Súlyosan megsebesült egy kereskedelmi hajó egyik matróza az Ádeni-öbölben, mert a hajót rakétatalálat érte a jemeni húszi lázadók által elkövetett támadás során - jelentette az Egyesült Államok térségbeli műveletiért felelős Középső Parancsnoksága (CENTCOM) csütörtöki közleményében.
A sebesültet átvitték egy közeli hajóra, ahol orvosi ellátásban részesítették - tette hozzá a CENTCOM az X-en. A férfi állampolgársága egyelőre tisztázatlan.
Houthis Strike M/V Verbena in Gulf of Aden, USS Philippine Sea Medically Evacuates Injured Mariner
— U.S. Central Command (@CENTCOM) June 13, 2024
Today the Iranian-backed Houthis launched two anti-ship cruise missiles (ASCM) into the Gulf of Aden. Both missiles struck M/V Verbena, a Palauan-flagged, Ukrainian-owned,… pic.twitter.com/wEs1X9X3MZ
Egy manőverező robotrepülőgép becsapódása után az ukrán tulajdonú, palaui zászló alatt közlekedő, lengyel üzemeltetésű M/V Verbena teherhajón tűz ütött ki - közölte a CENTCOM.
A parancsnokság jelentése szerint órákkal az első támadást követően a hajó személyzete még a lángokkal küzdött, amikor egy ballisztikus rakéta is eltalálta a hajót.
A CENTCOM szerint az építési faanyagokat szállító teherhajó Malajziából Olaszországba tartott.
Gulf of Aden:
— Lee Golden (@LeeGolden6) June 13, 2024
The vessel, an Ukrainian-owned Cargo "VERBENA" was hit twice & on fire has been subsequently hit by a third projectile, 6 hours later.
Houthis struck another ship 82 nautical miles northwest of Hodeidah. Houthis dominating the escalation ladder in Red sea. pic.twitter.com/ztDvwdS9zk
"Az irániak által támogatott húszik folyamatos felelőtlen viselkedése fenyegeti a regionális egyensúlyt és veszélyezteti a hajózó legénység életét a Vörös-tengeren és az Ádeni-öbölben" - hangsúlyozta a parancsnokság.
A nemzetközileg elismert jemeni kormány ellen harcoló húszik Izrael gázai háborújára és a palesztinok iránti szolidaritásra hivatkozva követik el az akciókat. A támadások miatt a legnagyobb kereskedelmi vállalatok csökkentették hajóforgalmukat az Ázsiát és Európát összekötő tengeri útvonalon, és inkább Afrikát megkerülve juttatják célba a szállítmányokat.