Budapesten jelentősen emelkedtek a lakóingatlan-árak 2018-hoz képest, szakemberek szerint a dráguláshoz hozzájárult az is, hogy sok ingatlant a tulajdonosok idegenforgalmi szálláshelyként hasznosítottak. Miután a Terézvárosban leszavazták az Airbnb bérbeadás lehetőségét, azt remélik, hogy az intézkedés eredményeként csökkenni fognak a lakásárak és a bérleti díjak – írta a Maszol erdélyi magyar nyelvű hírportál, amely szembeállítja a magyarországi és a romániai viszonyokat.
Az Airbnb Romániában az adócsalás melegágya. Turisztikai szálláshelyeket csak a kormány illetékes minisztériuma által kibocsátott engedéllyel lehet működtetni. A Gazdasági, Vállalkozásügyi és Turisztikai Minisztérium adatai szerint 24 ezer minősítéssel rendelkező szálláshely működik az országban, melyek között 13 ezernél több magánlakás van. Az, hogy egy lakás rendelkezik-e idegenforgalmi minősítéssel, nem garancia arra, hogy a tulajdonosa adózik a bevétek után. Amennyiben igen, akkor a jövedelem tíz százalékát kell befizetnie az államkasszába.
„A minisztérium végzi a minősítést, de nem követi a befizetéseket, ez az adóhatóság, az ANAF feladata. A tárca ad egy listát a lakásokról, a többi az ANAF dolga” – nyilatkozta a Ziarul Financiar (ZF) gazdasági lapnak Alin Burcea, az Idegenforgalmi Ügynökségek Országos Egyesületének (ANAT) elnöke. Valójában a turistáknak az Airbnb-n keresztül bérbe adott lakások száma jóval nagyobb annál, ami a szaktárca kimutatásaiban szerepel.
Csak Bukarestben, Konstancán, Brassóban, Kolozsváron és Nagyszebenben 13 ezernél több Airbnb-s
lakás van, országos szinten pedig mintegy 24 ezer. „Azt hiszem, hogy 50 ezer szoba van a szürke- vagy a feketegazdaságban. Szerintem ez az elvtelen konkurencia területe” – idézte a ZF Călin Ilét, a Romániai Szállodaipari Szövetség (FIHR) tiszteletbeli elnökét.