Az amerikai belbiztonsági minisztérium szerdán egy terrorfigyelmeztetést tett közzé. Eszerint a megnőtt veszély olyan amerikai polgároktól ered, akik frusztráltak az elnökválasztás kimenetelével kapcsolatban. De egy esetleges terrorcselekmény kivitelezésére vonatkozó konkrétumokat a minisztérium még nem tudott közölni.
A minisztérium utalt az elmúlt napok erőszakos cselekményeire. Egy „valótlan narratíva” elterjedése „ideológiailag motivált személyeket” erőszakra sarkallhat. Valóban, Donald Trump 74 millió szavazójának 73 százaléka meg van győződve arról, hogy az elnökválasztás során csalás történt.
Recseg a párt
De nemcsak a hívek, hanem a párt is forrong és ez utóbbi egyelőre nem mer szembefordulni a bukott elnökkel. A republikánus szenátorok elsöprő többsége kedden ellenezte, hogy folytassák Trump ellen az alkotmányos vádeljárást (impeachment). A szavazás során az 50 felsőházi republikánus képviselőből 45-en arra szavaztak, hogy a felelősségre vonási eljárás alkotmányellenes.
Trump ellen lázadás szítása miatt emeltek vádat, a Capitolium január eleji megtámadása előtt tartott nagygyűlésen mondott, gyújtó hangú beszéde miatt, amely után hívei megrohamozták a törvényhozás épületét. A Capitolium elleni támadásban öten életüket vesztették, köztük egy rendőr is.
Marco Rubio floridai szenátor elmondta a Fox News televíziós csatornának, hogy a Trump elleni vádeljárás „ostobaság”. Ő személy szerint azért szavazott az impeachment ellen, mert szeretné egyesíteni az országot, hiszen hazájának „előre kell mennie”, éppen úgy, mint amikor Gerald Ford kegyelmet adott Richard Nixonnak a Watergate botrány után.
Szintén lerakta a voksát Kevin McCarthy, a képviselőház republikánus frakciójának vezetője, aki tegnap Floridában látogatást tett Trumpnál. Hiába gyakoroltak rá nyomást többen a frakcióból, hogy a pártnak tovább kellene lépnie Trump örökségén. McCarthy láthatóan a nacionalista populista konzervatív szárny (Freedom Caucus) mellett tört lándzsát.
Törés jöhet
De a pártban óriási viták dúlnak. Többen a frakcióban elítélik a Capitolium elleni január 6-i támadást, így a befolyásos Liz Cheney is, aki megszavazta Trump ellen a második alkotmányos vádemelést.
Valóban, a nyílt összecsapásnak a két tábor között előbb vagy utóbb meg történnie. Ennek óriási jelentősége lesz, hiszen, ha a jövőben a republikánus párt nem tudja megszólítani a politikai centrum átlagemberét, akkor a belátható időre kisebbségbe szorult párt maradhat. Joe Biden ugyanis fél évszázados pályafutása során mindig a centrumból politizált és ez volt az egyik legfontosabb oka Trump választási vereségének is.
Trump előre menekül
Trump és köre ugyanakkor tudja, hogy hitet kell öntenie azon tízmilliókba, akik 2016-ban az ingatlanspekulánst a hatalomba röpítették: akik féltik a szeretett, hagyományos Amerikájukat és dühösen figyelik az ellenőrizhetetlen erőket, amelyek ezt tönkreteszik – legyenek azok a baloldaliak, a globalisták, és a külföldi profithajhászok. Trumpnak az elmúlt négy évben sikerült ezen milliókkal elhitetni, hogy újra ők irányítják a folyamatokat.
Trump számára létfontosságú, hogy fenntartsa az forradalmi hangulatot a pártjában és a szavazóknál. Ez ugyanis jól jövedelmezett az elmúlt hetekben (november 3-a óta Trump 255 millió dollárt gyűjtött), ellentétben az utóbbi évtizedek látványos pénzügyi bukásaival a piacgazdaság körülményei között (Trump Vodka, Trump Steaks, Trump Casino, avagy a Trump Egyetem).
Veszélyes vizeken
A volt elnökre ráadásul rájár a rúd a Capitolium elleni támadásban játszott szerepe miatt. Érezhetően olvad ugyanis a támogatottsága a republikánus szavazók között: míg tavaly novemberben még 53 százalékuk támogatta Trump 2024-es elnökjelöltségét, a Capitolium elleni támogatás után ez 40 százalékra esett.
A volt elnök fölött pénzügyileg is sötét felhők gyülekeznek. Így például New York városa bejelentette, hogy minden szerződést felmond a Trump érdekeltségekkel.
A Trump birodalom mintegy 2,5 milliárd dolláros vagyonból áll, többségében adóssággal jócskán megterhelt ingatlanokból. Amerikai sajtóértesülések szerint a Trump birodalom adóssága meghaladja egy milliárd dollárt és a visszafizetés nagy része hamarosan esedékessé válik. Több olyan ingatlan, mint például a skóciai golfklub már jó ideje csak a veszteséget halmozza.
Az elmúlt napokban nyilvánosságra került iratok szerint a recesszió alaposan odavágott a Trump birodalomnak: 2019-hez képest a cégeinek és az ingatlanainak a forgalma 2020-ra 38 százalékkal, 278 millió dollárra esett.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)