4p

Messzire gyűrűzik Kína zéró-Covid politikája.

Ázsia gyári tevékenysége májusban lelassult, mivel a kínai karanténintézkedések megzavarták az ellátási láncokat és visszafogták a keresletet, ez pedig tovább növelte a régió néhány országának gazdasági problémáit. Több ország már így is komolyan küzd a nyersanyagárak emelkedésével, derül ki a Reuters tudósításából.

A felmérések szerdán kimutatták, hogy a múlt hónapban Japántól Tajvanon át Malajziáig a gyártók lassították tevékenységüket.

Oltás Pekingben. Fotó: Xinhua
Oltás Pekingben. Fotó: Xinhua

A kínai Caixin/Markit feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (PMI) májusban 48,1 ponton állt, ami némi javulást jelent az előző havi 46,0 ponthoz képest, viszont így is az 50 pontos küszöb alatt maradt, amely elválasztja a zsugorodást a bővüléstől - derült ki egy magánfelmérésből. Az eredmény összhangban volt a keddi hivatalos adatokkal, amelyek szerint a kínai gyári tevékenység lassabb ütemben csökkent májusban, mint áprilisban.

Bár a COVID-korlátozásokat mostanra néhány városban visszavonták, ami arra utal, hogy az ország gazdasági lassulása elérte a mélypontját, az elemzők nem számítanak olyan gyors fellendülésre, mint amit 2020 elején lehetett tapasztalni. Úgy vélik ugyanis, hogy az újabb járványoktól való félelem továbbra is csökkenteni fogja a bizalmat, ezáltal pedig a keresletet.

"Az ellátási láncokat és az áruk elosztását érintő zavarok fokozatosan enyhülhetnek azzal párhuzamosan, ahogy Sanghaj lezárása véget ér, de még nem vagyunk túl a nehezén, mivel Kína nem hagyott fel teljesen a zéró-COVID politikájával"

- mondta Toru Nisihama, a tokiói Dai-ichi Life Research Institute vezető közgazdásza. "A növekvő infláció arra kényszerít néhány ázsiai központi bankot, hogy szigorítsa a monetáris politikát. Az amerikai kamatemelések miatt a piaci volatilitás kockázata is fennáll. A kockázatok ilyen rétegeit figyelembe véve az ázsiai gazdaság az idei év nagy részében gyenge maradhat" – magyarázta.

A kínai zárlatok megbénították a regionális és globális logisztikai és ellátási láncokat, Japán és Dél-Korea is erőteljes termeléscsökkenésről számolt be.

Kína hatása begyűrűzött szerte Ázsiába

A japán feldolgozóipari tevékenység májusban az elmúlt három hónap leggyengébb ütemében nőtt, és a gyártók az inputköltségek újbóli emelkedéséről számoltak be - derült ki a PMI-felmérésből.

"Mind a kibocsátás, mind az új megrendelések gyengébb ütemben nőttek az utóbbi nyolc hónapban az ellátási lánc tartós zavara és a nyersanyagárak emelkedése miatt" - mondta Usamah Bhatti, az S&P Global Market Intelligence közgazdásza.

"A zavarokat súlyosbították az újabb zárlatkorlátozások Kína-szerte, és hozzájárultak a beszállítók szállítási idejének további erőteljes megnövekedéséhez."

A Fülöp-szigeteki gyári aktivitás szintén lassult, májusban 54,1-re csökkent az áprilisi 54,3-ról, Malajziában pedig 50,1-re esett az áprilisi 51,6-ról, a PMI-felmérések szerint. Tajvan feldolgozóipari aktivitása májusban 50,0 volt, az áprilisi 51,7-ről 50,0-ra zsugorodott.

Ünnepi előadás Pekingben. Fotó: Fotó: MTI/AP
Ünnepi előadás Pekingben. Fotó: Fotó: MTI/AP

Reményt keltő adat, hogy Dél-Korea exportja májusban gyorsabb ütemben nőtt, mint egy hónappal korábban - derült ki a szerdán közzétett adatokból -, mivel az Európába és az Egyesült Államokba irányuló szállítások növekedése több mint ellensúlyozta a Kínából származó kiesést.

A dél-koreai havi kereskedelmi adatokat, amelyeket a főbb exportáló gazdaságok közül elsőként tesznek közzé, a globális kereskedelem előrejelzőjének tekintik.

India gyári tevékenysége a vártnál gyorsabb ütemben bővült májusban, a kereslet a tartósan magas infláció ellenére is rugalmas volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG