Az éjjel ismélt beszélt telefonon Joe Biden és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő. Az amerikai elnök az Oroszországra helyezett nyomás fokozását ígérte. Ukrán források szerint az Egyesült Államok 10 milliárd dollár értékű fegyvert, valamint gazdasági és humanitárius segítséget fog adni Ukrajnának, más források ezt egyelőre nem erősítették meg. A beszélgetés tényének közlésén kívül nem árultak el mást, a tudósítások összefoglalójából viszont kiderült, hogy Biden katonát továbbra sem küld Ukrajnába.
Zelenszkij ugyancsak éjjel a Tesla és a SpaceEx vezetőjével, Elon Musk üzletemberrel is tárgyalt, aki, már a jövő hétre újabb Starlink műholdas internet terminálok szállítását ígérte.
Még szombat koraeste Dmitrij Kuleba ukrán külügyminiszter a lengyel-ukrán határon folytatott egyeztetést Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel. Főleg az Oroszország elleni amerikai szankciók fokozásának lehetőségeiről és az amerikai gazdasági segítségről volt szó. Blinken közben megerősítette, hogy nem lesz repüléstilalmi övezet az ukrajnai légtér, mert azt Putyin az amerikaiak háborúba való katonai beavatkozásaként értelmezhetné.
Blinkennel egyébként Wang Ji kínai külügyminiszter is beszélt, a pekingi politikus azt mondta: nem szabad még több olajat a tűzre önteni Ukrajnában, folytatni kell a tárgyalásokat minden félnek. Azt is kifejtette, hogy az Egyesült Államoknak és az EU-nak számolniuk kell a NATO keleti bővítésének negatív következményeivel, mert ez veszélyezteti az oroszok biztonságát.
Boris Johnson hatpontos cselekvési programot jelentett be, az ott felsorolt lépések azt a célt szolgálják, hogy Putyin ne foglalhassa el Ukrajnát. Részletek egyelőre nem ismeretesek - írta a Guardian.
Blinken felkeresett egy lengyel határmenti menekült-központot is, ott jelenleg mintegy 3000 embert tudtak fogadni Ukrajnából. Az éjszakai összesítés szerint már több mint 1,2 millióan menekültek el Ukrajnából, de számuk tovább fog növekedni - mondta az Európai Bizottság elnöke szombaton a spanyol miniszterelnökkel folytatott madridi megbeszélését követően.
"Ártatlan nőkről, gyerekekről, férfiakról beszélünk, akiknek el kell menekülniük Putyin borzalmas háborúja elől, és azonnali segítségünkre van szükségük" - jelentette ki Ursula Von der Leyen Vlagyimir Putyin orosz elnökre utalva.
Az uniós vezető hangsúlyozta a tagállamok által tanúsított szolidaritást, kiemelve az Ukrajnával határos országokat, köztük Magyarországot, és felhívta a figyelmet, hogy ezeknek az országoknak is szükségük van támogatásra. Büszkeség kijelentenem, hogy az EU megmutatta egységét, elszántságát és szolidaritását" - fogalmazott.
Az Európai Bizottság elnöke kiemelte: "Putyin háborúja" hatással lesz az európai gazdaságra és az európaiakra is. Az Európai Uniónak "meg kell szabadulnia" az orosz gáz- és szénfüggőségtől, diverzifikálnia kell az energiaellátási forrásokat és növelnie kell a stratégiai beruházásokat a megújuló energiákba - hangsúlyozta. Példaként beszélt Spanyolországról, ahol jelentős a megújuló energiaforrások felhasználásának aránya, és prioritásnak nevezte az Ibériai-félsziget energetikai összeköttetésének kidolgozását az unió többi részével.