Oktatás
Csapjunk is bele rögtön az egyik legkínosabb témába Magyarországon. Mi a helyzet a tanárok és egyéb oktatásban dolgozók átlagbérével? Az Eurostat szerint a területen dolgozók összes bruttó átlagbére 254 ezer forint körül van, viszont ez a nemek körül sem arányosan oszlik el, az adatok alapján egy női dolgozó az átlag alatti fizetést visz haza.
Na de mi a helyzet a szomszédban?
Romániát egyelőre még megbízhatóan magunk mögött tudjuk tartani, viszont Szlovákia már leelőz minket, igaz csak 9 euróval, azaz körülbelül 3 ezer forinttal járnak ott jobban az oktatásban dolgozók. Ausztria nem egy súlycsoportban játszik Magyarországgal, a 3022 eurós átlagbérrel a hazai majdnem 2,5-szörösét viszik haza a pedagógusok. Lengyelország jelenleg körülbelül 170 euróval fizet havonta jobban, mint Magyarország.
Egészségügy és szociális területek
A magyar egészségügy már régóta a katasztrófa szélén egyensúlyozik, de nézzük, hogy ez európai mércével mire elég. Az Eurostat adatai szerint az egészségügyi dolgozók átlagbére 666 euró havonta itthon, azaz bruttó 205 ezer forint. A nemek közt itt is látszik némi eltérés, a nők ismételten az átlag alatt vannak.
Európához képest brutálisan le vagyunk maradva, csak Romániában és Bulgáriában fizetik a hazainál rosszabbul az egészségügyi és szociális dolgozókat, míg a szintén szomszédos Szlovákiában már több mint 300 euróval többet tesz zsebre az havonta, aki a területen dolgozik. A számokat látva az sem meglepő, hogy miért vándorolnak ki az egészségügyisek Ausztriába, a sógoroknál a hazai bér közel ötszörösét viszik haza. Az európai átlagnak sem járunk a közelében, ez jelenleg 2612 euró.
Vendéglátóipar
Alapvetően nem jellemző a szektorra a túlfizetettség, de így is a hazai 592 eurós (kb. bruttó 189 ezer forint) átlagkeresettel a hátsó középmezőnyben vagyunk.
A régióban a vendéglátóiparban nincsen túlságosan nagy szórás a bérek között, és itt az osztrák bér is csak a háromszorosa a hazainak. Aki tovább súlyosbítaná a vendéglátóipari munkaerőhiányt, az a legjobban a Dániába vagy Svájcba kivándorlással jár, viszont Bulgáriába még véletlenül se menjünk, az itteni havi fizetés még a 300 eurót sem éri el.
Pénzügyi szektor
A havi 1381 eurós (bruttó 414 ezer forint) átlaggal ez a legjobban fizetett szektor ma Magyarországon, viszont brutálisan nagy a férfiak és a nők közti különbség, Csak az átlagfizetésben havonta 500 euró, azaz majdnem 150 ezer forint különbség látszik.
Itt a régióval is szépen tartjuk a lépést, pár száz eurós különbségekkel van előttünk Szlovákia és Lengyelország, és mögöttünk ugyanennyivel Románia. Az EU-s átlaghoz még jócskán lenne hová fejlődni, mivel ez a magyar bérek háromszorosa. Legjobban a területen az EU-n belül Luxembourgban lehet keresni, közel 6 ezer eurót havonta.
De akkor most hogy is állunk?
Alapvetően az látszik, hogy Magyarország a fizetések terén jócskán az alvégen kullog. Megbízhatóan csak Romániát és a gazdaságilag nagyon gyengén álló Bulgáriát tudja verni, bár az is tény, hogy a válságból nehézkesen kilábaló Görögország hiányzik az Eurostat felméréséből. Az adatok a 2014-es fizetések alapján álltak össze, de nagyon jól mutatják, hogy hol is állunk igazából az európai ranglétrán, és hogy mennyire is áll tőlünk messze a nyugati életszínvonal.
A nagyot mondásokkal ellentétben durván alulfizetettek az egészségügyi és szociális dolgozók, az építőmunkások, illetve a turizmusban dolgozók, pedig a munkaerőhiányról és a látványos béremelésekről naponta lehet hallani. Aki itthon akar meggazdagodni jól teszi, ha a pénzügyi szektorban, az informatikában, vagy a technológiában keres munkát.
Az egyes szektorok átlagbérének alakulása Magyarországon. |
A cikkhez az Eurostat honlapján elérhető adatokat használtuk.