Megegyezés született a tagországok védelmi minisztereinek találkozóján, hogy a NATO 3 ezer fővel 16 ezerre növeli az Afganisztánban állomásozó katonák számát – közölte a katonai szövetség főtitkára. A kétnapos találkozót követően Jens Stoltenberg elmondta: a csapatnövelés jelentősége abban áll, hogy segítség nélkül a nyugattal együttműködő afgán rendszert összeomlás fenyegetné, ráadásul ez a szélsőséges tálib lázadók és az országban tevékenykedő Iszlám Állam terrorszervezet fegyvereseinek megerősödésével járna. Hozzátette, egy ilyen jellegű folyamat tovább növelné az Európába irányuló bevándorlást.
A főtitkár szerint Afganisztán stabilitása globális biztonsági célokat is szolgál, nem csak az ország vagy a régió számára fontos. A jelentős katonai hozzájárulás mellett a NATO és szövetségesei évente mintegy egymilliárd dolláros támogatást fognak nyújtani az afgán védelmi és biztonsági erők számára. Az afgán biztonsági erők eredményei reményt keltőek, de továbbra is nagy kihívást jelent a terroristasejtek és a tálib szabadcsapatok tevékenysége. A NATO továbbra is elkötelezett az béketeremtésben érdekelt afgán vezetés támogatása mellett, amely védelmi képességek fejlesztését, az ellenőrzés erősítését és a katonai vezetők kiképzését jelenti első sorban – tette hozzá.
Átlátható reformok kellenek
James Mattis amerikai védelmi miniszter csapatnöveléssel kapcsolatban elmondta, több mint két tucat ország jelezte, hogy jelentősen hozzá kíván járulni a háromezer fővel bővülő misszió munkájához. Mindez elengedhetetlen az Afganisztán és régiójának stabilizálásra irányuló kötelezettségvállalás teljesítéséhez.
A NATO arra szólította fel Afganisztánt, hogy folytassa reformintézkedéseit az átlátható kormányzás, a választási rendszer átalakítása, a nemek közötti egyenlőség és az emberi jogok, különösen a gyermekjogok tekintetében. Az afgán védelmi miniszter kiemelte: kormányának szándéka végrehajtani kulcsfontosságú reformokat a jó kormányzás, a jogállamiság, a korrupció elleni küzdelem és valamennyi afgán, köztük a nők emberi jogainak védelme érdekében.
A kétnapos találkozón a NATO-tagországok védelmi miniszterei megegyeztek egy új, a kibertámadások kivédésére specializált központ létrehozásában is, hogy megerősítsék a globális számítógépes védekezés lehetőségeit. A kiberbiztonság ezáltal önállóan kezelt területté vált a NATO feladatai között. A miniszterek támogatták két új parancsnokság létrehozását is, ezek Észak-Amerika és Európa között segítik a kommunikációt, és biztosítják a csapatok és katonai eszközök utánpótlását és európai mozgathatóságát egy Európát fenyegető esetleges agresszió esetén.
Összeül a NATO – már az időpont is kiderült Az észak-atlanti katonai szövetség 2018. július 11-12-én, új brüsszeli székházában tartja következő csúcstalálkozóját, amelyen tovább erősíti a szövetség alapjait jelentő, Európa és Észak-Amerika közötti kapcsolatokat - közölte Jens Stoltenberg NATO-főtitkár brüsszeli nyilatkozatában. Tovább |