5p
Az IMF országjelentése szerint hazánk előrelépett, gazdaságunk kevésbé sérülékeny, mint korábban, ugyanakkor számos kockázat továbbra is jelen van, amely miatt az új kabinetnek Washington szerint jó pár helyen változtatnia kellene. Az NGM értékelése szerint most már csak a hangsúlyokban van eltérés.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországról szóló legújabb országjelentésében elismeri, hogy Magyarország kikerült a recesszióból, s tavaly 1,1 százalékos gazdasági növekedést produkált. Ezt azonban döntően az állami költekezés és -beruházások, valamint az exportteljesítmény okozta, a magánszektor kereslete erősödött ugyan, de összességében gyenge maradt. A keresletbővülést az IMF szerint a monetáris feltételek enyhülése és a javuló piaci bizalom erősítette. Ezek a tényezők jelenleg is fennállnak, az IMF szerint ezért a beruházások, a magánszektor fogyasztása és az export is erősödhet, az inflációs nyomás csökkent, ezért 2 százalékos idei bővülés várható. Magyarország sérülékenysége a többletet mutató folyó fizetési mérlegnek, az alacsony inflációs rátának és a jelentős költségvetési konszolidációnak köszönhetően csökkent – jelzi a Valutaalap.

A munkaerő-piaci mozgásokkal kapcsolatban az anyag arról ír, hogy bár a közmunka-program révén valóban csökkent a munkanélküliség, a munkaerőpiaci feltételek továbbra is gyengék.

 

Nem csökkent a kitettség

Az elismerő szavak mellett ugyanakkor a jelentés a kockázatokról is viszonylag bőven ír. Továbbra is magasnak tartják Washingtonban az államadósság mértékét és az ország külső finanszírozási kitettségét. Ez még akkor is kockázat, ha maga a tanulmány is elismeri, hogy tavaly a kormányzat teljesítette a vállalt célt, ám a 79 százalékos GDP-arányos ráta még mindig komoly kockázatokat hordoz. Főleg annak fényében, hogy a piaci környezet igen bizonytalan, hiszen még a fejlett gazdaságok irányvonalát is nehéz prognosztizálni, ami még inkább növeli a feltörekvő piacok bizonytalanságát. Az IMF ráadásul nem számol az adósságráta javulásával, mivel szerintük a 2,9 százalékos költségvetési hiány 1 százalékos GDP-arányos strukturális lazítást jelent.

Továbbra sincs jele annak, hogy minek hatására indulhat be komolyabb növekedés – a háztartások fogyasztása bizonyosan nem lesz húzóerő, hiszen ők még mindig a korábbi évek kellemetlen hatásainak helyreállításával küzdenek (devizahitelek, munkaerő-piaci helyzet).

A vállalati beruházási ráta ugyan növekszik, ám az IMF szerint a gyenge üzleti környezet egyelőre még elriasztja a cégek zömét attól, hogy komolyabb fejlesztésbe kezdjenek. Ráadásul a bankrendszer számára is jelenleg a túlélés a cél: a magas adóteher, a nem-teljesítő hitelek magas aránya és a gyenge növekedési kilátások miatt egyelőre nehéz a hitelezés bővülésében bízni.

 

Ortodox” javaslatok

Az új kormányzat számára az IMF egy étlapot is készített arról, hogy milyen eszközök stimulálhatnak jelentősebb bővülést véleményük szerint. Természetesen a javaslatok aligha érhetnek el a kabinethez, amely a javaslatokban megfogalmazottakat eddig legalábbis kategorikusan elutasította. Az IMF komoly, növekedésbarát költségvetési kiigazítást javasol az adósság fenntartható csökkentése érdekében – elsősorban a kiadási oldal reformját preferálnák, míg a bevételi oldalon a növekedést visszafogó, torzító különadók csökkentését javasolják külön kiemelve a bankok helyzetét, amelyek működési környezetének javítása segíthet a gazdasági növekedés felpörgetésében. A kamatcsökkentési ciklus lezárása ugyancsak a javaslat része. A gazdaságpolitikai ötletelés lezárását is sürgeti az IMF, amely révén a nyersanyaghiányos országunkban a szolgáltatási szektor ismét felpöröghet. A munkaerőpiacon pedig érdemi strukturális reformok végrehajtását javasolja az országjelentés.

 

Az NGM elégedett

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a Nemzetközi Valutaalap legfrissebb jelentésének megállapításai - annak kritikusabb elemeivel együtt is - azt mutatják, hogy immár a szervezet is elismeri a magyar kormány erőfeszítéseinek jól látható eredményeit, például a növekedési fordulatnak köszönhetően a gazdaság erősödését, az ország recesszióból való kilábalását, az állandósult folyó fizetési mérleg aktívumot, valamint a fegyelmezett költségvetési politikát – reagált az országjelentésre Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adó- és pénzügyekért felelős államtitkára. A szakember szerint az IMF összességében pozitívan értékelte a növekedési hitelprogramot, valamint a többéves költségvetési tervezés rendszerét is.

A Valutaalap a jövőbeni célok tekintetében több területen is - például a GDP-arányos államadósság további csökkentése, az adósságállomány devizális kitettségének további mérséklése vagy a növekedést serkentő fiskális politika alkalmazása - sokszor közeli álláspontra helyezkedik a magyar hatóságokkal, még ha a célhoz vezető út megítélésében és ütemezésében eltérnek is a vélemények - mutatott rá Orbán Gábor.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG