1p
Annak idején a pénzügyi bizalom fenntartása volt a brit kormánykoalíció megalakulásának célja. Szakértők szerint, ha a mostani leminősítés megrengeti ezt a bizalmat, akkor akár politikai káosz, előrehozott választás is lehet az eredmény. Tompíthatja ugyanakkor a Moody's lépését, hogy egyre kevesebb tagja van a tripla-A klubnak.

Szakértők számára messze nem volt váratlan, hogy Nagy-Britannia 35 év után elvesztette a kitűnő, tripla-A minősítését a Moody's-nál. Az európai krízis ugyanis már jó ideje megrengette a brit exportot, annak ugyanis Európa volt a legnagyobb piaca. A válság megingatta a bankokba vetett bizalmat és az üzleti bizalmat is. Egy szempontból azonban mindenképpen áldás volt: elterelte a figyelmet a brit problémákról. Egy ismert londoni pénzügyi elemző hasonlata szerint "amikor a szomszéd háza ég, nem sokan figyelnek a te házadon rothadó vakolatra, lepusztulásra és a tetőn lévő lyukakra." Ahogy a növekedés megállt, a hiány emelkedett, a kormányzati kölcsönfelvétel egyre nőtt, úgy vált egyre biztosabbá, hogy Nagy-Britannia nem maradhat a tripla-A besorolásban, ugyanis a nagy minősítő ügynökségek árgus szemekkel figyelték a folyamatokat és csapta le egymás után a hibákra.

David Cameron: a válság hozta, a válság viheti
Az egykori oxfordi éltanuló, arisztokrata származású David Cameron vezetésével a konzervatívok megnyerték a 2006-os önkormányzati választásokat, ezután egyre kedvezőbben szerepeltek a közvéleménykutatók felméréseiben. Cameron folyamatosan támadta a Tony Blairt felváltó Gordon Brown miniszterelnököt, akinek a népszerűsége erősen visszaesett a 2008-ban kirobbant gazdasági válság miatt. A konzervatívok megnyerték a 2009-es európai parlamenti választást. A 2010. május 6-i választáson a konzervatívok érték el a legjobb eredményt, de nem szereztek elég mandátumot ahhoz, hogy többségi kormányt alakíthassanak, így a Liberális Demokrata Párttal kellett koalícióra lépniük. Május 11-én a királynő David Cameront nevezte ki miniszterelnökké.


A MarketWatch egyik szeptemberi cikkében az ismert londoni stratéga, Matthew Lynn azt írja: önmagában egy leminősítés még nem lenne baj, viszont a brit körülményeket figyelembe véve az automatikusan együtt járna David Cameron miniszterelnök kormányának, illetve a koalíciónak a bukásával, a politikai és pénzügyi káosz pedig együtt jelentős gondokhoz vezethet. Az elemző szerint az angol font és a londoni tőzsde erős ostrom alá kerülne ebben az esetben. Lynn emlékeztet rá, hogy a hitelminősítők rendre nagyon lassan reagálnak a folyamatokra. Az amerikai jelzálogpiaci gondokat akkor vették észre amikor már túl nagy volt a baj, és ugyanígy hittek a legvégsőkig a görögök hitelképességében is.

A font tavalyi jelentős leértékelődése ellenére kritikusan lelassult az export, az olimpia hatása átmeneti volt, ráadásul már a játékok alatt egyértelmű volt, hogy a turizmus és a bevételek nem hozták az elvárt szintet. A tavalyi negyedik negyedévben a vártnál jobban, 0,3 százalékkal esett vissza a brit hazai össztermék, így amennyiben az idei első negyedév is mínuszos lesz, akkor Nagy-Britannia ismét recesszióba kerül. A várakozások szerint a következő években nagyon lassú lesz a gazdaság kilábalása, az államadósság mértéke pedig a GDP 96 százaléka körül tetőzhet. 2015 a választás éve lesz, de már ezt megelőzően jelentősen élesedhet a politikai zűrzavar. Az alábbi grafikonon a font sterling euróval szembeni mozgása látszik 2012-ben.

Forrás: Privátbankár Dealbook



Matthew Lynn érdekes párhuzamot von Japánnal, amennyiben az is egy válság sújtotta szigetországi gazdaság, hatalmas államháztartási hiánnyal. Ott is egyfolytában nyomtatja a jegybank a pénzt, hogy előremozdítsa a gazdaságot, miközben a bankrendszer vajmi kevés életjelet mutat a legutóbbi összeomlás óta. Japán évek óta nem tagja a tripla-A országok klubjának, ahogy már nem tartozik oda az Egyesült Államok és Franciaország sem, most pedig a britek is kiestek a pixisből. Egyre szűkül tehát az az elitklub, amelynek tagjait mind a három nagy hitelminősítő intézet AAA-minősítéssel tart számon. A bennmaradás feltétele a jelek szerint az átlagosnál magasabb növekedési ráta, stabil és magasan tőkésített bankrendszer, egészséges társadalombiztosítási, és nyugdíjrendszer, amelynek nincsenek fedezetlen kötelezettségei.

A mostani leminősítés akár előrehozott választásokhoz is vezethet, ugyanis annak idején a David Cameron vezette konzervatívok csak úgy tudtak kormányt alakítani, hogy koalícióra léptek a Liberális Demokrata Párttal, így ha ez a szövetség széthullik, akkor a konzervatívok kisebbségben maradnak. A MarketWatch publicistája szerint eleve a pénzügy bizalom fenntartására kötötték meg annak idején a koalíciót, így egy bizalmatlansági hullám, amely elsöpri a kötvényhozamokat, a tőzsdét és a sterlinget, akár a koalíciónak is megadhatja a kegyelemdöfést.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Fontos üzenetet kaptunk Frankfurtból
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:58
Christine Lagarde szerint az EKB közel áll inflációs céljának eléréséhez.
Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
Makro / Külgazdaság Valaki megmagyarázná, mi történik a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 07:39
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Makro / Külgazdaság Autópályás rekord született Romániában
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 15:33
Romániában megdőlt az autópálya-építés 11 éves rekordja. A hálózat 2024-ben jelentősen bővült. 
Makro / Külgazdaság Íme Trump legújabb fenyegetése
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 14:02
Trump visszavenné a Panama-csatornát a magas használati díjak miatt.
Makro / Külgazdaság Az ukránok felé billen a legfrissebb matek, előzik az oroszokat
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 10:11
Az ukrán vállalatok alkalmazkodtak a katasztrofális üzleti környezethez, így a gazdaság külföldi támogatását kihasználva működőképesek maradtak. Egy évig még amerikai támogatás nélkül is kihúzhatják.
Makro / Külgazdaság Valakinek 394 milliárd forintos ajándékot hozhat a Jézuska
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 09:19
Különleges éve volt a szerencséseknek 2024 az Egyesült Államokban, ugyanis a Mega Millions játékban, ami a magyarországi ötöshöz lottóhoz hasonlít, sokan lettek multimilliomosok.
Makro / Külgazdaság Magyarország is szeretne róla példát venni, Németországból viszont egy pofon jöhet
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 08:22
Az OECD elkészítette a különböző országokra vonatkozó GDP-előrejelzéseit. India jókora előnnyel vezeti a mezőnyt. 
Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
Makro / Külgazdaság Több tucatnyian kerültek kórházba romlott osztriga miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:05
Több mint 80 beteg lett rosszul, miután nyers osztrigát ettek a Los Angeles-i étterembemutató rendezvényén. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG