Februárban az államháztartás központi alrendszerének hiánya 393,9 milliárd forintban alakult. Ezen belül a központi költségvetés 404,5 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 3,7 milliárd forintos deficittel, az elkülönített állami pénzalapok pedig 14,3 milliárd forintos szufficittel zártak. Az államháztartás központi alrendszerének deficitje 436,9 milliárd forint volt.
A központi költségvetés február havi bevételei az előző év azonos hónapjához képest közel azonosan, mintegy 7 milliárd forinttal alacsonyabb összegben alakultak. A bevételek közül a főbb adóbevételek (társasági adó, általános forgalmi adó, jövedéki adó, személyi jövedelemadó) magasabb összegben alakultak az elmúlt év azonos hónapjánál, viszont egyes bevételek, így a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok bevételei és az állami vagyonnal kapcsolatos bevételek elmaradtak a tavalyi összegtől.
A központi költségvetés február havi kiadásai közel 22 milliárd forinttal alacsonyabb összegben teljesültek, mint az elmúlt év azonos hónapjában. A kiadások esetében elsősorban a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásai (a tavalyi maradványátrendezések növelték a tavalyi februári kiadásokat), valamint a helyi önkormányzatok támogatásai alakultak kisebb összegben a tavalyi év azonos hónapjánál.
A kamatkiadások februárban 286,8 milliárd forintot tettek ki, 18,0 milliárd forinttal kevesebbet, mint az előző év megfelelő időszakában, a kamatbevételek pedig 8,0 milliárd forintos szintet értek el, 0,1 milliárddal kevesebbet az előző évinél. A nettó kamatkiadások (278,7 milliárd forint) összességében 17,9 milliárd forinttal lettek kisebbek, mint az előző évben.
A társadalombiztosítási alapok februárban 3,7 milliárd forintos hiánnyal zártak, amely a Nyugdíjbiztosítási Alap 10,0 milliárd forintos deficitjéből, valamint az Egészségbiztosítási Alap mintegy 6,3 milliárd forintos többletéből tevődik össze. Az elkülönített állami pénzalapok február havi 14,3 milliárd forintos egyenlege az előző év azonos hónapjához képest kevesebb lett. Az alapok összes bevételei 3,6 milliárd forinttal, kiadásai 9,4 milliárd forinttal magasabb összegben alakultak.
A GKI előrejelzésében valószínűtlennek tartja az idei évre tervezett 2,5 százalékos hiánycél elérését. Ugyanakkor a kormányra nagy nyomás nehezedik, hogy a hivatalosan még mindig nem várt visszaesés esetén is 3 százalék alatt maradjon a deficit. Ezért a gazdaságkutató 2,9 százalék körüli hiányt valószínűsít 2012-re. |
Az államháztartás az évet 107,3 milliárd forintos többlettel kezdte. A januári többletet elsősorban a vártnál nagyobb áfából, jövedéki adóból, valamint a játékadóból származó bevételek okozták. A 2,5 százalékos hiánycél tartása érdekében azonban máris takarékossági intézkedéseket kellett eszközölnie a kormánynak. A kormány már februárban jelezte, hogy a hiánycél tartása érdekében GDP-arányosan mintegy 0,4 százalékos költségvetési kiigazítással fog élni. Az intézkedések között szerepel többek között a gyógyszertámogatások csökkentése, a fővárosi közlekedés támogatásának megvágása is.
Mindezen kiigazító intézkedések mellett az Európai Bizottság ajánlástervezete további költségvetési erőfeszítésre kéri Magyarországot, annak érdekében, hogy sikerüljön elérni az idei hiánycélt és jövőre tartani lehessen a 3 százalék alatti deficitet. Az ajánláson kívül az EB a múlt hónapban jelentette be, hogy a minisztereknek azt is javasolja: jövő januári hatállyal függesszék fel 495 millió euró folyósítási lehetőségét a Magyarországnak szánt kohéziós keretből, mert az ország nem teljesítette kellő hatékonysággal a deficitcsökkentést célzó uniós ajánlásokat.