Egyszerű elképzelés, bonyolult megvalósítás
Cameron eredeti elképzelése viszonylag egyszerű volt: meglebegteti a népszavazást, ettől jól megijed az EU, gyorsan elfogadja a brit különutas javaslatokat, majd otthon győztesen kihirdeti, hogy mindent elért, tessenek megszavazni a bennmaradást.
Csakhogy egy népszavazás nem ilyen egyszerű. A tisztelt szavazók már nem biztos, hogy miniszterelnöküket követik, lehetnek saját gondolataik is. Most pedig olyan idők járnak, amikor mindenféle nehézségek érik az EU-t, így a szavazók könnyen arra a hamis konklúzióra juthatnak, hogy kívül tágasabb.
Légy repült a levesbe
Először a görög Sziriza ámokfutása rendítette meg a közös Európába vetett hitet, miután egy tag zsarolt, a szervezet pedig hosszú hónapokig zsarolható volt. Ez a baj Cameron taktikájával is: az európai félelemre épül. Mostanában pedig sokan építenek erre, de csak egyvalaki van, aki igazán megugráltathatja a kontinenst: Erdogan török elnök, akinek kezében Európa kapujának kulcsa.
És pont ez, a menekültkérdés a következő nagy válság, ami a brit szavazókat elfordíthatja az EU-tól. Ennek európai kezelése minden, csak nem vonzó, így a szigetlakók úgy gondolják (némileg joggal), hogy ők mint sziget, könnyebben távol tudnak maradni ettől a problémától, pláne, ha nem kell mindenféle európai kvótákban részt venniük.
Puhítás
Ilyen nehéz körülmények közt kell most Cameronnak megkezdeni Európa puhítását. Donald Tusknak küldött levelében vázolja a főbb pontokat. Az egyik, ami nagyon lényeges, az eurózónán kívüli tagokra vonatkozó elképzelések összefoglalása, jogaik biztosítása. A második, még fontosabb dolog, hogy országának ne kelljen részt vennie semmilyen további szorosabb integrációban, és semmiben ne csorbuljanak a brit parlament jogai. A következő fontos követelés, hogy a más EU országokból érkező munkavállalók szociális juttatásait időlegesen korlátozni lehessen. És végül a menekültelosztási kvótákból is ki szeretnének maradni, igaz, ezzel nincsenek egyedül.
Mindehhez hozzáteszi, hogy szeretné, ha országa az EU-ban maradna, de ha kívánságai nem teljesülnek, akkor támogatja népe döntését a távozást illetően. Ezt az EU vezetői egyszerű zsarolásnak tartják, egyes lapok ezt így le is írják.
A levél annak a tárgyalási folyamatnak a nyitánya, melynek során meg kellene állapodni a briteknek és az EU-nak a főbb pontokban még a decemberi EU csúcs előtt. A referendumot Cameron 2107 végéig ígérte, ennek megfelelően kell alakítania a menetrendet.
Otthon is szorongatják
Otthon eközben meggyűlik a baja az euroszkeptikusokkal is, akik mindenáron távozni akarnak, nem érdeklik őket a reformok. Tulajdonképpen miattuk találta ki Cameron ezt a zsarolós-népszavazós megoldást, mondván, ez egy középút, ami mindenkinek megfelel. Azonban igen rázós középút, hisz a szkeptikusoknak lehetetlen megfelelni, a nép meg elszabadult hajóágyúként is viselkedhet, nem is beszélve az EU vezetőiről, akik megunhatják most már a zsarolás jellegű ügyleteket.
A közvélemény-kutatások szerint a britek most a bennmaradásra szavaznának, de egyre csökkenő többséggel. Cameronnak bűvészmutatványra lesz szüksége ezek után, jó magas labdát dobott fel magának.