A vendéglátásban majdnem háromszor gyorsabban emelkedek az árak Magyarországon 2023-ban az Európai Unió drágulási tempójának átlagánál – írta a 24.hu az RTL Híradóra hivatkozva. Így a vendéglátásban és a szálláshelyekben 23,8 százalékos volt a drágulás 2022-höz képest. Eközben az élelmiszerek közül a legjobban a kekszek (37,8 százalék), illetve a kenyér (35,6 százalék) drágult.
A bérek emelkedése sajnálatos módon nem bírta lepipálni az uniós bérnövekedési tempót. A GKI gazdaságkutató intézet szerint a magyarországi bérszínvonal a legalacsonyabbak közé tartozik az unióban. A végeredmény az, hogy miközben az élelmiszerárak utolérték az uniós árszínvonalat, a fizetések vásárlóértéke a tagállamok átlagának mindössze 67 százaléka.
Molnár László, a GKI vezérigazgatója szerint az idei első négy hónap adatai alapján inkább tovább növekedtek az árak, mint stabilizálódtak. Bár a magyar keresetek tempósan emelkedtek az elmúlt nyolc évben, azért összességében az unióban inkább a leszakadók táborába tartozik az ország, mint a felzárkózókéba.
A béremelések ellenére a magyarok majdnem kétharmadának kevesebbet ért a fizetése 2023-ban, mint 2022-ben. Ezért az EU legmagasabb inflációja okolható. A GKI szerint két és fél évbe telhet, a magyar fizetések mire visszanyerik a vásárlóerejüket.