A csúcstechnológiai termékek gyártásában kulcsfontosságú ritkaföldfémek ellátási biztonsága miatt fejezte ki aggodalmát a német elektronikai és digitális ipar szakmai képviseleti szervezete, a ZVEI.
A ZVEI (Verband der Elektro- und Digitalindustrie e.V.) szerint a legnagyobb világpiaci forrás, Kína által bevezetett jelenlegi exportellenőrzések veszélyeztetik az ellátás biztonságát. „Vállalkozásaink e stratégiai fontosságú nyersanyagok szabad, megbízható és fenntartható hozzáférésétől függenek” – mondta Wolfgang Weber, a szövetség vezetője.
Weber gyors megállapodást sürget a német kormány, az EU Bizottsága és Kína között annak érdekében, hogy a vállalatok számára zavartalan hozzáférést biztosítsanak a nyersanyagokhoz. Emellett szerinte megfelelő intézkedésekkel véget kell vetni az egyes országoktól való egyoldalú függésnek is.
Fotó: Depositphotos
A ritkaföldfémek fontos nyersanyagok számos csúcstechnológiai termék, például akkumulátorok, félvezetők és elektromágnesek gyártásához. Az ebbe a kategóriába tartozó 17 elem közül azonban alig néhányat bányásznak Németországban és az Európai Unióban, ami eleve importfüggőséget okoz.
A német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis adatai szerint Németország tavaly kevesebb ritkaföldfémet importált mint az előző évben: a behozott mennyiség a 2023-as 5900 tonnáról 12,6 százalékkal 2024-ben 5200 tonnára, az érték pedig 66,0 millió euróról 64,7 millió euróra csökkent. A behozott mennyiség 65,5 százaléka, 3400 tonna közvetlenül Kínából érkezett, míg 2023-ban 69,1 százaléka.
Egyes elemek esetében jóval magasabb a kínai behozatal aránya. Például a 2024-ben Németországba importált lantánvegyületek 76,3 százaléka származott Kínából. Ezek a vegyületek – amelyeket többek között akkumulátorok gyártásához használnak – a teljes ritkaföldfém-importmennyiség jó háromnegyedét tették ki. A neodímium, a praseodímium és a szamárium – amelyeket többek között az elektromos motorokban használt állandó mágnesekhez használnak – szinte teljes egészében Kínából származtak.
Németországhoz hasonlóan az EU is nagy arányban importál ritkaföldfémeket Kínából. Az európai statisztikai hivatal, az Eurostat adatai szerint 2024-ben összesen 12 900 tonna ritkaföldfémet hoztak be az EU-ba 101 millió euró értékben. Ennek a behozatalnak 46,3 százaléka, 6000 tonna származott Kínából. A második legfontosabb partner Oroszország 28,4 százalékos részesedéssel, 3700 tonnával, majd Malajzia következik 19,9 százalékkal, 2600 tonnával.