Két évtizede nem láttak a 2017-es évihez hasonló csökkenést a kommunista diktatúra gazdaságában, amely egyértelmű jele annak, hogy az atomprogram megfékezésére szolgáló szankciók betaláltak – írja a Reuters.
Utoljára az éhínség idején volt hasonló
Tavaly az ország bruttó hazai összterméke 3,5 százalékkal esett a 2016-os adathoz képest, ez 1997 óta a legnagyobb zuhanás, akkor egyébként éhínség pusztított az izolált nemzetben.
A Privátbankár.hu rengeteget foglalkozott Észak-Koreával, a témában írt összes cikkünket itt lehet megtalálni, a szankciókról pedig itt, itt, és itt írtunk. >>> |
Az ipari termelés, amely az ország GDP-jének közel harmadát adja 8,5 százalékkal esett, ez az olaj és más energiahordozók Észak-Koreába történő exportját korlátozó szankcióknak köszönhető. De az agráriumban mért 1,3, illetve az építőiparban mért 4,4 százalékos csökkenés is fájt a diktatúrának.
Nincs más választásuk, mint tárgyalni?
A dél-koreai szakértők szerint a 2017-es szankciók sokkal erősebb hatásúak voltak, a külkereskedelemre óriási csapást mértek a szén, fémek, halászati eszközök és textíliák ellen hozott tiltások.
A szöuli egyetem professzora, Kim Bjeong-jeon úgy fogalmazott, hogy ameddig a szankciók vonatkoznak a nyersanyagokra, Phenjannak nincs más választása, mint tovább tárgyalni az Egyesült Államokkal, abban reménykedve, hogy eltörlik a büntetőintézkedéseket.