4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A kissé felfordult brit helyzet, különösen az EU-hoz való hozzáállásuk, kérdéseket ébreszt, hogy miért ágálnak az EU ellen, miközben remekül élnek, és ténylegesen a náluk dolgozó 1 millió körüli EU polgár sem jelent tényleges problémát? Sőt, egyes vélemények szerint nagyot lendítettek a gazdaságon.

Az egész probléma valahol 2000 körül kezdődött. Akkoriban jelent meg a UKIP, a United Kingdom Independence Party, melynek neve és lényege egyaránt az, hogy az Egyesült Királyság lépjen ki az Európai Unióból. Ekkor még meg sem jelentek a volt KGST országok munkavállalói, tehát még csak nem is ez volt az érv. Arra hivatkoztak, hogy nekik nem tetszik, hogy bármit is Brüsszel mondjon meg nekik, ők mindent Londonban akarnak eldönteni.

A konzervatív párt aztán megijedt a UKIP sikerét látván, elkezdett loholni utána, és próbált rálicitálni ebben a lényeges kérdésben, és így eljutottunk oda, hogy minden az EU ellenesség körül forog a brit politikában.

Mi fáj nekik?

De mi vezethetett oda, hogy ennyire zavarja őket szuverenitásuk egy kis szeletének az EU-ra való átruházása? A többi tagállamot ez sokkal kevésbé zavarja, az együttműködés természetes részének tekintik, és csak átmenetileg szokott ebből feszültség adódni, ami általában tárgyalásokkal rendezhető.

Ennek megértése ugyanúgy nem könnyű, mint a kontinens keleti végén tartózkodó hatalmas ország lelkivilágának megértése, pedig a kettő részben hasonló gyökerekből táplálkozik. Nagy-Britannia és Oroszország múltjában van egy közös elem: a történelem egy időszakában mindkettő szuperhatalom volt, hatalmas birodalommal rendelkezett, és ez elveszett.

A fényes múlt

Nagy-Britannia nagyjából a 19. században volt szuperhatalom, a tengerek korlátlan ura. Európában ugyan kisebb volt a szerepe, de uralta Ausztráliát, Indiát, Új-Zélandot, Dél-Afrikát, Kanadát, és Afrika jelentős részét. Az USA még csak egy éledező hatalom volt, de az 1. világháborúig nem jelentett számára versenytársat. A Brit Birodalom területét, lélekszámát, kiterjedtségét tekintve a világon létezett legnagyobb birodalom volt.

A történelem folyamán valaha brit kézen lévő területek, rózsaszínnel jelölve

Elvesztése és egyben a szuperhatalmi, sőt a nagyhatalmi pozíció megszűnése több lépésben zajlott. Az 1. világháborút az Antant nem tudta egyedül megnyerni: be kellett vonniuk Amerikát, az éledező nagyhatalmat, hogy győzhessenek. Ez már tompította a brit szerepet, hisz Amerika ekkor minimum egyenrangúvá vált vele.

A birodalom bukása

Jött a 2. világháború: Nagy Britannia épp, hogy csak megúszta a német megszállást, a japánok elfoglalták gyarmatait, és Amerika, sőt mi több a Szovjetunió nélkül nem lehetett legyőzni a sem náci birodalmat, sem a japánokat, így Nagy-Britannia a két kialakuló új szuperhatalom árnyékába került. Gyarmatbirodalmának napjai is meg voltak számlálva: a népek függetlenedni akartak, Amerika pedig rossz szemmel nézte a régi típusú birodalmakat, és hát ő lett a főnök, ő jelölte ki a világ nyugati felének útját.

A 70-es évekre semmi sem maradt a Brit Birodalomból, de jelképesen megmaradt a Brit Nemzetközösség, néhány országban államfőként az angol királynővel. Ez kb. olyan, mint a Szovjetunió helyett megmaradt Független Államok Közössége: a nosztalgia fenntartása a fő szerepe.

Útkeresés

Britannia nehezen is csatlakozott az EU-hoz, de belátta, hogy birodalma nélkül csak egy közepes európai ország, és jobban jár, ha részévé válik egy nagy gazdasági térségnek. Persze ebben szerepet játszhatott a hidegháborús helyzet is: jobbnak tűnt minden nyugati szövetség tagjának lenni.

Aztán az új évezredben újra felbukkant a fényes régmúlt szelleme, amikor London dirigált a fél világnak. Ezt már nem teheti, de akkor legalább Brüsszel ne dirigáljon neki. Ráadásul közben még maradék kicsiny kvázi birodalmacskájuk is veszélyben: a skótok félő, hogy elhagyják, és akkor marad, amiből az egész hatalmas birodalom kinőtt: Anglia.

Könnyebb, mint az oroszoknak

Vannak azonban eltérések is az orosz helyzethez képest. Oroszországot a Szovjetunió megszűnte után a gyenge Jelcin alatt megalázták, nem vették komolyan, míg Britanniát közepes államként is nemzetközi megbecsülés övezte. Másrészt Oroszország orosz területeket is elvesztett a birodalom megszűntével, Angliánál ez nem történt meg, még a részben angol lakosságú Észak-Írországot is megtartották.

Oroszország reakciói ezért hevesebbek: visszaállította teljes szuverenitását és részben nagyhatalmi státuszát, és elvesztett orosz területeit is begyűjti. Nagy- Britanniának ilyen gondja nincs, neki csak azt kéne feldolgozni végleg, hogy már nem London a világ közepe, legalábbis politikai értelemben. Egyébként remek hely, és nem mellesleg a világ egyik pénzügyi fővárosa.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG