- Moszkva az ENSZ Biztonsági Tanácsának mai összehívását kezdeményezte a RIA hírügynökség szerint. Az ülést az értesülések szerint a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzet miatt hívnák össze. Közben hétfőn újabb lövések dördültek az erőmű közelében. Az orosz megszállás alá került Enerhodar város vezetője közölte, hogy az oroszok egy személygépkocsira nyitottak tüzet, egy civil életét vesztette, egy másik megsebesült. Szavai szerint a provokációért az ukrán hadsereget próbálják felelőssé tenni.
Az Ukrajinszka Pravda hírportál hozzáfűzte, hogy hétfőn aknavetővel végrehajtott támadásban megrongálódott a távfűtés központi elosztópontja a városban, a helyreállítási munkálatok várhatóan reggelig eltartanak.
- A Biztonsági Tanács ülésén Oroszország felvetheti Darja Dugina meggyilkolásának ügyét is. Moszkva továbbra is egy Natalja Vovk néven azonosított ukrán nőt vádol a merénylet elkövetésével, ám meggyőző bizonyítékokat egyelőre nem mutattak be az ügyben. A nő az ukrán Azov-ezredhez való tartozását bizonyítandó, az orosz médiában bemutatott igazolványról például a legtöbb szakértő úgy tartja, az hamisítvány. Az Azov-ezred tagadta, hogy Vovk valaha is soraiba tartozott volna, már csak azért sem, mert egyetlen nő sem szolgált az alakulatban.
Oroszország mindenesetre a szerintük Észtországba menekült Vovk kiadását kéri az észt hatóságoktól, ez tovább élezheti a két ország közti feszültséget.
Megszólalt Darja Dugina apja, Alekszandr Dugin is. A Cargrad médiacsoport igazgatótanácsa elnökének a Telegram-csatornáján az aláírásával megjelent nyilatkozat szerint az orosz népet nem lehet megtörni, így Darja Dugina gyilkosai nem fogják elérni, amit akartak. Dugin szerint a lányát, aki "soha nem szólított fel erőszakra vagy háborúra", Oroszország ellenségei "alattomosan, sunyi módon ölték meg". "A szívünk nem pusztán bosszúra vagy megtorlásra szomjas. Ez túl sekélyes volna, nem orosz. Mi kizárólag a győzelmünket akarjuk... Győzzenek hát, kérem!" - írta Dugin.
- Mariupolban fogságba esett ukrán katonák azt állítják, orosz fogvatartóik őket és más foglyokat is megkínoztak. Az Azov-ezred azóta egy fogolycsereakció keretében kiszabadult katonái többek közt beszámoltak arról, hogy egyes hadifoglyokat addig vertek, amíg el nem törtek a csontjaik. „Voltak, akiknek tűket szúrtak a sebeikbe, másokat vízzel kínoztak” – mondta egyikük. „Levetkőztettek minket, és meztelenül kellett guggolnunk előttük. Ha bárki felemelte a fejét, azonnal ütni kezdték” – számolt be egy másik kiszabadult ukrán hadifogoly.
- Újabb HIMARS-rakétákkal végrehajtott csapás érte a Herszont a többi orosz megszállás alá került területtel összekötő egyetlen megmaradt híd. A támadásban 15-en megsérültek, a hídban esett károkról egyelőre nem lehet többet tudni.
- Közel 9 ezer ukrán katona vesztette eddig életét az Oroszország ellen vívott háborúban Valerij Zaluzsnij, az ukrán haderő főparancsnokának közlése szerint. Az ukránok eddig hivatalosan nem közölték saját katonai veszteségeiket.
- Az Egyesült Államok visszautasította azt az ukrán kérést, hogy a továbbiakban ne tekintsék érvényesnek az orosz állampolgároknak kiadott vízumokat, és ne is adjanak ki a továbbiakban ilyeneket. Washington arra hivatkozott, hogy ezzel azok előtt is elzárnák a menekülés lehetőségét, akik disszidálni próbálnának Oroszországból. Joseph Borrell, az EU vezető diplomatája szintén ellenezne egy ilyen lépést.
- Ukrajna helyreállított egy az országot Moldovával összekötő vasúti vonalat. A 22 kilométer hosszú vonalon akár évi 10 millió tonna árut is lehet szállítani. Augusztusban egyébként a fekete-tengeri export részleges újraindításával 3-ról 4 millió tonnára nőhet Ukrajna egy hónap alatt lebonyolított agrárexportja.
(The Guardian, MTI)