4p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemcsak az infláció csökkent júliusban, 0,7 százalékponttal, 4,6 százalékra, hanem az indirekt adóktól szűrt maginfláció is, 0,3 százalékponttal, 3,5 százalékra. Ez utóbbi alapján hozza meg döntését a jegybanki alapkamatról a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa, ezt a mutatót viszonyítja a 3 százalékos középtávú inflációs célhoz.

Mint arról beszámoltunk, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint júliusban az éves infláció 4,6 százalék lett.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) – mindig a KSH közlését követően publikált – legfrissebb adataiból pedig az is kiderül, hogy a maginfláció és az indirekt adóktól szűrt maginfláció 3,5 százalékon alakult. 

 

Míg az infláció júliusban az előző hónaphoz, azaz júniushoz képest 0,7 százalékponttal lett alacsonyabb, addig a maginfláció csak 0,3 százalékponttal mérséklődött. Az infláció csökkenését döntően az üzemanyagok, illetve az iparcikkek tavalyi áremelkedéséhez kapcsolódó bázishatások okozták.

A tartósabb inflációs tendenciákat megragadó jegybanki mutatók – a keresletérzékeny termékek árindexe és a ritkán változó árú termékek és szolgáltatások inflációja – is mérséklődtek az előző hónaphoz képest. 

2021 júliusában a keresletérzékeny termékek, a szabályozott árú termékek és indirektadó-hatások (az ingyenes parkolás tavaly júliusi megszüntetése, illetve a korábbi dohány jövedékiadó-emelések bázisból való kifutása következtében) inflációs hozzájárulása egyaránt csökkent. Az üzemanyagok továbbra is jelentősen, 1,3 százalékponttal járultak hozzá az inflációhoz.

 

Az árazási döntéseket a koronavírus-járvány megjelenését követően nagyobb változékonyság és a szokásostól eltérő szezonális mintázat jellemezte – állapította meg az MNB. Az idei év első hónapjaiban a tavalyinál alacsonyabb, míg áprilistól – a gazdaság nyitásával párhuzamosan – magasabb átárazás valósult meg. A korlátozások feloldása júniusban lényegében teljessé vált. Júliusban tavalyhoz képest lassult az átárazás üteme, azonban a korábbi évek átlagánál így is magasabban alakult. 

Az úgynevezett inflációs főcsoportok ára a következőképpen alakult: 

Az iparcikkek éves inflációja mérséklődött júliusban. A termékkörön belül a tartós iparcikkek árindexe lényegében nem változott. Az éves áremelkedés magasabb a korábbi évek átlagánál, amihez hozzájárulhatott, hogy a globális nyersanyagár-emelkedés fokozatosan, egyre szélesebb termékkörben jelenik meg a fogyasztói árakban. A nem tartós iparcikkek árindexe ugyanakkor csökkent előző hónaphoz képest. Az árindex mérséklődése a termékek széles körében jellemző volt. 

piaci szolgáltatások árai az előző hónaphoz képest 0,5 százalékponttal nőttek. A termékkörön belül a korábbi éveknek megfelelő volt az árdinamika. 

Az élelmiszerek inflációja lényegében nem változott júniushoz képest. A termékkörön belül a feldolgozatlan élelmiszerek esetében elsősorban a friss zöldségekhez és a baromfihúshoz kapcsolódott az infláció emelkedése, míg a feldolgozott élelmiszerek árindexének mérséklődéséhez több termék együttesen járult hozzá. 

szabályozott termékek árai júniushoz képest lényegében nem változtak.

lakosság inflációs várakozását mérő mutatókat, hasonlóan a fogyasztóiár-indexhez, a szokásosnál nagyobb változékonyság jellemzi. A mutatók júliusban az előző hónaphoz képest emelkedtek – derül ki az MNB ma közzétett inflációs alapmutatóiból.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
Makro / Külgazdaság Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába
Csabai Károly | 2025. július 21. 05:43
Hiába lett májushoz képest magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 43 európai országból 33-ban – így nálunk is – az éves infláció 2025 hatodik hónapjában, Magyarország helyezése nem változott. Ez azt jelenti, hogy az öreg kontinensen továbbra is a miénk a nyolcadik legmagasabb fogyasztóiár-index, a 27 tagú Európai Unióban pedig csak két országban nagyobb a pénzromlás, Észtországban és Romániában. A visszatekintő reálkamatok összevetésében pedig eggyel még romlott is a helyezésünk – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Aggódnak a cégek, de itt a német kormány új dobása
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:55
Eloszlatnák az aggodalmat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG