5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csupán a héten mind az Egyesült Királyság, mind Fehéroroszország vezetése megpendítette a nukleáris fegyverek bevetésének lehetőségét. Oroszország a héten blokkolta az ENSZ-nél az atomsorompó-szerződés megerősítését célzó megállapodást. Káncz Csaba jegyzete

Liz Truss külügyminiszter és nagy valószínűséggel az Egyesült Királyság következő konzervatív miniszterelnöke a héten kijelentette, hogy adott esetben kész lenne nukleáris csapást mérni egy háborús konfliktusban, bár az eredmény "globális megsemmisülés" lenne.

„Készen állok rá”

A birminghami Tory Párt keddi ülésén a Times Radio munkatársa azt mondta a Trussnak, hogy ha ő lesz a miniszterelnök, gyorsan megmutatják neki a nukleáris rakéták indításának eljárásait a brit Trident tengeralattjárókról. "Ez globális megsemmisülést jelentene" - mondta Pienaar. „Nem kérdezem meg, hogy megnyomná-e a gombot, igent fog mondani, de ha ezzel a feladattal szembesülnék, fizikailag rosszul érezném magam. Milyen érzéseket kelt Önben ez a gondolat?”

Liz Truss brit külügyminiszter. Fotó: EPA/NEIL HALL
Liz Truss brit külügyminiszter. Fotó: EPA/NEIL HALL

Truss érzelemmentes arckifejezéssel válaszolt: "Úgy gondolom, hogy ez a miniszterelnök fontos kötelessége, és készen állok erre." „Készen állok rá” – ismételte meg, és tapsot kapott az összegyűlt toryktól.

Truss a közelmúltban azt mondta a Sky Newsnak: „Ha nem állítjuk meg Putyint Ukrajnában, mások is fenyegetve lesznek: a Baltikum, Lengyelország, Moldova, és így konfliktusba keveredhet a NATO-val.”

Augusztus 13-án Hamish de Bretton-Gordon, az Egyesült Királyság Egyesített Vegyi, Biológiai, Radiológiai és Nukleáris Ezredének egykori parancsnoka a Telegraph-ban azt írta, hogy „Nagy-Britanniának fel kell készülnie az atomháborúra”.

London természetesen semmilyen értelemben sem jár különutat. A NATO júniusi madridi csúcstalálkozója elfogadott egy kiemelt jelentőségű stratégiai dokumentumot.  Ez kifejezetten ígéretet tesz arra, hogy „az erők teljes skáláját szolgáltatja”, amely „nagy intenzitású, több területet felölelő háborúhoz szükséges az atomfegyverrel rendelkező versenytársak ellen”.

Moszkva és Minszk kardcsörtetése

Februárban Putyin elnök fokozott készültségbe helyezte az orosz nukleáris erőket, Dmitrij Peszkov szóvivő pedig „elfogadhatatlan” megjegyzésekre hivatkozott „különböző szintű képviselők részéről” a NATO és Moszkva közötti esetleges „összecsapásokról”: „Nem szívesen nevezem meg ezen kijelentések szerzőit név szerint, bár a brit külügyminiszter volt az.”

Oroszország a héten blokkolta az ENSZ-nél az atomsorompó-szerződés (NPT) megerősítését célzó megállapodást, mert Moszkva kifogásolta az ukrajnai Zaporizzsja erőmű feletti ellenőrzésről szóló záradékot. A New York-i ENSZ-ben 151 ország négy hétig tartó vita és tárgyalása után a közös nyilatkozat meghiúsulása a legújabb csapás a fegyverzetellenőrzési rendszer fenntartására és az újra fellángolt fegyverkezési versenyre vonatkozó reményekre.

A fehérorosz elnök csütörtökön leszögezte, hogy országa SzU-24-es harci repülőgépeit nukleáris fegyverzet szállítására szerelték fel. Lukasenko kijelentette, hogy már korábban megegyezett a lépésben orosz kollégájával, és figyelmeztetett, hogy országa készen áll azonnal reagálni a Nyugat felől érkező „súlyos provokációra”.

Kína a saját útját járja

Kína már nagyobb sebességre kapcsolta az egyébként már javában futó atomfegyverzet bővítési és korszerűsítési programját, beleértve a hordozóeszközöket is. Ahogyan Thomas Bussiere tábornok, az amerikai stratégia erők (U.S. Strategic Command) helyettes parancsnoka egy éve kifejtette, Kína a belátható időben az USA első számú nukleáris ellenfele lehet, kiszorítva Oroszországot.

Kína nem hajlandó részt venni semmifajta nukleáris leszerelési tárgyaláson, mivel szerinte Washingtonnak és Moszkvának nyomasztó a túlsúlya, így érdemben nincs miről beszélni. Peking intenzív atomfegyver-programjának célja az az amerikai katonai képességek aláásása az Indo-csendes-óceáni térségben, Washington regionális szövetségesi rendszerének fellazítása és Kína nagyhatalmi státuszának kivetítése.

A szakadék szélén ugrálva

Az atomsorompó-szerződés (NPT) tizedik felülvizsgálati konferenciájának kezdetén Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára három hete kijelentette, hogy a geopolitikai feszültségek miatt a bolygónk csak "egy tévedésnyire van a nukleáris megsemmisítésüléstől". "Eddig rendkívül szerencsések voltunk. De a szerencse nem stratégia. Nem is pajzs a geopolitikai feszültségek ellen, amelyek nukleáris konfliktusba csaphatnak át."

Márpedig a modern nukleáris fegyverek sokkal erősebbek, mint azok, amelyeket Hirosimára és Nagaszakira dobtak. Mindössze 50 robbanófej 200 millió embert ölhet meg – ami megfelel Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland és Németország együttes lakosságának. De ez csak a kezdet lenne.

A Rutgers Egyetem friss modellezése azt jósolja, hogy egy teljes körű nukleáris háború hatalmas tüzeket és koromfelhőket gyújtana fel, amelyek elzárják a Napot, és elpusztítanák a termést. Az ezt követő nukleáris jégkorszak az emberek háromnegyedének éhezést jelentene, és két éven belül akár ötmilliárd ember halálát is okozná. Még egy „kisebb” nukleáris konfliktus is valószínűleg 2,5 milliárd ember pusztulásához vezet.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG