Az Orbán-kormány a soros elnökségi félév kiemelt témáinak jegyzékét a versenyképesség ügyével indítja - írja Bod Péter Ákos laptársunk, az Mfor oldalán. Amint már a magyar félév indulása kapcsán megvitattuk, a magyar kormánypolitika felől nézve meglehetősen pikáns a témaválasztás, hiszen a magyar gazdaság a legutóbbi években folyamatosan teret vesztett termelékenységi, hatékonysági vonatkozásban.
Ami pedig a jelen helyzetet illeti, borítékolható a további romlás, hacsak gyökeres változás nem áll be. Amint a nemzetközi felmérések vagy a Magyar Nemzeti Bank elemzései mutatják, nemcsak abban van gond nálunk, hogy a versenyképesség szokásos teljesítménymutatói (egy főre jutó GDP, egy munkaórára jutó termelékenység, találmányok száma, stb.) jeleznek visszacsúszást a térség sikeresebben modernizálódó országaihoz, így főleg a balti hármakhoz képest, hanem főként azokon a területeken gyűlnek a gondok, amelyek a jövőbeli javuláshoz leginkább hozzá tudnának járulni.
Ezek pedig a humán tőkefejlődés és tágan vett anyagi-szellemi-intézményi infrastruktúra tényezői: iskolázottság (beleértve az idegen nyelvit, a digitális jártasságot), az egészségügyi állapot és demográfiai helyzet, a munkaerő motiváltsága, az állami szolgáltatások minősége, a jogintézmények hatékony működése és transzparenciája, és persze az infrastrukturális ellátás a jó közlekedési viszonyoktól a tiszta természeti környezetig.