtalálja a megoldást az euróövezeti válság rendezésére. Azt mondta, hogy ha a válság tovább is elhúzódik, az már a munkaerőpiacon is érezteti majd a hatását.
A felmérés szerint ha Franciaország is áldozatul esik az adósságválságnak, az nagymértékben felgyorsítja a recessziós folyamatot. A decemberi brüsszeli csúcs nem hozott azonnali megoldást az euróövezeti adósságszolgálati válságra, hosszabb távon azonban jelentős mértékben hozzájárulhat a helyzet stabilizálódásához.
A DIW kutatása azt mutatja, hogy az euróövezeti és a világgazdasági problémák hátrányosan érintik a német exportőröket. Az erősen exportfüggő német gazdaság nem vonhatja ki magát a világgazdasági konjunktúra lassulásának hatása alól. Elsősorban az euróövezeti válság következményeit érzik meg a német exportőr vállalatok. Az utóbbi időkben erőteljesen javuló belföldi keresleten is megérződhet azonban a válság hatása.
A kutatók szerint az emberekben bizonytalanságot kelt a válság, ami visszafoghatja fogyasztási kiadásaikat. A bizonytalan környezetben a vállalatok is óvatosabban járnak el beruházásaikkal. A vállalatok azonban munkaidő gazdálkodással kivédhetik egy átmeneti recesszió foglalkoztatásra gyakorolt hatásait. Éves átlagban a DIW ezért valamivel hét százalék felett stabilizálódó munkanélküliségi rátával számol.