A megbeszélésen Tokajev kifejtette: országa számára elsőbbséget élvez az együttműködés a NAÜ-vel. Hangsúlyozta továbbá a NAÜ vezető szerepét az atomenergia békés célú felhasználásában és a nukleáris biztonsági rendszer megerősítésében.
Grossi válaszában méltatta a köztársaságnak a nukleáris leszerelésben és az atomfegyverek elterjedésének megakadályozásában betöltött "vezető és felelős szerepét".
A megbeszélést megelőzően Bolat Akcsulakov, Kazahsztán energiaügyi minisztere a leendő kazah atomerőművel kapcsolatban azt mondta, hogy még nem választották ki megépítésének technológiáját.
Rafael Grossi és az energiaügyi tárca vezetője a következő öt évre szóló Nemzeti Együttműködési Keretprogramot is aláírt a NAÜ-vel, ez az atomenergetikai infrastruktúrára, a nukleáris és radioaktív biztonságra, az élelmiszerbiztonságra és a nukleáris orvoslás szakterületeire koncentrál.
"A 2023-2028 közötti időszakra szóló új program a műszaki együttműködés során felhalmozott tapasztalatok figyelembevételével készült, és szem előtt tartja azt a tényt, hogy Kazahsztán első atomerőművét tervezi" - áll a minisztérium közleményében.
Kazahsztán jelenleg a világ vezető vállalatainak a létesítmény megépítésére vonatkozó ajánlatait vizsgálja. Négy, bizonyítottan nagy kapacitású reaktortechnológiával rendelkező beszállítót soroltak fel: a dél-koreai Korea Hydro and Nuclear Powert (KHNP), a Kínai Nemzeti Atomenergetikai Társaságot (CNNC), az orosz Roszatom állami vállalatot, valamint az Électricité de France (EdF) francia energiaipari céget. (MTI)