4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Másfél év múlva elnökválasztás lesz Amerikában: lassan készülődnek a jelöltek. Az érdekesség Hillary Clinton indulása, több okból is. Egyrészt négy éve indult, de háttérbe szorította őt Obama, másrészt, ha nyerne, ő lenne az első nő az USA élén, ráadásul egy korábbi elnök feleségeként. Milyen esélyei lehetnek?
Hillary Clinton. (Kép forrása: MTI/AP/Richard Drew)

Tapasztalt politikus

Hillary Clinton régi motoros az amerikai politikában: tevékenységét már férje 1993-2001 közti elnöksége alatt megkezdte, és ez alatt a demokraták körében meglehetősen népszerű lett.  2001-ben New York-i szenátorrá választották. Ezt a tisztséget 2009-ig töltötte be, majd 2009-2013 között Barack Obama külügyminisztere volt. Gyakorlata, tapasztalata tehát van bőven, ebből a szempontból nyugodtan lehetne az Egyesült Államok elnöke.

Abban, hogy ez bekövetkezhessen, három olyan tényező is szerepet játszik, melyek nem kifejezetten Clinton egyéniségével, személyiségével, cselekedeteivel függnek össze, vagyis amelyeket kampánya során kevéssé tud befolyásolni. Egyrészt az a tény, hogy nő, és így hagyományt kéne bontania Amerikában, másrészt hogy korábbi elnök felesége (dinasztikus jelleg), végül pedig az, hogy harmadik ciklust kéne egymás után demokrata elnökjelöltnek megnyerni.

Nők az élen

Az első talán a legkevésbé probléma, sőt talán előny is lehet. Amerika konzervativizmusa sokat csökkent, amit az is mutat, hogy már színes bőrű elnököt is választottak, ami pár évtizede elképzelhetetlen lett volna. Női vezető már sok ország élén van, a legjobb példa Németország és bizonyos értelemben Európa legfontosabb embere: Angela Merkel, aki igen népszerű, és már hosszú ideje tölti be posztját. Hasonló jelentőségű volt a 80-as években Margaret Thatcher brit miniszterelnök, aki az akkori nyugati világ második legfontosabb emberének számított Ronald Reagan amerikai elnök után.

Jelenleg is sok nő van miniszterelnöki vagy elnöki pozícióban számos országban, pl. Lengyelországban, Dániában, Horvátországban, Argentínában, Brazíliában, Chilében, Jamaicában, Bangladesben és Dél-Koreában. Végül néhány híres hölgy az elmúlt évtizedekből néhány ország élén: Julia Timosenko Ukrajnában, Benazir Bhutto Pakisztánban, Violeta Chamorro Nicaraguában, Indira Gandhi Indiában, Corazon Aquino a Fülöp-szigeteken, vagy Golda Meir Izraelben.

A többi érdekesség

A következő tényezőről is nehéz eldönteni, hogy előny, vagy hátrány. Ha ez lenne az első eset, hogy közvetlen hozzátartozó követ egy elnököt Amerikában, nem lenne vele gond. Viszont a közelmúltban már követte fiú az apát, ráadásul az ifjabb Bush elnökségének vegyes a megítélése. Hillary helyzetét viszont könnyíti, hogy férje, Bill népszerű elnök volt, és úgy is maradt meg az amerikaiak emlékezetében.

A harmadik dolog lehet a legnagyobb akadály. Az elmúlt évtizedekben csak egyszer fordult elő, hogy a két nagy párt közül az egyik egymás után három elnökséget elnyert volna: 1981-1993-ig, Reagan és az idősebb Bush idején. A demokratáknak ez utoljára nagyon régen, 1933 és 1953 között sikerült, amikor viszont mindjárt öt ciklusban volt egymás után demokrata elnök: Roosevelt háromszor (ami most már nem lehetséges), majd Truman kétszer. Azóta viszont rendszerint két ciklust töltöttek hivatalban az elnökök.

Mi várna rá?

Ha végül minden nehézségen túljutva sikerülne Clinton elnöksége, nehéz külpolitikai kérdésekkel kellene szembenéznie, amiben külügyminiszterként komoly tapasztalatra tett szert. Ha addig nem rendeződik, akkor kezelnie kell az ukrán helyzet miatti rossz viszonyt az oroszokkal. Ebben ő valószínűleg sokkal jobb lenne, mint bármely republikánus ellenfele, mivel azok túl agresszíven lépnének fel Putyinnal, aminek semmi értelme, csak fokoznák a kvázi hidegháborút.

Ellenben az Iszlám Állammal szemben határozottabb lépésekre lenne szükség, amit Obama már láthatóan nem nagyon vállal. Megkerülni nem lehet, valakinek kvázi világrendőrként lépnie kell, és erre a szerepre ma egyedül csak Amerika alkalmas. Ebből adódóan az amerikaiak nem csak maguknak, hanem bizonyos mértékig a világnak is választják a vezetőt, és ebből a szempontból különösen érdekes, hogy a világ élére egy nő kerül-e.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
Makro / Külgazdaság Fordulat az építőiparban? Megmagyarázzuk a számokat!
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 18:56
Bár éves szinten még visszaesés látható, havi alapon már bővült az építőipar teljesítménye – óvatos kilábalás jelei mutatkoznak az ágazatban.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megkötötte az évszázad üzletét
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 17:41
Katar megállapodást írt alá a Boeing amerikai repülőgépgyártó vállalattal utasszállítók beszerzésére a Qatar Airways légitársaság számára Donald Trump amerikai elnök szerdai látogatása során.
Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG