Joe Biden vagyok, az Egyesült Államok alelnöke még 48 óráig, aztán azt mondhatom, amit gondolok - kezdte a legutolsó beszédét az alelnök a davosi Világgazdasági Fórumon. Beszélt a világ és Amerikai bizonytalan helyzetéről és azokról a nyomásokról, amelyek alatt most megroppant a liberális demokrácia és a globalizáció és felszólított az összefogásra.
Az Egyesült Államokkal kapcsolatban elmondta, két nap múlva beiktatják az új amerikai elnököt - mire valaki fújolt egy erőset a közönségben, amit taps követett - de nem egyedül Washingtonnak kell megoldania azokat a nemzetközi problémákat, amelyekkel most szembe kell néznie a közösségnek. Felidézte az Egyesült Államok múltját, és elmondta, mára a középosztály nem érezheti magát biztonságban. Biden elmondta, apja azt tanította neki, hogy egy munkahely megbecsülést, önbecsülést és biztonságot jelent.
Szerinte az elmúlt évtizedben egyre kevésbé érezhették ezt az emberek, amikor a technológia fejlődése gyári dolgozók munkahelyeit tették tönkre, amelyre csak rátett egy lapáttal a gazdasági válság. Beszélt arról is, hogy a technológia és a globalizáció rengeteg embert ment ki a szegénységből és növeli a lehetőségeiket. Azonban azok a feltörekvő gazdaságok, amelyek az iparra támaszkodtak, ezt máshogy élik meg: tőlük a technológia elvette a munkahelyeket, a társadalmi biztonságot, és a megbecsülés érzését.
Azok a jogok és javadalmak, amelyekért évtizedekkel korábban megharcolt a középosztály, a dolgozók, szépen lassan elpárologtak. Beszélt az oktatás fontosságáról és arról, hogy a globalizáció hátrányaként a leszakadók csak még jobban leválnak felső- és középosztálytól. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a történelem során valószínűleg most a legbiztonságosabb a világ, és rengeteg ember menekült meg a szegénységtől.
Az oroszok tehetnek róla
Biden nem nagyon rejtette véka alá a véleményét, megnevezte azokat, akik szerinte a liberális világrend leépítésére törekednek, ők pedig nem mások, mint az oroszok. Választásokat befolyásolnak, nyílt erőszakkal lépnek fel a szomszédaikkal szemben, befolyásolják a politikát, a saját erejüket pedig korrupcióval és oligarchákkal tartják fent - sorolta Biden. Egy nemzet sem viselkedhet így a 21. században - mondta, majd később hozzátette: egyszerűen szólva, Putyinnak más elképzelései vannak a világ jövőjével kapcsolatban.
A NATO-nak maradnia kell
“Nézzék, az Egyesült Államok nem volt a legtökéletesebb védelmezője a liberális demokráciáknak” - ismerte el az alelnök. Ám szerinte az Egyesült Államoknak és Európának közösen kell harcolnia a demokráciáért, amelyet most veszély fenyeget. Egy olyan világban kell viszont harcolni, ahol a tények már nem számítanak. Ezzel kapcsolatban párttársát idézte: “mindenkinek megvan a joga, ahhoz, hogy legyen véleménye, de a tényeket nem sajátíthatja ki senki”.
Biden szerint az orosz támadások ellen a NATO nyújthat védelmet. A harcok közösek és Amerikának tovább kell segítenie Európát. “A közös jövőnk, a gyerekeink és az ő gyerekeik jövője múlik rajta” - fejezte be beszédét az alelnök.