Orbán Viktor és Werner Faymenn 2010-ben. Akkor még szó sem volt menekültválságról. MTI Fotó: Kovács Tamás |
Ausztria múlt szerdán arról határozott, hogy az ország déli határán legfeljebb naponta nyolcvanan adhatnak be menedékkérelmet, azokkal együtt pedig, akik egy szomszédos országban óhajtanak menekültstátust kérni, összesen naponta 3200 migráns léphet be az országba. Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter szombaton éles hangon utasította vissza az EU Bizottság görög nemzetiségű, migrációs politikáért felelős biztosának a kritikáját.
Avramopulosz ugyanis levélben figyelmeztette Ausztriát, hogy a beléptetési kvóta sérti az uniós jogot. Az osztrákok döntése nincs összhangban az uniós joggal - jelentette ki, majd hozzátette: Ausztria is köteles korlátozás nélkül elfogadni a menedékkérelmeket. Nos, az osztrák kisember pedig egészen másképp gondolja. Egy friss felmérés szerint a megkérdezettek 93 százaléka nem ért egyet az unió menekültpolitikájával, 77 százalék szerint pedig Ausztria elért teljesítőképességének határaihoz.
A magyar miniszterelnök az Európai Csúcs után a józan ész diadalaként értékelte az osztrák kormány döntését a belépő menedékkérők létszámának korlátozására. Orbán úgy vélte, hogy amit Ausztria és a nyugat-balkáni útvonal mentén elhelyezkedő országok tesznek, az valójában a magyar megoldás: „Kerítést építenek - még ha más elnevezést is találnak erre -, megállítanak és visszafordítanak”.
Ausztria drámai jobbra tolódása
Ausztriában áprilisban elnökválasztás lesz, és úgy néz ki, hogy a két hagyományos nagy párt jelöltjeinek nem sok esélye van. A kormánykoalícióban olyan nagy a félelem a populisták előretörésétől, hogy nem számít az EU-jog és már az sem, hogy a tízszer nagyobb Németországgal megromlanak a kapcsolatok. Csupán egyvalami számít: levegőhöz juttatni a fulladozó centrista pártokat és megőrizni az egyéni párt-pozíciót minden áron.
A szigorú menekültpolitikát képviselő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) rekordméretű támogatottsággal bír, magasabbal, mint amikor Jörg Haider vezette a pártot. Míg az FPÖ 32, addig a kormánykoalíció két pártja 22-24 százalékon áll a legfrissebb felmérések szerint.
Az osztrák centrista nagykoalíció most kimondatlanul a bevándorlás-ellenes FPÖ párt pozícióját próbálja elfoglalni. Az FPÖ ugyanis már múlt nyáron követelte magyar mintára a határok lezárását
Forrnak az indulatok az osztrák és magyar határ mentén is
Faymann szociáldemokrata kancellár és a mérsékelt konzervatívokat képviselő belügyminisztere egyes kérdésekben már jobbról előzik a populistákat. Erre példa, hogy a bécsi kormányzat a geopolitikailag és gazdaságilag kulcsfontosságú Brenner-hágót Olaszország felé kerítéssel akarja lezárni és több száz katonával valamint rendőrrel védetni. Ez a lépés még a jobboldali populistáknak is túlzásnak tűnik, mert szerintük „ez a lépés elszakítaná Dél-Tirolt az osztrák hazától”.
Káncz Csaba |
A közvélemény-kutatásokat vezető FPŐ kemény tűz alatt tartja a kormányzatot sorozatos követeléseivel. Gernot Darmann, a párt biztonságpolitikai szóvivője múlt héten kijelentette, hogy „a menekült-kvóta felső határát nullában kell meghatározni”. A belügyminiszter azonnal ugrott a követelésre és pár óra múlva kijelentette, hogy „az elkövetkezőkben tovább fogjuk csökkenteni a napi felső határt”.
Forrnak az indulatok a magyar határral szomszédos Burgenland-ban is, ahol Hans Niessl szociáldemokrata tartományi vezető együtt kormányoz a populista jobboldallal.
Niessl egy héttel ezelőtt a növekvő helyi munkanélküliség miatt a Keletről jövő munkavállalók kiszorítását célzó „szükségrendelet” mellett kardoskodott. A kormánykoalíció végül csak nagy nehézségek árán tudta visszavonatni ezt az indítványt.
A feszültség azonban a rendszerben maradt. Az osztrák kancellár máris készen áll, hogy tárgyaljon az unióból érkezett munkavállalók gyerekpótlékának csökkentéséről. Csak azt akarja kivárni, hogy a britek június 23-án a Brexitről voksoljanak a népszavazáson. A listát a magyarok vezetik, 7744 igénnyel, amire tavaly 72 millió eurót utaltak ki. Az FPÖ főtitkára a szigorításban megfelelő eszközt lát arra, hogy távol tartsák a szerencselovagokat és a megélhetési menekülteket.
Káncz Csaba jegyzete