A konfliktus előzménye, hogy Kína a nyugati, muszlimok lakta tartományában, Hszincsiangban lágerekbe zárja a helyi muszlim népcsoport, az ujgurok tagjait, majd gyárakban dolgoztatják őket kényszermunkán, és erőszakosan átnevelik őket. A kínai külügyi szóvivő szerint ezek hazugságok és pletykák. Közben azzal vádolta az amerikaiakat, hogy megsértik az olimpiai eszme politikai semlegességét.
A nem mindennapi akció lényege, hogy a sportolók ugyan részt vehetnek a 2022-es pekingi téli olimpián, de a bojkottban résztvevő országok diplomatái nem.
A BBC Scott Morrison ausztrál miniszterelnököt idézi, aki szerint elhatározásuk egyáltalán nem meglepő. "Azért döntöttem így, mert ez Ausztrália nemzeti érdeke, és ez a helyes döntés" - mondta. Egyben azzal vádolta Kínát, hogy nem élt a lehetőséggel a két ország kapcsolatának javítására, ugyanakkor jelezte, hogy ő maga továbbra is nyitott a kétoldalú párbeszédre.
Ausztrália és Kína között egyébként évek óta súlyos gazdasági és politikai ellentét is meghúzódik. A két ország viszonya elég hűvös, gyakorlatilag kereskedelmi háború folyik közöttük, elsősorban az erőszakos kínai kereskedelmi terjeszkedés miatt. Közben Ausztrália az idén amerikai és brit segítséggel atomtengeralattjárókkal kezdte bővíteni flottáját. Ez viszont Kína érdekeit sérti, mivel az angolszász szövetségesek elzárhatják flottáját a világtengerektől.