Egy észak-koreai rakétakilövésről szóló tudósítás egy tokiói utcai tévéképernyőn 2017. augusztus 29-én, miután Észak-Korea újabb ballisztikus rakétát bocsátott fel reggel, amely átrepült Japán északkeleti része felett és a Csendes-óceánba csapódott. (MTI/EPA/Franck Robichon) |
Eddig is provokáltak, de ez mindennél durvább
Bár Phenjan eddig is feszegette a határokat az egyre veszélyesebb rakétatesztekkel, a mostani volt a legprovokatívabb. Szakértők szerint egy közepes hatótávolságú Hvaszong 12-es rakétát lőhettek Japán felé. Ugyanilyenekkel fenyegették meg nemrég az Egyesült Államokat: Kim Dzsongun azt ígérte augusztus közepén, hogy az USA fennhatósága alatt álló Guam szigetét fogják megcélozni. Ezt Trump elnök sem hagyta válasz nélkül, tűzesőt ígért Észak-Koreának, ha bármivel próbálkoznak - a mostani rakétakilövés tehát a lehető legnagyobb feszültség közepette történt, főleg ha figyelembe vesszük, hogy éppen a napokban tart az USA és Dél-Korea közös hadgyakorlatot a koreai félszigeten illetve közös hadgyakorlatot Hokkaidón.
A japánok természetesen azonnal élesen reagáltak: bár eddig is tucatnyi rakétát lőtt ki a tengerbe Korea, arra nem sokszor volt példa, hogy a japán területek fölött áthaladjon a fegyver. Abe Sinzó miniszterelnök a nemzetét ért példátlanul súlyos fenyegetésként értékeli az akciót. Abe már beszélt is az amerikai elnökkel, aki 100 százalékos támogatásáról biztosította a japán miniszterelnököt. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa kedden ül össze, hogy értékeljék a tesztet.
Meg sem próbálták lelőni a japánok a rakétát
A rakétát egyébként a Phenjantól északra fekvő területről lőtték ki helyi idő szerint reggel 6 óra előtt, 2700 kilométert repült, elérte az 550 kilométeres magasságot is. 2009-ben már volt olyan északi rakéta, amelynek pályája átvezetett Japán fölött, akkor állítólag egy kommunikációs műholdat állítottak Föld körüli pályára - bár az USA, Japán és Dél-Korea zt is ballisztikus rakéta-tesztelésként kezelte. Azóta nem történt olyan, hogy egy, deklaráltan nem a világűrbe szánt rakéta a Japán területek fölött repült volna át. A japán hadsereg nem próbálta meg lelőni a rakétát, ami végül Hokkaidó partjaitól 1180 kilométerre csapódott a tengerbe, miután három darabra esett.
A TV- és rádióadásokat megszakították Japánban, és figyelmeztették a lakosságot arra, hogy rakétakilövés történt. Leállítoták a nagysebességű vasutat és az utcákon elhelyezett hangszórókon keresztül is figyelmeztették a lakosságot.
Biztonságos helyet keresnek a befektetők
A hírre megugrott a menedéknek számító eszközök árfolyama a piacon - drágult az arany, a svájci frank és a japán jen, a részvényárfolyamok viszont esni kezdtek: a tokiói Nikkei 1 százalékos mínuszban is járt, hasonlóan a szöuli Kospi indexhez. Arról, hogy az atomháború egyre növekvő veszélye miért nem okoz nagyobb pánikot a piacokon, itt írtunk >>