4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A héten eldől, hogy megállapodással vagy anélkül távozik az Egyesült Királyság az EU-ból március végén, vagy esetleg elhalasztják a kilépést. A megállapodást pártolók szerint a no deal Brexit gallyra vágná a gazdaságot, ezért azt mindenképp el kell kerülni. A megállapodást ellenzők szerint ez csak egy mítosz, és egy no deal is jobb, mint egy politikailag megalázó alku.
Borús kilátások: az ír-északír határ legkeletibb része. EPA/NEIL HALL

Sorsdöntő napok elé néz az Egyesült Királyság: ezen a héten dönt ugyanis a brit parlament alsóháza a Brexit további sorsáról.

Három forgatókönyv

A szigetország 2017. március 29-én jelezte hivatalosan az EU-nak távozási szándékát, és két évet kapott arra, hogy megállapodjon Brüsszellel a feltételekről és a kilépés utáni kapcsolatokról. Az idő letelt, a brit honatyáknak most három forgatókönyv közül választaniuk.

  • Elfogadják a Brüsszellel kötött megállapodást, az Egyesült Királyság rendezett körülmények között lép ki az EU-ból március 29-én.
  • Elutasítják a megállapodást, az Egyesült Királyság rendezetlen körülmények között lép ki az EU-ból március 29-én (no deal Brexit).
  • Elutasítják a megállapodást, de egyúttal kérik az EU-tól, hogy halasszák el a kilépést, és tárgyalják újra az egyezményt.

Az első szavazásra kedden kerül sor – ekkor arról döntenek a képviselők, hogy elfogadják-e a Brüsszellel kötött megállapodást. (Ezt még tavaly novemberben írták alá, idén a brit kormány megpróbálta újratárgyalni.) Ha elutasítják, akkor szerdán újabb szavazás jön – ekkor arról mondanak véleményt, hogy megállapodás nélkül lépjenek-e ki az EU-ból. Ha ezt is elutasítják, akkor csütörtökön is lesz egy szavazás – ekkor arról voksolnak majd, hogy kérjék-e az EU-tól a Brexit elhalasztását.

Mi szól a megállapodás mellett?

Theresa May múlt héten azt mondta: ha az alsóház nem fogadja el a kilépési megállapodást, akár el is maradhat a Brexit.

„Lehet, hogy hosszú hónapok múlva sem lépnénk ki az EU-ból, lehet, hogy a megállapodás nyújtotta védelem nélkül kellene távoznunk, és az is lehet, hogy soha nem lépünk ki.”

A brit kormányfő legutóbb ezzel érvelt a megállapodás mellett:

  • Több pénz: Nagy-Britannia 2017-ben nettó 8,9 milliárd fonttal járult hozzá az EU-költségvetéshez, a kilépési megállapodás azonban ennek véget vetne, és a pénzt az ország a számára legfontosabb célokra, például az egészségügyre költhetné.
  • A migráció kontrollja: a kilépési megállapodással a határok ellenőrzése visszakerül a brit kormány hatáskörébe.

Mindemellett számos tanulmány figyelmeztetett arra, hogy a megállapodás nélküli távozás jelentősen károsítaná a brit gazdaságot.

May egyúttal kompromisszumra kérte az EU-t a kilépési szerződéssel szembeni brit kifogások, elsősorban az úgynevezett tartalékmegoldás (backstop) ügyében.  A brit parlament januárban emiatt utasította el a megállapodást.

Mi szól a megállapodás ellen?

A backstop megállapodás azt mondja ki, hogy az ír-északír határ szabad átjárhatóságát (azaz a fizikai határ visszaállításának elkerülését) végső esetben – ha London és Brüsszel nem tud megegyezni a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatokról – úgy kellene biztosítani, hogy az Egyesült Királyság az EU vámuniójának része marad, vagy ha kiválik belőle, akkor benne hagyja Észak-Írországot.

A megállapodást ellenzők attól félnek, hogy ebben az esetben Észak-Írország gazdaságilag „kiszakadhat” az Egyesült Királyságból, vagy London meghatározatlan időre bennragad az EU vámuniójában.

„Az Egyesült Királyságnak kevesebb lehetősége lesz kivonulni a backstopból, mint kilépni az EU-ból”

- írta a napokban Boris Johnson volt külügyminiszter.

Ezzel párhuzamosan a konzervatív Daily Telegraph mítosznak nevezte azt a véleményt, miszerint egy no deal Brexit romba döntené a brit gazdaságot. Szerinte az EU-tagság alig befolyásolta az ország fejlődését, és a megállapodás nélküli kiválás is csak mérsékelt gazdasági visszaeséssel járna.

„Arra kérem a tory és a józan munkáspárti képviselőket, hogy hallgassanak a szavazóikra. A Brexit-pártiak véleménye radikálisan megváltozott. Ma már sokkal többen támogatják közülük a megállapodás nélküli kilépést. Ne öljétek meg a Brexitet.”

Ők tehát bevállalnának egy gazdaságilag kockázatos no dealt, minthogy egy (szerintük) politikailag megalázó bad dealt kössenek az EU-val.

Akkor mi lesz most?

Bár Theresa May az elmúlt hetekben megpróbálta újratárgyalni az alkut, és alternatív megoldásokat javasolt a backstop-záradék helyett, sajtóhírek szerint Brüsszel nem volt hajlandó lényegi engedményeket tenni. Ez pedig azt valószínűsíti, hogy a brit parlament kedden is visszadobja majd a megállapodást – azaz a Brexit-krimi jó eséllyel folytatódni fog, megjósolhatatlan végkifejlettel.

(Jegyzetünk a témában: "Szálljunk le a döglött lóról, és hagyjuk menni a briteket".)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most érdemes kicentizni a tankolást, szombattól olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 11:16
Rendkívülit lépett a Mol.
Makro / Külgazdaság A fideszes nagyuraknak régóta fáj a foguk erre a balos munkásvárosra
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:29
Salgótarjánnak új polgármestere lesz. Akárki is nyer, nem lesz könnyű dolga.
Makro / Külgazdaság Hiába emelkedett, még mindig a sokéves átlag alatt a magyar BMI
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:01
Sőt, az elmúlt évekhez képest is alacsonyabb az idei áprilisi értéke e fontos mutatónak.
Makro / Külgazdaság 1,2 milliárd euróval javult egy fontos magyar mutató
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 08:31
Mondjuk nemcsak az export nőtt, hanem az import is csökkent.
Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
Makro / Külgazdaság Csak két magánnyugdíjpénztár marad a piacon
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 14:05
A hosszú éveken át négyszereplős piacon rövidesen csak két intézmény marad állva.
Makro / Külgazdaság A nyugalma érdekében jobb, ha nem nézi meg, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 08:58
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a bankközi devizapiacon az előző estéhez képest.
Makro / Külgazdaság Négy évig felhőtlen lesz az ég a gazdaság felett, legalábbis a Pénzügyminisztérium szerint
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:35
Ezt ígérte a kormány a Brüsszelhez elküldött Konvergencia Programban.
Makro / Külgazdaság Erre senki nem számított a pénzügyi világban!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 16:34
Noel Quinn, a HSBC csoport vezérigazgatója öt év után váratlanul bejelentette, távozik a bank vezérigazgatói székéből.
Makro / Külgazdaság A fogyasztás fellendülése lehet a gazdasági növekedés alapja
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 15:22
Az MBH Bank értékeli az első negyedéves GDP-adatokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG