3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Brexit népszerűsége folyamatosan csökken az 50. cikkely aktiválásának közeledtével, és többek közt ennek kapcsán mondott le meglehetősen váratlanul Nagy-Britannia EU-nagykövete, az egyébként nagyon komoly diplomáciai tapasztalatokkal rendelkező Sir Ivan Rogers. Búcsúzóul még kőkeményen nekiment a jelenlegi kormánynak.

Ahogy azt mi is írtuk tegnap, a még David Cameron volt brit miniszterelnök által 2013-ban kinevezett Rogers távozik a posztjáról, pedig a várakozások szerint igen komoly feladatok vártak volna rá a kilépési tárgyalásokban. A diplomata a kormány hivatalos álláspontja szerint azért megy most, hogy még a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének március végéig esedékes aktiválása előtt megtalálják az utódját.

Ez idáig szép és jó, csakhogy kiszivárgott az az email, amelyben Sir Ivan elköszön a brüsszeli EU-központban dolgozó brit kollégáktól, és emellett pedig élesen bírálja a Theresa May vezette kormányt.

Tapasztalatlan és fogalmatlan a kormány?

Ebből többek között az is kiderül, hogy a váratlanul lemondott EU-nagykövet szerint a brit kormányban nincs meg a szükséges tapasztalat a Brexit-tárgyalások lebonyolításához. Rogers kiemelte, hogy reméli volt munkatársai továbbra is szembeszállnak a rosszul megalapozott érvelésekkel és az összerendezetlen gondolatokkal, és soha nem riadnak vissza attól, hogy elmondják az igazságot a hatalmon lévőknek.

A volt EU-nagykövet egyik fő problémája a jelenlegi kormánnyal, hogy az ország életét alapjaiban átformáló döntésről olyan embereknek kell tárgyalnia a britek nevében, akiknek egészen egyszerűen nincsen meg az ehhez szükséges tapasztalata, míg a velük szemben leülő Európai Bizottságnál és Európai Tanácsnál nem lesz ebből hiány.

Mintha nem egyenrangú felek tárgyalnának

Jó példa erre, hogy a vezető Brexit-tárgyalók közt ott lesz a volt belga miniszterelnök Guy Verhofstadt, aki szinte fanatikusan EU-párti, ráadásul a kampányidőszakban többször is harcosan felszólalt a brit EU-kilépés ellen. Ráadásul Verhofstadt mellett az Európai Bizottság nevében Michel Bernier tárgyal majd, akitől rendesen tartanak a szigetországban, a Brexit-párti Sun brit lap egyszerűen hadüzenetnek nevezte Juncker döntését.

Ivan Rogers jó diplomatához méltóan egyébként nem említ neveket, de ezzel együtt is érezhető, hogy szavait a kormány Brexit-párti frontembereinek, azaz Boris Johnson külügyminiszternek, David Davis Brexit-miniszternek, valamint Liam Fox külkereskedelmi miniszternek címzi.

Az egyik legélesebb kritikát Liam Fox veheti magára, mivel ahogy Rogers is fogalmaz, egyesek hiedelmével ellentétben szabadkereskedelem nem lesz csak úgy önmagától, ahhoz két- és sokoldalú egyezségekre és számunkra elfogadható feltételek elérésére lesz szükség.

A külkereskedelmi miniszter többször hangoztatott álláspontja szerint ugyanis Nagy-Britannia szabadkereskedelmi megállapodások sorát kötheti majd az egész világgal, amint kilépett az Európai Unióból.

A miniszterelnök körül is akadnak gondok

A brit miniszterelnök egyre inkább elszigetelődik, miután a politika minden területén saját kezébe akarja venni az irányítást, kiváltva ezzel kollégái nemtetszését. A Bloomberg szerint erről nyilatkozott több mint 10, neve elhallgatását kérő érintett. A kormánytagok eleinte bizalommal tekintettek a miniszterelnökre, de ez hamar elpárolgott, amiért nem kis részben két kabinetfőnöke, Fiona Hill és Nick Timothy a felelős. Erről itt írtunk bővebben is. >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG