3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

David Cameron brit miniszterelnök hatalmasat bukott az eltaktikázott népszavazási kezdeményezéssel. Megnézzük, elődei között milyen esetek fordultak elő: ekkora hazardőrt azonban nem találtunk. 300 év érdekességei, párhuzamok, eltérések a BBC kutatásai nyomán.
David Cameron. Kép forrása: EPA,Laurent Dubrule

18. század

Az első államférfi, akit már miniszterelnöknek tartottak, de a címet még nem viselte, Sir Robert Walpole volt. Igazán hosszú ideig, 21 évig volt posztján, végül egy viszonylag gyengébb választási eredmény után egy évvel a parlament alsóháza távozását szorgalmazta, ekkor 1742-ben lemondott. Persze a parlamenti választások akkor még mást jelentettek, mint ma: a népességnek csak igen kis hányada szavazhatott.

A következő érdekes eset Lord North, mivel ő volt az első, akit bizalmatlansági indítvány által mondattak le 1782-ben. Az ok kézenfekvő volt: az amerikai függetlenségi háborúban a britek kezdtek vesztésre állni. Érdekesség, hogy ő szeretett volna már lemondani, de ezt 3. György király nem hagyta jóvá, szerette volna, ha North addig marad, amíg a háború befejeződik.

19. század

Nem sokkal később ifjabb William Pitt következett, aki elképesztően fiatalon, 24 évesen lett miniszterelnök. 17 évig volt hivatalában, amikor 1801-ben irányításával aláírták Nagy-Britannia és Írország unióját (ez Észak-Írországgal máig is megvan), de Pitt szeretett volna több jogot adni az íreknek, amit a király ellenzett. Erre Pitt lemondott.

Míg az amerikai elnökök ellen több merénylet volt, a brit miniszterelnökök közül egynek lett ez a végzete: Spencer Perceval 1812-ben lett gyilkosság áldozata. Amint a parlament alsóházának előcsarnokába lépett, a merénylő rálőtt, a miniszterelnök még ennyit tudott mondani: „Ó, megöltek.”

William Gladstone a következő eset, ő a második, aki az ír kérdés miatt kellett, hogy távozzon. Ő is hosszú ideig volt miniszterelnök: negyedik ciklusát töltötte, és szeretett volna nagyob szabadságot adni az íreknek egy önkormányzati törvény formájában, amit a felsőház 1894-ben meggátolt. Ezek után Gladstone lemondott.

2. világháború

Az egyik leghíresebb bukott brit miniszterelnök Neville Chamberlain, aki mindenáron el akarta kerülni a háborút, és többször hagyta, hogy Hitler lóvá tegye. Aláírta a müncheni paktumot, majd a hadüzenet után nem rontott rá a németekre a franciákkal együtt, pedig ekkor még lett volna esély, hogy az elején legyőzzék.

Amikor már égett a ház 1940-ben, kipenderítették és Churcill vette át a hatalmat, hogy végigvezesse az országot a háborún. Nagy szomorúságára a nép 1945-ben nem választotta meg Churchillt, bár később aztán még egyszer miniszterelnök lett.

A közelmúlt

A közelmúlt miniszterelnökei közül Margaret Thatcher és Tony Blair említendő. Thatcher 11 évig kormányzott, elvégezte a nehéz munkát: segített Amerikának megnyerni a hidegháborút, otthon pedig leépítette a veszteséges nehézipart és szénbányászatot. Végül már pártja óhajtotta a távozását, így átadta a hatalmat John Major-nek.

Tony Blair népszerű miniszterelnök volt és már harmadszor választották meg, amikor kénytelen-kelletlen átadta a hatalmat pénzügyminiszterének, Gordon Brown-nak egy régi, ügyetlen ígéret miatt. Ha ezt nem teszi, talán még a jelen is másként alakul, esetleg nem jutunk a Brexitig, mivel Brown leamortizálta a munkáspártot, így a konzervatívok túl nagy többséget kaptak 2010-ben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt kéne Svájc után csinálnunk
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 16:23
Svájc ipari termelése 8,5 százalékkal, 2021 második negyedéve óta a leggyorsabb ütemben bővült az idei első negyedévben éves szinten, a negyedik negyedévben jegyzett 2,1 százalékos éves szintű növekedés után – derült ki a svájci statisztikai hivatal adataiból.
Makro / Külgazdaság Kijött az Európai Bizottság gazdasági jelentése Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 15:33
Megjelent az Európai Bizottság gazdasági előrejelzése, amely szerint idén 0,8, jövőre pedig 2,5 százalékkal nőhet a magyar bruttó nemzeti össztermék (GDP).
Makro / Külgazdaság GKI: továbbra is gyengélkedik az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 14:15
Az építőipari termelés az elmúlt két évben folyamatosan csökkent, és ez a kedvezőtlen tendencia az idei első negyedévben is folytatódott. Az egyre szűkülő kereslet következtében a cégek száma is mérséklődött, miközben a termelői infláció lassulni kezdett. Az építőipari szereplők egyelőre nem látnak közeli trendfordulót, ugyanakkor az ágazat középtávú növekedési kilátásai kedvezőek.
Makro / Külgazdaság Visszacsinálják a Brexitet?
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 09:52
Először tartanak hivatalos brit-EU csúcstalálkozót a brit EU-tagság megszűnése óta.
Makro / Külgazdaság Táptalajt adnak a recessziós félelmeknek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 07:53
A távol-keleti országban lassult az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Makro / Külgazdaság Hiába a kormány csodafegyvere, csak nem tudunk közelebb kerülni Európához
Csabai Károly | 2025. május 19. 05:44
Bár a hazai éves infláció áprilisban lassult, de nem olyan mértékben, mint amekkorára a március közepétől ketyegő árrésstop alapján következtetni lehetett. Ráadásul közben a többiek sem tétlenkedtek, így európai összehasonlításban egy tapodtat sem jutottunk előrébb, hajszálra ugyanannyi öreg kontinensbéli ország fogyasztóiár-indexe alacsonyabb a miéknél, mint egy hónappal korábban – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Berlin Trump jóindulatáért és a NATO túléléséért küzd
Káncz Csaba | 2025. május 18. 10:53
Az új német kormány padlógázt nyom a katonai kiadásokban, hogy a jövő havi NATO csúcstalálkozón elnyerjék Trump jóváhagyását a szervezet jövőjére nézve. Ukrajna megmutatja, hogyan lehet egy hadsereget a szinte semmiből néhány év alatt Európa legnagyobb fegyveres erejévé fejleszteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor az átláthatósági törvényjavaslatról is – kemény fellépést ígér
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 10:08
Ezt nem lehet megengedni, fogalmazott a miniszterelnök a külföldi támogatásokat kapó szervezetek ügyében.
Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG