Májusban az éves bázisú infláció 2,1 százalék volt, ami további enyhe csökkenésnek mondható az áprilisi szinthez képest - adtuk hírül mi is a legfrissebb adatot az inflációról. Virovácz Péter, az ING Bank makrogazdasági elemzője jelezte, a friss KSH adat megegyezett a piaci várakozásokkal.
Nincs meglepetés, az üzemanyag tehet mindenről
Az árak lassú növekedési üteme mögött az előző hónaphoz hasonlóan most is az üzemanyagárak a korábbi hónapoknál visszafogottabb éves emelkedése áll. Eközben, az energiaáraktól és hasonló volatilis termékektől megtisztított maginflációs mutató 2,1 százalékot ért el, csaknem 3 év után először átlépve a 2 százalékos szintet.
A részleteket tekintve, az áremelkedést nagyrészt az élelmiszerek, szeszes italok és dohányáruk 3,9 százalékos drágulása hajtotta, míg a szolgáltatások ára csupán 1,5 százalékkal növekedett a tavalyi év azonos időszakához képest ezzel visszaesve az áprilisi szintről.
Ahogy azt a szakértő korábban is elmondta, az infláció enyhe csökkenése nagyban összefügg az üzemanyagok árával, amely csökkenést mutatott áprilishoz viszonyítva. A havi bázisú esés mindazonáltal 4,7 százalékkal drágulást jelent éves alapon, azonban ez további lassulást jelent az előző hónapokhoz éves növekedéséhez képest. A tartós fogyasztási cikkek májusban is visszafogták a pénzromlás ütemét, részben az alacsony külső inflációs környezetnek köszönhetően.
"Várakozásaink szerint a következő hónapokban az infláció változatlanul visszafogottan alakulhat, a maginfláció pedig tovább folytathatja lassú emelkedését." - közölte Virovácz Péter.
De miért fontos ez a hétköznapokban?
Az ING makrogazdasági elemzője az adat után lapunkkal beszélgetett arról, miért lehet fontos időről időre követni az inflációs adatokat azoknak is, akik nem a forognak feltétlenül otthonosan a közgazdaság világában. Legújabb rovatunk, a "Mit Érdekel Engem, Hogy Mi Az Adat?" első vendégével készült anyagot itt tekintheti meg: