Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke írt elemzést az Mforra: eszerint a 2025-ös év gyenge gazdasági indulása nem érte meglepetésként az elemzőket. Mint írja, „nem volt ugyanis ok annak feltételezésére, hogy a 2024-es folyamatokhoz képest hirtelen valami új hajtóerő induljon be”, hiszen sem a munkaerőállomány, sem a belső-külső kereslet nem indokolta volna a gyors növekedést. A független kutatók azonban arra sem számítottak, hogy „még a 2024 végi szerény viszonyokhoz képest is romoljon a magyar teljesítmény”.
A Klasszis Média állandó szerzője szerint az első negyedéves GDP-csökkenés hátterében elsősorban az ipari termelés visszaesése állt, miközben a fogyasztás enyhén nőtt, a beruházások viszont tovább csökkentek, és a kivitel is gyengén alakult.
A kormányzati előrejelzéseket Bod szerint kevés érv támasztotta alá. A járműipari beruházások – mint a CATL, BMW, BYD – felfutásától ugyan 1 százalékos GDP-többletet vártak, de ez csúszik, sőt iparági hírek szerint néhol termelés-visszafogás is megindult. A kormány gyakran a német recesszióra hivatkozik, pedig a a feldolgozóipar, azon belül a járműipar nem domináns: „a hozzáadott értéket tekintve a részesedése legfeljebb 4 százalék”, mivel az importhányad magas. Az MNB adatai szerint a járműipar hozzáadott értékhányada csak 16,6 százalék, amivel Magyarország az uniós rangsorban az utolsók között van.
Bod Péter Ákos szerint ez „mérsékelt módon növelte meg a magyarországi hozzáadott értéket, és így közvetve a magyar anyagi jólétet”. A „száz új gyár” szlogen szerinte nem érdemi számításon alapul, és a beruházási hajlandóság mélypontra esett.
Úgy véli: az iparosítási kampány munkaerőhiányba, energiakorlátba és költségvetési feszültségekbe ütközött, miközben a foglalkoztatási cél sem tartható. Szerinte „egészében zsákutcás irány”, amit le kellene állítani, és a humántőke-fejlesztésre kellene átállni.
A teljes elemzést itt olvashatja el.
A Benchmark rovat cikkei itt olvashatók el.
Bod Péter Ákos a Klasszis Klub Live korábbi adásában a jegybankelnökváltás piaci hatásairól, a forint árfolyamáról és az MNB függetlenségéről beszélt Csabai Károly főszerkesztő vendégeként. Felmerült az is, Varga Mihály képes lesz-e ellenállni Nagy Márton növekedési nyomásának. A teljes beszélgetés itt nézhető meg: