A tábornok szerint terrorcselekmény történt, amelyet ukrán diverzánsok követtek el a Harkiv megyei Maszljutivka település közelében. Közölte, hogy a sebesültek, akik között nincsenek orosz katonák, orvosi ellátásban részesültek.
A beszámoló szerint az ammónia maradványait a vezeték sérült szakaszain keresztül elvezetik ukrán területről - írja az MTI.
A The Guardian a Taszsz-ra hivatkozva azt írja, hogy Igor Konasenkov altábornagy egész pontosan így számolt be az incidensről:
Június 5-én, moszkvai idő szerint este 9 órakor Maszljutivka falu területén, Harkiv régióban egy ukrán szabotázs- és felderítőcsoport aláásta a Togliatti-Odessza ammóniavezetéket. A terrorcselekménynek a polgári lakosság körében voltak áldozatai.
Elmondása szerint az áldozatok orvosi segítséget kaptak. „Jelenleg az ukrán területről származó ammónia-maradványokat kivezetik a vezeték sérült szakaszain. Az orosz katonák között nincs áldozat” – mondta Konasenkov.
Oroszország többször is állította, hogy ammóniaexport-útvonalának újranyitása a vezetéken és Odesszán keresztül az egyik feltétele annak, hogy meghosszabbítsa a fekete-tengeri gabonakezdeményezést.
Frissítés: Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő szerdai sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a vezeték helyreállítása egy-három hónapig is eltarthat, amennyiben a helyszín megközelíthető lesz. Mint mondta, a támadással kiiktatták az egyik szivattyútelepet; a blokkolószelepek működésbe léptek ugyan, de mégis szivárgás történt.
A szóvivő hangsúlyozta, hogy Oroszország mindent meg fog tenni az incidens kivizsgálása érdekében. Azt állította, hogy Kijev az egyetlen fél, amely nem érdekelt a csővezeték működésének helyreállításában.
A Togliatti-Odessza csővezeték újbóli megnyitásának kérdése kulcsfontosságú az ukrán gabonának, valamint az orosz élelmiszernek és műtrágyának a fekete-tengeri kikötőkből való exportjáról megkötött megállapodás meghosszabbítása szempontjából. Moszkva kifogásolja, hogy az alkunak az orosz termékekre vonatkozó része nem teljesül.
A megsérült, 2470 kilométeres ammóniavezeték a leghosszabb ilyen létesítmény a világon. A cső az Ukrajna elleni orosz háború kezdete, tavaly február óta nem üzemel.