A most jóváhagyott hitelösszeg annak a 800 millió dolláros (290 milliárd forint) hitelkeretnek a része, amelyről Kisinyov tavaly állapodott meg a szervezettel annak érdekében, hogy mérsékeljék a szomszédos Ukrajnában zajló háború gazdasági hatásait, valamint az emelkedő élelmiszer-, és energiaárak jelentette terheket.
Ruben Atoyan, a Nemzetközi Valutaalap kisinyovi missziójának vezetője elismerően beszélt a moldovai kormányzat erőfeszítéseiről. Elmondta, hogy "az új kormány szilárd elkötelezettséget mutat a fiskális, vám-, és költségvetési szakpolitikák végrehajtása mellett." Kiemelte, hogy "az ország devizatartaléka folyamatosan nő", a mérséklődő inflációnak köszönhetően pedig a központi bank lazítani tud a monetáris politikán.
Receant idén februárban nevezték ki a moldovai kormány élére, miután Natalia Gavrilita kormányfő 18 havi kormányzás után váratlanul lemondott. Recean fő célkitűzései között a gazdaság fellendítését és az európai uniós csatlakozáshoz szükséges feltételek megteremtését nevezte meg. A moldovai gazdaság 2022 második felére zsugorodni kezdett, és a kormányzat becslése szerint az idén a bruttó hazai össztermék 3-5 százalék között csökkenhet.
A 2,6 milliós lakosú Moldova gazdasága nagymértékben függ az orosz gázszállításoktól, Moszkva és Chisinau kapcsolata azonban a háború kitörése óta egyre feszültebb. Maia Sandu, moldovai elnök Moldova destabilizálásával vádolta meg Oroszországot februárban, a vádakat azonban Moszkva tagadta.