A török és az amerikai elnök |
Az időzítés nem véletlen: rohamos fogy Obama hivatali ideje, márpedig úgy tűnik, az amerikai elnök egyik célja az, hogy még elnöksége alatt felszámolja az Iszlám Államot. Eddig viszonylag jól haladt a dolog, de még hátravan Szíriában az Eufrátesz völgye és a kvázi főváros, Rakka, Irakban pedig Moszul városa.
Mással veretik a csalánt
Persze gyorsan le lehetne bonyolítani a hadműveletet, ha Amerika bevetné saját földi haderejét, mint a két iraki és az afganisztáni háborúkban, de most ódzkodik attól, hogy akár csak egyetlen katonája életét is kockáztassa. Ezért maradnak azok az erők, akik erre kaphatók, amerikai légi, logisztikai és szakértői támogatással.
Erre a szerepre Irakban nagy gonddal összehozott helyi hadsereg, az Irán-barát síita milíciák és a kurdok vállalkoztak, és már csak egy feladat áll előttük: Moszul városának ostroma, amit az idei évben talán meg tudnak ejteni. Szíriában kevesebb volt a szóba jöhető haderő: néhány ellenzéki szír milícia és persze ott is a hatékonyan harcoló, szervezett kurdok. Az ország másik felében pedig Aszad elnök erői harcolnak orosz támogatással, de úgy tűnik, az Eufrátesz völgye már túl nagy feladat nekik.
Jól jött a török erő
Így Amerikának jól jött a török felajánlkozás, és miután az első feladatot, az Iszlám Állam északi, a török határral érintkező részeinek megtisztítását eredményesen elvégezték, most jöhet a komolyabb feladat is. A Reuters szerint az ötlet a G20 csúcson merült fel, ahol Obama és Erdogan személyesen tudtak beszélni a dologról. A török elnök szerint Obama vetette fel egy közös akció lehetőségét, amiben Törökország készségesen részt venne. A fő irány Rakka, az utolsó érdemibb szír város lenne, ami még az Iszlám Állam kezén van.
Ha a várost felszabadítják, a dzsihádisták már csak szórványos területeket ellenőriznének, államuk már nem lenne. A kisebb területek megtisztítása pedig már nem egy nehéz feladat, különösen, ha a törökök ugyanolyan lelkesen folytatják a harcot. Persze ennek óhatatlan következménye, hogy Törökországnak döntő beleszólása lesz a békefolyamatba az általa felszabadított szunnita arab területeken, de ez nem is baj, hisz ha valaki, a törökök talán rendet tudnának ott tartani.
Ügyes török lépés
Ami a kurdokkal kapcsolatok török célokat illet, azt lényegében elérték. Annyi volt a török óhaj, hogy a kurdok ne szálljanak meg arab területeket a török határ mentén. Egy nagyjából 90 km széles területről van szó, amely két, kurdok által lakott terület között húzódik, és a kurdok láthatólag szívesen összekötötték volna a két különálló területet. Ezt a törökök megakadályozták, és ott 40 km mélyen egy biztonsági zónát szeretnének, amire viszont a nagyhatalmak még nem bólintottak rá.
Összességében a szíriai hadba lépéssel rövid idő alatt igen sokat nyert Törökország. Helyreállt a szövetségesi viszony Amerikával, miközben Oroszországgal már korábban kibékültek, elérték a kurdokkal kapcsolatos céljaikat, és nemzetközi megbecsülést szereznek azáltal, hogy az Iszlám Állam leverésének hálátlan feladatát elvégzik.