4p

A Tisza Párt sokat ígér a nyugdíjasoknak - mi lenne ebből megvalósítható?
Mekkora lesz várhatóan a novemberi nyugdíjkorrekció?

Nyugdíjszerviz élőben Karácsony Mihállyal és Malicskó Gáborral
Vegyen részt és kérdezze Ön is a szakértőket!

2025. április 11. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A példátlan aszálytól kezdve a gigantikus adósságállományig, a szűnni nem akaró járványtól a félvezetőipart átszövő korrupcióig - a pekingi vezetésnek most nagyon összejöttek dolgok. Mindez ráadásul az októberi kommunista pártkongresszus előtt. Káncz Csaba jegyzete.

Politikailag úgy tűnik, egyelőre minden olajozottan megy Hszi Csin-ping elnök számára, amikor a Kínai Kommunista Párt (KKP) október 16-án kezdődő 20. kongresszusán egy példátlan harmadik ciklusra pályázik. Annak ellenére, hogy  az országot a bajok hullámai ostromolják.

Kína jelenleg számos kihívással néz szembe: belül a járvánnyal, a szárazsággal és az adósságokkal küzd, kívül pedig nem tud megbirkózni a high-tech berendezések – különösen a félvezetőkkel kapcsolatos – szigorúbb amerikai embargóval, valamint a kínai diákok vízumkorlátozásaival. Ez utóbbiak eddig speciális szakágakat tanulmányoztak az USA-ban, amelyek aztán alátámasztást nyújtottak Kína katonai-civil fúziós stratégiájának.

Úgy tűnik, hogy a lassuló globális gazdaság is elkezdett hatni Kínára. Az Egyesült Államokba irányuló export 2020 óta először csökkent augusztusban, és ráadásul az import is csökken.

A járvány csapása

Több tízmillióan vannak ismét zárlat alatt, többek között Csengduban, Guijangban és Sencsen egyes részein. Ez jelenleg 33 várost és 65 millió embert érint, amint a pekingi rezsim a 2020 eleje óta tapasztalható legnagyobb COVID-járvány megfékezésére törekszik. A jelentések szerint az esetek terjednek a sanghaji és pekingi közösségekben is.

Kína a lakosságának nagy részét dupla adag CoronaVac és Sinopharm vakcinával oltatta be. Az adatok azonban arra utalnak, hogy a két dózissal kapott immunitás gyorsan csökken, és az idősek védelme korlátozott.

Az elképesztő aszály

A kínaiak eddig soha nem látott szárazsággal szembesülnek, miután több mint 70 napos időtartamban elenyésző mennyiségű csapadék hullott, ami a teljes szárazföldi területének közel felét érintette. Ez több folyót patakokká zsugorított, köztük a nagy Jangce folyamot is, ami ráadásul számos szakaszán a hajózás bezárásához vezetett.

Van baj, nem is kevés. Fotó: Depositphotos
Van baj, nem is kevés. Fotó: Depositphotos

Adósság az egekben

Kína adóssága exponenciálisan nőtt Hszi Csin-ping uralkodásának elmúlt évtizedében. Ez jelentős részben a 2008-as globális pénzügyi válság nyomán állami tulajdonú vállalatokba pumpált hiteleknek köszönhető. Kína adóssága idén év végére már a GDP 275 százalékára emelkedhet.

Miközben Kína a COVID-zárlatokkal és a jelzáloghitel-válsággal küzd, a kormány ismét további ösztönzőkhöz folyamodik. A gazdaságélénkítő csomag nagyobb, mint Japáné – amely utóbbi évtizedek óta krónikus adósságválságban szenved.

Egyes szakértők aggódnak a hatalmas adósság miatt, amely szerintük hatással lesz a stabilitásra, és hatással lehet a világgazdasági helyzetre is. Mások azonban azzal érvelnek, hogy mivel az adósság nagy része állami tulajdonban van, kezelhető. De az a tény, hogy Kína vállalati és háztartási adóssága is meredeken emelkedett, mindenhol aggodalomra ad okot.

Technológiai bajok

Szeptember 6-án Hszi elnökölt az Átfogó Reformok Központi Bizottságának 27. ülésén, és a fő téma „az erőforrások országos mobilizálására szolgáló új rendszer fejlesztése volt, hogy áttörést érjünk el az alapvető technológiák terén a kulcsfontosságú területeken”. Mindez azután hangzott el, hogy világossá vált: a félvezető-iparban számos vizsgálat eredményeképpen korrupciós vádak merültek fel számos magas rangú tisztviselő ellen, és ki kellett menteni azegyik vezető félvezető-ipari céget, a Tsinghua Unigroupot.

Hszi Csin-ping az elmúlt évtizedben több mint 100 milliárd dollárt költött el egy hazai félvezetőipar felépítésére, de csak szerény eredményeket értek el. Most a kulcsfontosságú finanszírozó szerv – a Nemzeti Integrált Áramköri Ipari Befektetési Alap, más néven „Nagy Alap” – is vizsgálat alatt áll. Ezen kudarc ráadásul akkor következik be, amikor az Egyesült Államok szigorította Kínával szembeni korlátozásait.

Zsilipelnek ki az amerikai cégek

Eközben az Egyesült Államok és Kína közötti geopolitikai feszültségek saját hullámokat generálnak a technológiai cégek Kínából való folyamatos kivándorlása formájában. Ez a COVID miatt 2020-ban bekövetkezett ellátási lánc megszakadásain felül értendő.

A legtöbb vállalat a „Kína plusz egy” stratégiát alkalmazza, ahol is a vállalatok egy másik országban - leggyakrabban Indiában és Vietnamban - vetik meg a lábukat, majd folyamatosan elszakadnak Kínától.

Az Apple úgy döntött, hogy Indiában hoz létre iPhone-gyártó létesítményt, míg riválisa a Google egy egységet hoz létre Vietnamban. A feszültség különösen Nancy Pelosi tajvani látogatása miatt nőtt, ami sok amerikai vállalatot még jobban elbizonytalanított Kínában.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hatalmas áresés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 10:21
Tovább zuhannak a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Hirtelen megszólaltak a kereskedők: nincs semmilyen lakossági igény a készpénzfizetésre?
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 09:10
Veszélynek teszik ki a kiszállításban résztvevő munkatársakat.
Makro / Külgazdaság KSH: 8,7 százalékkal esett vissza februárban az ipari termelés
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:33
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Makro / Külgazdaság Zabálja az áramot a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:08
Jelentős lehetőségeket nyit meg a költségek csökkentésére is.
Makro / Külgazdaság Rendesen kiosztotta Donald Trumpot egy volt pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 20:05
Janet Yellen nem kertelt. 
Makro / Külgazdaság Dübörög a vámháború: megvan, mekkora vámmal verné Kínát Amerika
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 19:24
Megvan, mennyi az annyi.
Makro / Külgazdaság Kínát kikosarazták: nem talált újabb harcostársat Trump ellen
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:24
Ausztrália nem kér a kínai ajánlatból.
Makro / Külgazdaság Kemény üzenet kapott Kínából Donald Trump – ki hátrál meg előbb?
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:59
Kudarcba fog fulladni Trump terve – üzenik Kínából.
Makro / Külgazdaság Kiállt Ukrajna gyors integrációja mellett az uniós biztos
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:40
Miközben a magyar kormány erőteljes kampányt folytat Ukrajna uniós csatlakozása ellen, az uniós biztos gyorsítaná a folyamatot.
Makro / Külgazdaság Olyan drága autópálya épül Erdélyben, hogy még Magyarországon is megnéznék
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:14
Az új szakaszon építik meg Románia leghosszabb közúti alagútját is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG