Ázsia gyári tevékenysége májusban lelassult, mivel a kínai karanténintézkedések megzavarták az ellátási láncokat és visszafogták a keresletet, ez pedig tovább növelte a régió néhány országának gazdasági problémáit. Több ország már így is komolyan küzd a nyersanyagárak emelkedésével, derül ki a Reuters tudósításából.
A felmérések szerdán kimutatták, hogy a múlt hónapban Japántól Tajvanon át Malajziáig a gyártók lassították tevékenységüket.
A kínai Caixin/Markit feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (PMI) májusban 48,1 ponton állt, ami némi javulást jelent az előző havi 46,0 ponthoz képest, viszont így is az 50 pontos küszöb alatt maradt, amely elválasztja a zsugorodást a bővüléstől - derült ki egy magánfelmérésből. Az eredmény összhangban volt a keddi hivatalos adatokkal, amelyek szerint a kínai gyári tevékenység lassabb ütemben csökkent májusban, mint áprilisban.
Bár a COVID-korlátozásokat mostanra néhány városban visszavonták, ami arra utal, hogy az ország gazdasági lassulása elérte a mélypontját, az elemzők nem számítanak olyan gyors fellendülésre, mint amit 2020 elején lehetett tapasztalni. Úgy vélik ugyanis, hogy az újabb járványoktól való félelem továbbra is csökkenteni fogja a bizalmat, ezáltal pedig a keresletet.
"Az ellátási láncokat és az áruk elosztását érintő zavarok fokozatosan enyhülhetnek azzal párhuzamosan, ahogy Sanghaj lezárása véget ér, de még nem vagyunk túl a nehezén, mivel Kína nem hagyott fel teljesen a zéró-COVID politikájával"
- mondta Toru Nisihama, a tokiói Dai-ichi Life Research Institute vezető közgazdásza. "A növekvő infláció arra kényszerít néhány ázsiai központi bankot, hogy szigorítsa a monetáris politikát. Az amerikai kamatemelések miatt a piaci volatilitás kockázata is fennáll. A kockázatok ilyen rétegeit figyelembe véve az ázsiai gazdaság az idei év nagy részében gyenge maradhat" – magyarázta.
A kínai zárlatok megbénították a regionális és globális logisztikai és ellátási láncokat, Japán és Dél-Korea is erőteljes termeléscsökkenésről számolt be.
Kína hatása begyűrűzött szerte Ázsiába
A japán feldolgozóipari tevékenység májusban az elmúlt három hónap leggyengébb ütemében nőtt, és a gyártók az inputköltségek újbóli emelkedéséről számoltak be - derült ki a PMI-felmérésből.
"Mind a kibocsátás, mind az új megrendelések gyengébb ütemben nőttek az utóbbi nyolc hónapban az ellátási lánc tartós zavara és a nyersanyagárak emelkedése miatt" - mondta Usamah Bhatti, az S&P Global Market Intelligence közgazdásza.
"A zavarokat súlyosbították az újabb zárlatkorlátozások Kína-szerte, és hozzájárultak a beszállítók szállítási idejének további erőteljes megnövekedéséhez."
A Fülöp-szigeteki gyári aktivitás szintén lassult, májusban 54,1-re csökkent az áprilisi 54,3-ról, Malajziában pedig 50,1-re esett az áprilisi 51,6-ról, a PMI-felmérések szerint. Tajvan feldolgozóipari aktivitása májusban 50,0 volt, az áprilisi 51,7-ről 50,0-ra zsugorodott.
Reményt keltő adat, hogy Dél-Korea exportja májusban gyorsabb ütemben nőtt, mint egy hónappal korábban - derült ki a szerdán közzétett adatokból -, mivel az Európába és az Egyesült Államokba irányuló szállítások növekedése több mint ellensúlyozta a Kínából származó kiesést.
A dél-koreai havi kereskedelmi adatokat, amelyeket a főbb exportáló gazdaságok közül elsőként tesznek közzé, a globális kereskedelem előrejelzőjének tekintik.
India gyári tevékenysége a vártnál gyorsabb ütemben bővült májusban, a kereslet a tartósan magas infláció ellenére is rugalmas volt.