4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Másfél év múlva elnökválasztás lesz Amerikában: lassan készülődnek a jelöltek. Az érdekesség Hillary Clinton indulása, több okból is. Egyrészt négy éve indult, de háttérbe szorította őt Obama, másrészt, ha nyerne, ő lenne az első nő az USA élén, ráadásul egy korábbi elnök feleségeként. Milyen esélyei lehetnek?
Hillary Clinton. (Kép forrása: MTI/AP/Richard Drew)

Tapasztalt politikus

Hillary Clinton régi motoros az amerikai politikában: tevékenységét már férje 1993-2001 közti elnöksége alatt megkezdte, és ez alatt a demokraták körében meglehetősen népszerű lett.  2001-ben New York-i szenátorrá választották. Ezt a tisztséget 2009-ig töltötte be, majd 2009-2013 között Barack Obama külügyminisztere volt. Gyakorlata, tapasztalata tehát van bőven, ebből a szempontból nyugodtan lehetne az Egyesült Államok elnöke.

Abban, hogy ez bekövetkezhessen, három olyan tényező is szerepet játszik, melyek nem kifejezetten Clinton egyéniségével, személyiségével, cselekedeteivel függnek össze, vagyis amelyeket kampánya során kevéssé tud befolyásolni. Egyrészt az a tény, hogy nő, és így hagyományt kéne bontania Amerikában, másrészt hogy korábbi elnök felesége (dinasztikus jelleg), végül pedig az, hogy harmadik ciklust kéne egymás után demokrata elnökjelöltnek megnyerni.

Nők az élen

Az első talán a legkevésbé probléma, sőt talán előny is lehet. Amerika konzervativizmusa sokat csökkent, amit az is mutat, hogy már színes bőrű elnököt is választottak, ami pár évtizede elképzelhetetlen lett volna. Női vezető már sok ország élén van, a legjobb példa Németország és bizonyos értelemben Európa legfontosabb embere: Angela Merkel, aki igen népszerű, és már hosszú ideje tölti be posztját. Hasonló jelentőségű volt a 80-as években Margaret Thatcher brit miniszterelnök, aki az akkori nyugati világ második legfontosabb emberének számított Ronald Reagan amerikai elnök után.

Jelenleg is sok nő van miniszterelnöki vagy elnöki pozícióban számos országban, pl. Lengyelországban, Dániában, Horvátországban, Argentínában, Brazíliában, Chilében, Jamaicában, Bangladesben és Dél-Koreában. Végül néhány híres hölgy az elmúlt évtizedekből néhány ország élén: Julia Timosenko Ukrajnában, Benazir Bhutto Pakisztánban, Violeta Chamorro Nicaraguában, Indira Gandhi Indiában, Corazon Aquino a Fülöp-szigeteken, vagy Golda Meir Izraelben.

A többi érdekesség

A következő tényezőről is nehéz eldönteni, hogy előny, vagy hátrány. Ha ez lenne az első eset, hogy közvetlen hozzátartozó követ egy elnököt Amerikában, nem lenne vele gond. Viszont a közelmúltban már követte fiú az apát, ráadásul az ifjabb Bush elnökségének vegyes a megítélése. Hillary helyzetét viszont könnyíti, hogy férje, Bill népszerű elnök volt, és úgy is maradt meg az amerikaiak emlékezetében.

A harmadik dolog lehet a legnagyobb akadály. Az elmúlt évtizedekben csak egyszer fordult elő, hogy a két nagy párt közül az egyik egymás után három elnökséget elnyert volna: 1981-1993-ig, Reagan és az idősebb Bush idején. A demokratáknak ez utoljára nagyon régen, 1933 és 1953 között sikerült, amikor viszont mindjárt öt ciklusban volt egymás után demokrata elnök: Roosevelt háromszor (ami most már nem lehetséges), majd Truman kétszer. Azóta viszont rendszerint két ciklust töltöttek hivatalban az elnökök.

Mi várna rá?

Ha végül minden nehézségen túljutva sikerülne Clinton elnöksége, nehéz külpolitikai kérdésekkel kellene szembenéznie, amiben külügyminiszterként komoly tapasztalatra tett szert. Ha addig nem rendeződik, akkor kezelnie kell az ukrán helyzet miatti rossz viszonyt az oroszokkal. Ebben ő valószínűleg sokkal jobb lenne, mint bármely republikánus ellenfele, mivel azok túl agresszíven lépnének fel Putyinnal, aminek semmi értelme, csak fokoznák a kvázi hidegháborút.

Ellenben az Iszlám Állammal szemben határozottabb lépésekre lenne szükség, amit Obama már láthatóan nem nagyon vállal. Megkerülni nem lehet, valakinek kvázi világrendőrként lépnie kell, és erre a szerepre ma egyedül csak Amerika alkalmas. Ebből adódóan az amerikaiak nem csak maguknak, hanem bizonyos mértékig a világnak is választják a vezetőt, és ebből a szempontból különösen érdekes, hogy a világ élére egy nő kerül-e.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG