David Cameron nagyot ment a választásokon. Akkor még nem tudta, mi lesz belőle. (MTI/EPA) |
Kellemetlen családi vacsorához hasonlít majd a két napos EU-csúcs mai találkozója, amelynek témája a britek kilépése lesz. Az idegesítő, nem kívánt rokon szerepét ezúttal David Cameron brit miniszterelnök tölti be, aki először találkozik minisztertársaival a Brexit óta.
Az ember, aki ott sem volt
Már most úgy tűnik, hogy Cameron minden befolyása elapadt a kilépés megszervezésére vonatkozóan. Egyrészt azért, mert ő ígérte meg a népszavazást választóinak anno a szavazataikért cserébe, tehát joggal véli úgy a többi tagország képviselője, hogy Cameron személyesen felelős az uniós blokk széthullásáért.
Másrészt pedig azért lesz kvázi jelentéktelen a szava a mai vacsorán, mivel szeptemberben távozik posztjáról, az érdemi munkát a kilépéshez pedig akkor lehet megkezdeni. Angela Merkel német kancellár már tegnap jelezte, hogy formális tárgyalásokat csak az új miniszterelnökkel kezdenek majd.
Minek ment oda?
A Bloomberg értesülései szerint Camerontól mindössze csak azt várják ma este, hogy vázolja fel, hogyan képzeli a britek távozását, és milyen kapcsolatra számít ezek után az EU-val. Diplomáciai források szerint ugyan vannak néhányan akik elégedettek voltak maradás melletti kampányával, de a többség haragszik azért, amiért a népszavazáson győzelmet ígért.
A Brexit óta Cameron próbál időt nyerni, ezt világosság is tette azzal, hogy minden munkát az új miniszterelnök megválasztása utánra hagyna. Ez azonban nincs ínyére más vezetőknek, például a német kancellárnak. Angela Merkel szerint a gazdaság stabilizálásának érdekében minél hamarabb életbe kell léptetni a Lisszaboni szerződés 50. cikkelyét, és el kell készíteni egy időbeosztást, hogy mihamarabb túl legyenek ezen az egészen.
John Kerry amerikai külügyminiszter ugyanakkor arra buzdít, hogy ne álljon az EU bosszút a briteken. Bárhogy is álljanak hozzá a szakításhoz az Európai Unió vezetői, az biztos, hogy a mai vacsorán fagyos lesz a hangulat.