3p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szimbolikusan is lerázta magáról Amerika a 2001. szeptember 11-i, terrortámadások utolsó nyomát, New Yorkban beépült az ottani "Gödör". A ledöntött tornyok helyén új, szebb torony áll, és most a kilátóteraszát is megnyitották. A szuperhatalom legyőzhetetlen, de továbbra is sok kihívással kell szembenéznie.

Oszama bin Laden és terroristái azt hitték, hogy ők döntötték össze az egyik szuperhatalmat, és miután ez sikerült, gondolták, végeznek az őket addig támogató másikkal is. Sokat képzeltek magukról.

A szovjet Vietnám

A történet 1979-ig nyúlik vissza, a Szovjetunió utolsó sikeres időszakának végéig. Carter amerikai elnök regnálása alatt, 1977 elejétől kezdve a Szovjetunió és az általa támogatott kommunizmus több helyen előretört a világban. Afganisztánban is kiindult egy kommunista mozgalom, de egyedül nem boldogultak, segítségül hívták a Szovjetuniót, aki ezzel belefutott a saját Vietnámjába.

Az amerikaiak, az angolok és a nyugatnémetek megunták saját vezetőik tehetetlenségét a szovjet térnyeréssel szemben, és megválasztották három vaskezű vezetőt: Reagan amerikai elnököt, Thatcher brit miniszterelnököt és Kohl kancellárt. Nem kellett csalatkozniuk: a vezetők odacsaptak a Szovjetuniónak, belehajszolták egy végzetes fegyverkezési versenybe, és Amerika Afganisztánban sem válogatott az eszközökben: terroristákat támogatott, hogy harcoljanak az oroszok ellen.

Ha egy kidőlt, dől a másik is?

Az eredmény meglett, a Szovjetunió és a kommunizmus elbukott, ebben azonban konkrétan az afganisztáni csatavesztésnek csak kis szerepe volt: a lényeg a kommunista rendszer hatékonytalansága a kapitalizmussal szemben. Bin Laden és emberei viszont úgy hitték, hogy ők döntötték össze a Szovjetuniót, és ha már ez ilyen jól ment, összedöntik a másik a szuperhatalmat is, addigi kenyéradó gazdájukat.

Gondolták, elég egy pár nagykövetséget, meg néhány szimbolikus épületet lerombolni, mint a Pentagon, a Fehér ház vagy New York városában a World Trade Center ikertornyai, és Amerika összedől mint egy kártyavár. Nem jött össze a dolog: a birodalom visszavágott, könnyedén végzett az afganisztáni tálib rendszerrel, bin Ladennek bujkálnia kellett, míg végül pakisztáni rejtekhelyén felkeresték a szuperhatalom katonái, és végeztek vele.

Nyom nem maradt, gondok maradtak

Egy seb azonban maradt: New Yorkban az ikonikus tornyok helyén egy nagy lyuk éktelenkedett, az ún. „Ground Zero”. Hamar eldöntötték, hogy ha másért nem, hát szimbolikus okokból újra ugyanakkora torony fog állni, de aztán lelassult a megvalósítás. Az építkezés végül befejeződött, lett egy sokkal szebb építmény, mint a két ormótlan, négyzet alaprajzú torony volt, és most már bárki fel is mehet a tetejére. A seb begyógyult, kétszer meg kell gondolnia, ha valaki újra neki akar rontani Amerikának.

Problémája viszont akad bőven a nagyhatalomnak. Afganisztán instabil maradt, az arab tavasz után egy sor bizonytalan állam jött létre, ahol a terrorizmus könnyen felüti fejét, és hát ott az Iszlám Állam Irak és Szíria helyén, ami a legnagyobb kihívás. Ráadásul Amerikán kívül nincs más, aki valamennyire is hatékonyan tudna ezekkel szembenézni, pontosabban csak akkor lenne, ha a nemzetközi közösség de legalábbis a nagyobb hatalmak összefognának.

Mintha ezt most fel is ismerték volna Amerikában: rájöttek, hogy nem érdemes szinte megszokásból a régi, hidegháborús ellenséggel összecsapni. Ha egymással marakodnak, a terroristák gyorsan teret nyernek, ahogy ez bin Ladenékkel is történt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szerdán kiderül az igazság: izgulhat az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 16:10
A jövő héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a külkereskedelem, a bruttó hazai termék (GDP) és az ipari termelői árak, valamint a szálláshelyek forgalmáról is közöl statisztikákat.
Makro / Külgazdaság Újra egy számjegyű kamattal lehet kölcsönt felvenni
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 09:16
Több bank már 10 százalék alatti kamatot kínál.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgot mondott Orbán Viktor az uniós pénzekről Tusványoson
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 11:46
Szerinte amíg nem kapjuk meg az összes, Magyarországnak járó pénzt, addig a kormány megvétózza az uniós költségvetést.
Makro / Külgazdaság Olyan helyen járt Donald Trump, ahol előtte kevés amerikai elnök – pedig ott van a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 09:32
Nem szokás elnökként benézni a jegybankhoz, de Trump ezt is megtette. Nem szándékozik idő előtt lecserélni a Fed elnökét, de a nyomást fenntartja.
Makro / Külgazdaság Két szempontból is fájhat a KSH legújabb adata a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 08:46
Fogy a magyar, és vele fogynak a dolgozók is.
Makro / Külgazdaság Erősödik az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 17:19
Trump elégedett lehet.
Makro / Külgazdaság Bejött, amit vártak: mutatjuk az EKB lépését
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 14:45
Nem volt változtatás.
Makro / Külgazdaság Már megremeg a német cégek térde Trump miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 13:31
Érzik a vámterheket.
Makro / Külgazdaság Bármi megtörténhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 10:56
A kutak árai változhatnak.
Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG