Joe Biden amerikai elnök és neje vasárnap a texasi Uvalde városba látogatott, és csokrot helyeztek el a legutóbbi tömeges lövöldözés 21 áldozatára emlékezve. Az elkövető egy 18 éves fiatalember volt.
Az Egyesült Államokban egyre növekszik a lövöldözések száma. Az idei évnek még a felénél sem tartunk, és csaknem 18 000 amerikai, köztük 650 gyerek halt meg fegyveres erőszak következtében. A lövöldözések a túlságosan megengedő fegyvertartási szabályok mellett a különféle társadalmi ellentétek felerősödését is tükrözik az Egyesült Államokban, mint például a vagyoni szakadék és a faji megkülönböztetés.
Súlyos mentális válság
Amiről érdemtelenül kevés szó esik ezekben a napokban az amerikai médiában, az a fiatalok mentális állapotának válsága.
Márpedig az Egyesült Államokban a tizenévesek rendkívüli mentális egészségügyi válságáról beszélhetünk. Egy új kormányzati tanulmány szerint 2009 és 2021 között 26 százalékról 44 százalékra nőtt azon amerikai középiskolás diákok aránya, akik azt mondják, hogy gyakran „tartós szomorúság vagy reménytelenség érzése keríti őket hatalmukba”. Ez a tinédzserkori szomorúság valaha volt legmagasabb szintje.
Öt évvel ezelőtt Jean Twenge pszichológus írt egy nagy visszhangot kiváltó cikket a The Atlantic-ban „Elpusztítottak az okostelefonok egy generációt?” címmel. 2012 körül Twenge észrevette, hogy a tizenévesek szomorúsága és szorongása ugrásszerűen nőni kezdett az Egyesült Államokban. Magyarázatokat keresett, és rájött, hogy 2012-ben az okostelefonnal rendelkező amerikaiak aránya akkor haladta meg az 50 százalékot, és megugrott a mobil közösségi média használata.
De miért hatna ilyen módon a közösségi média a tizenévesek mentális egészségére? Az egyik magyarázat az, hogy a tinédzserek (és különösen a tinédzser lányok) különösen érzékenyek a barátok, tanárok és a digitális tömeg megítélésére. A közösségi média eltéríti ezt az éles kortársi érzékenységet, és ez a csoport megszállottan gondolkodik az önnön testképéről és népszerűségéről. A probléma nem csak az, hogy a közösségi média szorongást szít. Hanem az is, hogy megnehezíti a mai fiatalok számára, hogy megbirkózzanak a felnőtté válás okozta nyomással.
Twenge hangsúlyozza, hogy a közösségi médiával a legnagyobb probléma nem maga a közösségi média, hanem inkább azok a tevékenységek, amelyeket helyettesít. A nyolc vagy több órát alvó középiskolás diákok aránya 30 százalékkal csökkent 2007-ről 2019-re. A 2000-es évekbeli társaikhoz képest a mai tizenévesek ritkábban mennek el a barátaikkal, vagy sportolnak.
Komor narratíva a világról
A világjárvány és az iskolák bezárása valószínűleg súlyosbította a tizenévesek magányát és szomorúságát. A Harvard's Graduate School of Education 2020-as felmérése szerint a magányosság mindenkinél megugrott a járvány első évében, de a legjelentősebben a fiatalok körében.
A pénzügyekkel, az éghajlatváltozással és a vírusos világjárványokkal kapcsolatos félelmek a társadalmi jóváhagyás és a sikerre való felkészülés miatti aggodalmakba csapnak át a fiataloknál. Alig kerültünk ki a járványból, másnap hirtelen Oroszország háborúba kezdett. A fiatalok szemében mindez nagyon komor narratívát hoz létre a világról.
A chicagói állatorvosi ló
A texasi tömeges gyilkossággal szinte egyidőben, május 20-án a chicagói városi tanács közbiztonsági bizottsága megszavazta a város egészére kiterjedő rendeletet, amely minden 12–17 év közötti kiskorúra időszakos kijárási tilalmat ír elő. Ezeknek a fiataloknak az USA 3. legnagyobb városában mostantól megtiltják, hogy este 10 óra után az utcán vagy bármely más nyilvános helyen tartózkodjanak a hét bármely napján.
Az elmúlt években Chicagóban az erőszakos bűnözés intenzív növekedése tapasztalható. 2021-ben közel 800 emberölésről számoltak be, ami körülbelül 300-zal több, mint 2019-ben, és 25-tel több, mint 2020-ban. Ebben az évben eddig több mint 200 emberölés történt.
Egy 2020-as tanulmány szerint Chicagóban a 16–19 éves fiatalok több mint 8 százaléka soha nem járt iskolába és nem is dolgozott. A szociális szétesést mutatja, hogy a Michigan-tó partján fekvő nagyvárosban az afro-amerikai közösségben az apa nélküli családok részaránya már eléri a 80 százalékot.
A vezető drogkartell Chicagót kedveli
A ’Szinaloa’ Mexikó legrégebbi, legbefolyásosabb és leggazdagabb kábítószer-kereskedő kartellje, amely több tonna kokaint és marihuánát szállít évente az USA-ba, ahol a piac mintegy felét ellenőrzi. A Szinaloa pedig Chicagót tette meg USA-beli logisztikai központjának, mert az óriási ország lakosságának 70 százaléka elérhető innen egy napi autós vezetéssel. Ráadásul a metropolisz egyben vasúti, légi és vízi közlekedési csomópont. Emellett jelentős hispán közösséggel rendelkezik a város, ahol az utcai bandák száma több mint 70, mintegy 150 ezres tagsággal.
A fiatalok mentális válságának és a drogmaffiák erősödésének megvan a szomorú eredménye. A Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem kutatóinak új tanulmánya megállapította, hogy 2019 óta több mint kétszeresére nőtt a kábítószer-túladagolás miatti halálesetek száma a középiskolás korú amerikai tinédzserek körében, ami a fentanil nevű opioid mennyiségének növekedése miatt következett be.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)