1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Annak idején a pénzügyi bizalom fenntartása volt a brit kormánykoalíció megalakulásának célja. Szakértők szerint, ha a mostani leminősítés megrengeti ezt a bizalmat, akkor akár politikai káosz, előrehozott választás is lehet az eredmény. Tompíthatja ugyanakkor a Moody's lépését, hogy egyre kevesebb tagja van a tripla-A klubnak.

Szakértők számára messze nem volt váratlan, hogy Nagy-Britannia 35 év után elvesztette a kitűnő, tripla-A minősítését a Moody's-nál. Az európai krízis ugyanis már jó ideje megrengette a brit exportot, annak ugyanis Európa volt a legnagyobb piaca. A válság megingatta a bankokba vetett bizalmat és az üzleti bizalmat is. Egy szempontból azonban mindenképpen áldás volt: elterelte a figyelmet a brit problémákról. Egy ismert londoni pénzügyi elemző hasonlata szerint "amikor a szomszéd háza ég, nem sokan figyelnek a te házadon rothadó vakolatra, lepusztulásra és a tetőn lévő lyukakra." Ahogy a növekedés megállt, a hiány emelkedett, a kormányzati kölcsönfelvétel egyre nőtt, úgy vált egyre biztosabbá, hogy Nagy-Britannia nem maradhat a tripla-A besorolásban, ugyanis a nagy minősítő ügynökségek árgus szemekkel figyelték a folyamatokat és csapta le egymás után a hibákra.

David Cameron: a válság hozta, a válság viheti
Az egykori oxfordi éltanuló, arisztokrata származású David Cameron vezetésével a konzervatívok megnyerték a 2006-os önkormányzati választásokat, ezután egyre kedvezőbben szerepeltek a közvéleménykutatók felméréseiben. Cameron folyamatosan támadta a Tony Blairt felváltó Gordon Brown miniszterelnököt, akinek a népszerűsége erősen visszaesett a 2008-ban kirobbant gazdasági válság miatt. A konzervatívok megnyerték a 2009-es európai parlamenti választást. A 2010. május 6-i választáson a konzervatívok érték el a legjobb eredményt, de nem szereztek elég mandátumot ahhoz, hogy többségi kormányt alakíthassanak, így a Liberális Demokrata Párttal kellett koalícióra lépniük. Május 11-én a királynő David Cameront nevezte ki miniszterelnökké.


A MarketWatch egyik szeptemberi cikkében az ismert londoni stratéga, Matthew Lynn azt írja: önmagában egy leminősítés még nem lenne baj, viszont a brit körülményeket figyelembe véve az automatikusan együtt járna David Cameron miniszterelnök kormányának, illetve a koalíciónak a bukásával, a politikai és pénzügyi káosz pedig együtt jelentős gondokhoz vezethet. Az elemző szerint az angol font és a londoni tőzsde erős ostrom alá kerülne ebben az esetben. Lynn emlékeztet rá, hogy a hitelminősítők rendre nagyon lassan reagálnak a folyamatokra. Az amerikai jelzálogpiaci gondokat akkor vették észre amikor már túl nagy volt a baj, és ugyanígy hittek a legvégsőkig a görögök hitelképességében is.

A font tavalyi jelentős leértékelődése ellenére kritikusan lelassult az export, az olimpia hatása átmeneti volt, ráadásul már a játékok alatt egyértelmű volt, hogy a turizmus és a bevételek nem hozták az elvárt szintet. A tavalyi negyedik negyedévben a vártnál jobban, 0,3 százalékkal esett vissza a brit hazai össztermék, így amennyiben az idei első negyedév is mínuszos lesz, akkor Nagy-Britannia ismét recesszióba kerül. A várakozások szerint a következő években nagyon lassú lesz a gazdaság kilábalása, az államadósság mértéke pedig a GDP 96 százaléka körül tetőzhet. 2015 a választás éve lesz, de már ezt megelőzően jelentősen élesedhet a politikai zűrzavar. Az alábbi grafikonon a font sterling euróval szembeni mozgása látszik 2012-ben.

Forrás: Privátbankár Dealbook



Matthew Lynn érdekes párhuzamot von Japánnal, amennyiben az is egy válság sújtotta szigetországi gazdaság, hatalmas államháztartási hiánnyal. Ott is egyfolytában nyomtatja a jegybank a pénzt, hogy előremozdítsa a gazdaságot, miközben a bankrendszer vajmi kevés életjelet mutat a legutóbbi összeomlás óta. Japán évek óta nem tagja a tripla-A országok klubjának, ahogy már nem tartozik oda az Egyesült Államok és Franciaország sem, most pedig a britek is kiestek a pixisből. Egyre szűkül tehát az az elitklub, amelynek tagjait mind a három nagy hitelminősítő intézet AAA-minősítéssel tart számon. A bennmaradás feltétele a jelek szerint az átlagosnál magasabb növekedési ráta, stabil és magasan tőkésített bankrendszer, egészséges társadalombiztosítási, és nyugdíjrendszer, amelynek nincsenek fedezetlen kötelezettségei.

A mostani leminősítés akár előrehozott választásokhoz is vezethet, ugyanis annak idején a David Cameron vezette konzervatívok csak úgy tudtak kormányt alakítani, hogy koalícióra léptek a Liberális Demokrata Párttal, így ha ez a szövetség széthullik, akkor a konzervatívok kisebbségben maradnak. A MarketWatch publicistája szerint eleve a pénzügy bizalom fenntartására kötötték meg annak idején a koalíciót, így egy bizalmatlansági hullám, amely elsöpri a kötvényhozamokat, a tőzsdét és a sterlinget, akár a koalíciónak is megadhatja a kegyelemdöfést.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG