6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Nova Kahovka-i gát tönkretétele súlyosan megrongálta az öntözőrendszert Dél-Ukrajnában, és mintegy 600 ezer hektár szántó maradt víz nélkül. Oroszország több ok miatt sem látja értelmét a július 17-én lejáró fekete-tengeri gabonamegállapodás további meghosszabbításának. Káncz Csaba jegyzete

A dél-ukrajnai Herszon régióban található Nova Kahovka-i gát június 6-i részleges lerombolása újabb csapást jelent a globális élelmezésbiztonságra. Míg jelenleg Ukrajna a Dnyeper folyó menti hat gát közül ötöt ellenőrzi, a Nova Kahovka-i gát orosz ellenőrzés alatt áll azóta, hogy Putyin tavaly februárjában elindította az Ukrajna elleni invázióját.

Elpusztított öntözőrendszerek

Az „Európa kenyérkosarának” nevezett országra mért jelentős csapások a globális élelmiszerellátás és a piac ingadozása miatti aggodalomra adnak okot. Mivel a közeli Kahovka-tározó, amely akkoriban 18 köbkilométer vizet tartalmazott, egy kiterjedt öntözőcsatorna-hálózat (például az észak-krími és a Kahovszkij-csatornák) központjában állt, a gát összeomlása kiterjedt áradásokat idézett elő a folyásirányban, és több tízezer több ezer embert kell evakuálni.

Nem szabad alábecsülni az Ukrajna környezetére, lakosságára és gazdaságára gyakorolt ​​hatásokat. A gát tönkretétele súlyosan megrongálta az öntözőrendszert Dél-Ukrajnában, és a becslések szerint 600 ezer hektár szántó maradt víz nélkül. Kijev közleményben jelentette be, hogy a Herszon régió öntözőrendszereinek 94, Zaporizzsja 74 és Dnyipropetrovszk 30 százaléka vízforrás nélkül maradt.

2023. június 27-én készült kép a dél-ukrajnai Herszoni területen lévő részlegesen megsemmisült Nova Kahovka-i víztározóról. A Dnyeper folyó duzzasztógátját június 6-án robbantották fel. Fotó: MTI/AP/Libkos
2023. június 27-én készült kép a dél-ukrajnai Herszoni területen lévő részlegesen megsemmisült Nova Kahovka-i víztározóról. A Dnyeper folyó duzzasztógátját június 6-án robbantották fel. Fotó: MTI/AP/Libkos

Oroszországhoz hasonlóan Ukrajna is jelentős mezőgazdasági hatalom, amely kulcsszerepet játszik a gabona- és az étolajpiacon. Egyedül Ukrajna adja a napraforgóliszt globális kereskedelmének 40, a napraforgóolaj 35, valamint a búza-, árpa- és kukoricaexport 5 százalékát.

A háború előtt az érintett dél-ukrajnai régiókban évente négymillió tonna gabonát és olajos magvakat takarítottak be, 1,5 milliárd dollár értékben. A Herszon régió annak ellenére, hogy Ukrajna 33 millió hektáros mezőgazdasági területének mindössze 2 százalékát teszi ki, az ország bruttó mezőgazdasági termelésének több mint 4 százalékát adta.

Terméskiesések a világban

Míg más nagy mezőgazdasági országokban, köztük Oroszországban, a jó termés rövid távon viszonylag alacsony importárakat eredményezhet, a többi mezőgazdasági nagyhatalmú nemzet közép- és hosszú távon kihívásokkal néz szembe a kereslet kielégítése terén.

Az Egyesült Államokban – a világ vezető kukoricatermelő országában – az idei kukoricatermés mindössze 64 százalékát  értékelték jótól kiválóig a csapadék hiánya miatt. Mindeközben a kínai búzatermést erős esőzések sújtották, ami terméskieséshez vezetett. Ausztrália téli gabonatermése várhatóan 34 százalékkal, 44,9 millió tonnára csökken.

A gabonaügylet vége

Az ENSZ és Törökország által tavaly júliusban közvetített fekete-tengeri gabonaügylet célja a konfliktusból eredő globális élelmiszerválság kezelése azáltal, hogy lehetővé teszi ukrán mezőgazdasági termékek exportját három ukrán kikötőből – Csernomorszkból, Odesszából, Pivdennyij/Juzsnyijból. Cserébe az ENSZ tisztviselői beleegyeztek abba, hogy segítik Oroszországot az élelmiszer- és műtrágyaexportjában.

Putyin azonban a közelmúltban rámutatott, hogy Európa a legnagyobb ukrán gabonaimportőr, és kritizálta a Nyugatot is, amiért nem hajtottak végre olyan intézkedéseket, amelyek az orosz mezőgazdasági termékek és műtrágyatermékek globális piacokra jutását biztosítanák. Oroszország ezért nem látja értelmét a július 17-én lejáró megállapodás meghosszabbításának, ahogy azt az orosz külügyminisztérium július 4-én bejelentette. 

közleményben többek között az áll:

„A gabonamegállapodások, amelyek célja a rászoruló afrikai, ázsiai és latin-amerikai országok megsegítése volt, az ukrán élelmiszerek tisztán kereskedelmi exportjává vált a gazdag országokba. Az odesszai, csernomorszki és juzsniji kikötőkből 2022. augusztus 1. óta exportált 32,6 millió tonna gabona nagy része – 26,2 millió, azaz 81 százalék – a magas és közepes vásárlóerejű országokba került. Az ENSZ vezetése azonban hallgat ezekről a kellemetlen kérdésekről. Nyugaton eközben nyilvánosan kijelentik, hogy nem lehet enyhíteni az oroszellenes szankciókon, beleértve az élelmiszereket és a műtrágyákat is. Ilyen körülmények között nyilvánvaló, hogy nincs ok a július 17-én lejáró gabonaszerződés folytatására.”

Mindenesetre Putyin és az orosz külügyminisztérium nem tesz említést azokról a bizonyítékokról, miszerint  Oroszország egyoldalúan szállítja az általa elrabolt gabonát az újonnan elfoglalt ukrajnai területekről, és Moszkva a Fekete-tengert is használta fegyverkészletek szállítására Szíriába és Szíriából kereskedelmi hajókon keresztül. Az ilyen tevékenységek egyértelműen ellentétesek a Fekete-tengeri gabona-megállapodás szellemével.

A felrobbantott ammónia-vezeték

Eközben az oroszországi Harkiv régióban, az ukrán-orosz határ közelében megsérült ammóniavezeték tovább növeli az élelmiszer-ellátás bizonytalanságával kapcsolatos aggodalmakat. Moszkva azt állítja, hogy a vezetéket az ukrán erők robbantottak föl. 

Míg a nitrát műtrágya kulcsfontosságú összetevőjét szállító csővezeték a háború kezdete óta inaktív volt, Oroszország ezt kulcsfontosságúnak tartja a fekete-tengeri folyosón keresztüli gabonaszállítás fenntartásában. Ukrajna azonban azzal érvel, hogy ez nem volt része az eredeti fekete-tengeri gabona-megállapodásnak, és arra kényszerítette Moszkvát, hogy alternatív felvevőhelyeket keressen az ammóniaexportjához.

Az ukrán gazdálkodók számára a mezőgazdasági területek elvesztése további nehézségeket fog okozni. Gabonaügylet nélkül a mezőgazdasági termékek exportja még nagyobb kihívást jelent. 

A környező országokkal, például Magyarországgal fennálló feszültségek a regionális piacot elárasztó olcsó ukrán gabona miatt is bonyolítják a helyzetet. A csökkent exportvolumen és a megnövekedett költségek az ukrán gazdálkodók árának és bevételének csökkenéséhez vezetnek, ami elriasztja a gazdálkodókat a vetéstől.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG