Az Európai Uniónak nagy veszteség az Egyesült Királyság kilépése, és miután az eleve egy többnemzetiségű ország, sokan örülnének, ha annak egy része visszatérne, akár független utódállamként is. Erre Skóciának van esélye, mivel ott tervezgetik az újabb függetlenségi népszavazást (Wales az EU-tagság ellen szavazott, Észak-Írország pedig, ha kiválna az Egyesült Királyságból, Írországhoz csatlakozna és így kerülne vissza az Unióba).
Biztatás
Az 50 tagú csoport azt írja, hogy ha Skócia a függetlenséget választja, szívesen látják az Európai Unióban teljes jogú tagként. Azt ígérik, hogy igyekeznének a teljes jogú tagsághoz vezető folyamot a lehető legsimábbá és legegyszerűbbé tenni. A The Guardian szerint ezt írják: Skócia alkotmányos jövője, az Egyesült Királysággal és az Európai Unióval való kapcsolata kizárólag a skót polgárok döntésén múlik, melyet ők nem akarnak befolyásolni. Egyszerűen csak jelzik, hogy függetlenség esetén nem maradnának magukra, komoly politikai erő támogatná őket a teljes jogú EU-tagság gyors elérésében.
Az európai parlamenti képviselőkön kívül a német, az ír, a belga, a görög és a spanyol nemzeti parlamentek néhány tagja is aláírta a levelet. Így kétségkívül támogatást adnak Nicola Sturgeon skót első miniszter újabb népszavazási kezdeményezésének, viszont a skótoknak tudniuk kell, hogy számíthatnak-e az európai uniós tagságra a döntésük során. A hivatalos uniós vezetős szerveknek nem lenne szerencsés erről közvetlenül nyilatkozni, hisz ez megzavarná a brit kormánnyal folytatott tárgyalásokat, és a britek esetleg úgy tekintenék, mint az országuk szétszedésére irányuló kísérletet.
Már senki nem ellenzi
Így a skótok számára az üzenet világos, ráadásul az egyetlen tag, aki korábban hallani sem akart egy esetleg önálló Skóciáról, méginkább annak EU-tagságáról, most már jelezte, hogy nem vétózná meg az új ország EU-tagságát. Spanyolországot azért aggasztotta Skócia esetleges függetlensége és önálló uniós tagsága, mert úgy gondolták, hogy ez a Spanyolországtól elszakadni vágyó Katalóniának is például szolgálhat.
Ez nagy dolog, mivel a skótok eddig attól féltek, hogy Spanyolország megnehezíti uniós tagságukat, de most már feltehetően sima előttük az út, ha beadják esetleges kérvényüket, és a felvételi folyamat is gyors lehet, hisz mégiscsak csak az EU egy régi részéről van szó, melynek csak államjogi helyzete változik.
A hűség nemzete
Az európai vezetők szimpátiája rendkívüli mértékben megnőtt a skótok iránt, hisz 62 százalékos arányban az Unióban maradásra voksoltak, vagyis erős európai elkötelezettségükről tettek bizonyságot. Skóciának egyébként, mint új jelentkezőnek, kötelezettséget kéne vállalni az eurózónához való csatlakozásra is, de ezzel valószínűleg igen jól járnának. Az Angliával való kereskedelem ugyan valamelyest bonyolódna, de az angol fontot úgysem tarthatnák meg, eurózóna tagként pedig valószínűleg komoly támogatást kapnának mind a zóna, mind az egész Unió részéről, bizonyítandó az angolok felé, hogy mennyivel jobb az Unióban maradni.
A döntés még odébb
A skóciai következő népszavazás persze még odébb van, a brit kormány nemigen egyezik bele az Európai Unióból való tényleges, 2019. márciusi kilépés előtt. Ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy Skócia ezúttal az Angliával való szakításra fog szavazni, bár ebben nagy szerepet játszhat, hogy a kampányban mit ígér Anglia, és mit az Európai Unió, ennek eredményeként hol látják a skótok biztosabbnak a jövőjüket.