Matteo Renzi olasz kormányfő sajtóértekezletet tart az Eurócsoport pénzügyminisztereinek. MTI/EPA/Olivier Hoslet |
Mestertervként (Masterplan) hirdette meg a nagyszabású gazdasági programot Matteo Renzi olasz miniszterelnök. Az olasz sajtó pedig rögtön a második világháború utáni Marshall-tervhez hasonlította a 20104-2020 között tervezett, mintegy 100 milliárd eurós befektetést.
Ősztől jönnek a részletek
A részletek csak ősztől válnak ismertté, mivel Graziano Del Rio infrastrukturális miniszter vasárnapi interjúja szerint a Masterplan milliárdjainak felhasználási módozatait csak szeptembertől kezdik majd kidolgozni. Az illetékes miniszter azt viszont biztosra vette, hogy a beruházások első fázisában, közel 16 milliárd eurót szánnak infrastrukturális fejlesztésre, vagyis a sztrádák, vasút, kikötők és távközlési hálózat modernizálására egész Olaszországban.
Graziano Del Rio elmondta, hogy ezzel a befektetések elindításától számított húsz hónapon belül a nemzeti össztermék egy százalékpontos növekedését várják, az olasz csizma déli részén pedig 2,3 -3 százalékos növekedést. A miniszter a beruházások között említette a kis- és közép-vállalkozások támogatását, az idegenforgalom fejlesztését, az oktatást és a környezetvédelmet is.
Legfontosabb az internet
A 100 milliárdos csomagot az olasz kormány régi és új uniós források felhasználásával biztosítaná. Mintegy tízmilliárd eurót korábbi, felhasználatlan uniós forrásokból nyernének, amelyeket azonban december végéig ki kell váltani. Ötvenmilliárdot Olaszország a 2014-2020-as európai csomagból venne fel, további mintegy 54 milliárdot pedig a 2020-ig felhasználható fejlesztési és kohéziós alapból.
A teljes összeg 43 százalékát Itália déli térségeibe fektetnék be. A tervek között szerepel a szélessávú internet országos kiépítése 2020-ig: ennek 12 milliárd eurós költségéből ötmilliárdot magánbefektetők, a másik részét az olasz állam fizetné. A cél az, hogy az olaszok nyolcvanöt százaléka több mint 100 Mbps erősségű internetes összeköttetéssel bírjon, kötelezően a közigazgatásban, oktatási intézményekben, bíróságokon és körházakban is.
Óriási a szakadék
A déli tartományok leszakadására egy júliusban közölt felmérés hívta fel a figyelmet, amely szerint 2000-2013 között Itália déli része feleannyira (+13 százalékkal) fejlődött csak, mint Görögország. Az adatok szerint a déli Campaniát éppúgy mint Szicíliát az ipari sivatagosodás és az elnéptelenedés fenyegeti: a munkanélküliség majdnem tíz százalékkal magasabb az olasz átlagnál (12,7 százalék) és a népességnövekedés utoljára az 1870-es olasz egységesítéskor volt ennyire alacsony.
Roberto Saviano nápolyi író nyílt levélben fordult Matteo Renzi miniszterelnökhöz azonnali beavatkozást sürgetve. Saviano úgy fogalmazott, Dél-Olaszországból mindenki elmenekül, még a maffia is.